Politist, adjectiv

1 godz. 55 min.
6,4 303
oceny
6,4 10 303
721
chce zobaczyć
7,6 7
ocen krytyków
{"rate":7.571429,"count":7}
{"type":"film","id":516654,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Politist%2C+adjectiv-2009-516654/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Policjant, przymiotnik
 • ogqozo ocenił(a) ten film na: 9

  Rumuni znowu w natarciu, po wybitnych "4 miesiącach..." i "Śmierci pana Lazarescu". Tutaj też mamy niezwykle realistyczny styl i ogromny ciężar moralny. Wschodnioeuropejska komuna to jednak świetne środowisko do pokazania walki jednostki ze złym systemem. Polacy kręcii takie filmy za komuny ("Przesłuchanie" itp.), ale po jej upadku przestali. A szkoda, bo przedstawiane przez Rumunów dylematy są dzisiaj zaskakująco aktualne.

  Piszę, że "dla fanów Orwella", bo ideologicznie z filmem się generalnie nie zgadzam. Nie podoba mi się pomysł Tego Dobrego, który działa zgodnie z sumieniem, i Złego, który ma wykształcenie. W przypadku tej historii to akurat jest prawda, ze względu na to, że Ten Zły ma władzę i nikt nie zwróci mu uwagi na popełniane "po drodze" błędy logiczne. Ale raczej nie podoba mi się przedstawianie świata jako konflikt dobro-wykształcenie. Wychodzi na to, że wykształcenie, "metoda kartezjańska" i logiczne myślenie są złe - na przykładzie Orwella widać, jak wielu ludzi w ten bardzo błędny sposób tego typu historie interpretuje. A sprawa naprawdę jest głębsza i bardziej wieloznaczna. W pewien sposób Ten Zły naprawdę nie jest taki zły... Moim zdaniem chodzi bardziej o pewą kwadraturę koła, nierozwiązywalne problemy przy ustanawianiu i przestrzeganiu prawa, moralności itp. Mimo tej pułapki ideologicznej powtórzę, że film mi się pod każdym względem podobał i uważam, że autor w dobrze ufundamentowany sposób przedstawia swoją wizję świata, dając szerokie pole do myślenia.

  Prosta historia, a jak angażuje. To naprawdę dobry scenariusz, z pomysłem i metodą, kino autorskie klasy światowej. Nie będę się zgrywał, że film podobał mi się od samego początku, ale warto się skupić i oglądać, wciąga.

 • baudolino68 ocenił(a) ten film na: 9

  ogqozo " Sumienie to świadomość, że istnieje w człowieku trybunat wewnętrzny" (Immanuel Kant), tak mi się przypomniało podczas sceny ze słownikiem. Na "deser" proponuję http://www.filmweb.pl/film/Eu+c%C3%A2nd+vreau+s%C4%83+fluier... .

 • użytkownik usunięty ocenił(a) ten film na: 9

  ogqozo Oraz dla fanów obserwowania schnącej farby i suszących się skarpetek.