PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1118}
7,8 43 666
ocen
7,8 10 1 43666
8,4 36
ocen krytyków
Popiół i diament
powrót do forum filmu Popiół i diament

Arcydzieło.

ocenił(a) film na 10

"...Czy popiół tylko zostanie i zamęt,
Co idzie w przepaść z burzą – czy zostanie
Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament,
Wiekuistego zwycięstwa zaranie!..."

W dniu 09/10/2016 zmarł Andrzej Wajda, mija 58 lat od premiery filmu.
Na planie filmu pojawia się polski James Dean w amerykańskiej kurtce M65, białej koszuli, dżinsach, pionierkach i ciemnych okularach, które nosił na co dzień, nie przypominał Akowca. Z dnia na dzień Maciek Chełmicki, romantyczno - mitologiczna postać, staje się bożyszczem tłumów, symbolem straconego pokolenia. Cybulskie wszedł sugestywnie w tę rolę, oddając rysy twarzy, mimikę, gesty, charakterystyczne zachowanie, postawę, stając się Maciek Chełmicki vel Zbyszek Cybulski.
Propagandowy wymiar, przyjazd sekretarza wojewódzki PPR Szczuki jest zadaniem dla Ak-owców i wykonanie wyroku, nim do konfrontacji egzekucyjnej dojdzie staniemy się świadkami poszczególnych scen i obrazów, które symbolizują patetyczność Ojczyzny i korowód karierowiczów, i zdrajców wojennej i powojennej Polski i symbol dramatyzmu straconego pokolenia Maćków Chełmickich.
Genialność epizodów aktorskich : babcia klozetowa Jurgieluszka ( Irena Orzecka) w Monopolu, z mądrością życiową i kolejnością zachowań od przemowy do rzygania, portret klientów i dostosowanie do każdej elity, dalej Stefka (Barbara Krafftówna) , rola narzeczonej zabite przez Ak-owców, dziewczyna, która w hotelu dorabia i świadczy usługi za rajstopy, scena rozpaczy po narzeczonym z korzyścią prezentu łagodzi smutek. Portier w hotelu Monopol - Jan Ciecierski, doskonały, starej daty warszawiak. Andrzej (Adam Pawlikowski) , Ak-owiec, współtowarzysz broni Maćka i Drzewickiego, obciążony wojennymi zawieruchami, gdy tylko trafia się okazja, porzuca zadanie na rzecz placówki i lepszego życia, z marnym zakończeniem . Redaktor Pieniążek ( Stanisław Milski) , alkoholik, czasy sanacji świetnie pamięta, do nowej rzeczywistości wchodzi chwiejnym krokiem, szuka sensacji i haka na każdego, świetny duet z Drewnowskim (Bogumił Kobiela), sekretarz prezydenta miasta, wdaje się z redaktorem w komiczną sytuację symbolicznego rozstrzeliwania gaśnicą proszkową na spotkania komuchów, cyniczna natura działania na dwa fronty. Hanka Lewicka (Grażyna Staniszewska) w roli piosenkarki , śpiewa " Maki na Monte Cassino...", scena , która wprowadzi nas w symboliczne kieliszki. Marek Szczuka (Jerzy Jogałła) , siedemnastoletni syn sekretarza, po drugiej stronie barykady, epizod butny, zadziorny bojownik o Polskę.
Rolę barmanki Krystyna powierzono Ewie Krzyżowskiej, niezwykle piękna, atrakcyjna blondynka, trochę melancholijna, zagubiona wciela się w postać, która umawia się z Maćkiem, bo nie zakocha się w kimś takim, ale to dla niej Maciek, chciał wrócić na normalność i zacząć wszystko od nowa...
Postaci uwięzione stereotypami, uprzedzeniami i brakiem perspektyw na przyszłość.
Wchodzimy w niezwykłe kadry, sceny, które weszły do kanonu kinematografii polskiej, no i zaczynamy Monopol, bar i od słów pieśni Czerwone maki z równoległą sceną, w której Maciek i Andrzej podpalają kieliszki ze spirytusem i wymieniają poległych, wypijają zdrowie. Scena najsubtelniejszej i jednej z najpiękniejszych scen miłosnych, zbliżenie na twarze, Maciek bez okularów, intymność, prawdziwa twarz, bezbronność , subtelność Krystyny. Scena z odwróconym krzyżem, rekwizyt jest "trzecim" aktorem, który oddziela plan bohaterów Maćka i Krystyny, oddziela dwie postawy i brak możliwości na zmianę i lepsze życie.
Scena egzekucji Szczuki poprzedzona jest nagłym pojawieniem się Maćka i strzałem, który pada, zaskakuje symbolika, która dopuszcza objęcie zabójcy przez ofiarę, ojcowski uścisk, przebaczenie, pogodzenie się z losem nieuniknionym i pisanym.
Genialność i wizjonerstwo Wielkiego Wajdy w dwóch ostatnich scenach.
Scena na śmietniku PRL-u śmierci Maćka przeplatana tańcem poloneza, nasuwająca skojarzenie z Weselem Wyspiańskiego, symbol poświęconego młodego Ak-owca, romantyzmu i mitologizmu i "śmierci słusznej sprawy", i straconego pokolenia oraz korowód idących zdrajców, karierowiczów, odchodzącej epoki sanacji, którzy dopasowują się do nowej powojennej Polski.
Polonez odzwierciedla chocholi taniec, obłęd, kakofonię "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, w sposób symboliczny spotyka się tu cała Polska – komuniści i arystokraci, świętujący koniec wojny w hotelowej restauracji, Tragizm
wyboru Maćka i sama śmierć Szczuki mają w tle karnawałowy, pijany śmiech bawiących się ludzi. Nastrój karnawału jest tu niezmiernie ważny. Jest koniec wojny, a karnawał, wprowadza ludzi bez tytułów arystokratycznych w nową Polskę, nowy świat, a świat arystokracji przeminął z wiatrem....
Zjawiskowo piękne kadry czarno - białych zdjęć z grą światła, cieni, mroku, warstwa artystyczna to majstersztyk wielu ludzi.
Panie Andrzeju Wajdo dziękuję!!!

nemezis1212

A tam dupczysz fleki

ocenił(a) film na 10
Lukasz_Dawd

Witam Lukasz_Dawid , dwojga imion...Jeżeli zadałeś sobie trud, poświęciłeś swój cenny czas i przeczytałeś moja opinię, to mogłeś zadać sobie trochę trudu i napisać napisać argumenty z którymi się nie zgadzasz. Lubię wymianę zdań, kreatywność, a u Ciebie flek, fleka, flekiem flecze...

nemezis1212

Hehe ale Dawd to moje nazwisko

ocenił(a) film na 10
nemezis1212

Przepraszam jak uraziłem

ocenił(a) film na 10
Lukasz_Dawd

Przyjmuję:) Pozdrawiam

nemezis1212

Dziękuję, pozdrawiam również, a jak się domyślam mam przyjemność z kobietą :)

ocenił(a) film na 10
nemezis1212

A ile masz lat :) hehe

ocenił(a) film na 10
Lukasz_Dawd

Łukaszu do czego ma zmierzać to pytanie? Czy potem kolor włosów, wzrost, waga itd..Jesteśmy na portalu filmowym:) Pozdrawiam

nemezis1212

Hahaha, no przecież Cię nie podrywam :)

ocenił(a) film na 10
Lukasz_Dawd

Uspokoiłeś mnie, czuje się bezpiecznie:) Porozmawiajmy o kinie:)

użytkownik usunięty
Lukasz_Dawd

co masz na sobie?

ocenił(a) film na 9

to byl jeden z przyjemniejszych dialogow na forum.
Pozdrawiam

prg197

zjawiskowy

ocenił(a) film na 10
nemezis1212

Dziś obejrzałem ten film po raz kolejny i Twoja interpretacja całkowicie pokrywa się z moją opinią na temat tego arcydzieła.

ocenił(a) film na 10
kacper990

Warstwa artystyczna majstersztyk:)

ocenił(a) film na 10
nemezis1212

Artyzm aż się wylewa z ekranu :)

ocenił(a) film na 8
nemezis1212

- A czegóż oni mogli od nas chcieć?! Żebyśmy ginęli. Mało?
- Beznadziejnie mało.

ocenił(a) film na 10
nemezis1212

Rzadko wypowiadam się na forum ale jak przeczytałem to co pani tak pięknie napisała o tym filmie to uznałem że wypada też napisać coś na ten temat . Otóż Popiół i Diament to jeden z moich ulubionych filmów mam go w swojej domowej wideotece i bardzo chętnie do niego wracam .Podpisuję się pod wszystkim co pani napisała , film ten to czysta poezja w każdej nawet najdrobniejszej scenie kreacje aktorskie moim zdaniem dopracowane w każdym calu . Przeczytałem kiedyś w recenzji tego filmu że ten film trzeba przeżyć i zgadzam się z tym . Wychowałem się na Gwiezdnych Wojnach i Indianie Jonesie i z nostalgią wspominam czasy kiedy kino to było kino a nie jakieś tam cinema city gdzie tylko widzę i słyszę pożeraczy chipsów i popcornu . W dzisiejszych czasach jesteśmy po prostu zalani tandetą przeważnie z USA , niestety kino polskie też nie jest już tak dobre jak było kiedyś. Dlatego takie perły jak Popiół i Diament oraz wiele arcydzieł kina europejskiego a radzieckim włącznie naprawdę warto oglądać .

ocenił(a) film na 10
kapt31

Miło mi bardzo, jeszcze bardziej mi miło, że docenia Pan polskie dobre kino, ja wciąż wierzę, że pomiędzy "chwastami" wciąż rośnie zboże :) Pozdrawiam serdecznie:)

ocenił(a) film na 8
nemezis1212

Zadzwonił do mnie z innego świata
głos, który boli wciąż po stu latach.
Nagle wróciły jaskrawe dni
i stare wczoraj jest nowym dziś.
Wódka jasno płonie w nas
i bliżej znowu do gwiazd.
Tak opaleni i tacy głodni,
grosze w kieszeni wytartych spodni.
Przyjaźń na wieki, braterstwo krwi,
suche powieki, wygasłe sny.

Wódka jasno płonie w nas
i bliżej znowu do gwiazd.
Urodzeni, żeby biec,
nie mogą w miejscu stać.

Młode lwy, głodne stado pędzące na łów.
Młode lwy, zawsze twardzi, nieczuli na ból.
Młode lwy, każdy wiedział, że świat będzie nasz.
Młode lwy, o jak dzisiaj brakuje mi was.

Karnawał znowu kończy się rano.
Lotnisko w deszczu, w POPIELE DIAMENT.
Darujcie sobie tych kilka kłamstw.
Ty nie napiszesz, tym bardziej ja.

Wódka jasno płonie w nas
i bliżej znowu do gwiazd.
Urodzeni, żeby biec,
nie mogą w miejscu stać.

Młode lwy, głodne stado pędzące na łów.
Młode lwy, zawsze twardzi, nieczuli na ból.

Urodzeni by biec.

Parzę palce zapałkami,
nocą szukam starych zdjęć.
Stygnie garnek z marzeniami,
jak się czuję, chyba źle.

ocenił(a) film na 9
AutorAutor

I tak po szlachetnych serc porywach, cieniach czynów bohaterstwa, pozostają wypalone papierosy, puste kieliszki i obojętny chłód nowych, naznaczonych piętnem samotności czasów.

ocenił(a) film na 8
AutorAutor

trafiłem tu przypadkiem, mam pytanie co to za tekst ? wiersz , piosenka ?

ocenił(a) film na 8
Globa

Tak, piosenka, do tekstu niezrównanego Andrzeja Mogielnickiego:
https://www.youtube.com/watch?v=rA8zbGdkpC8
w popiele diament.

ocenił(a) film na 8
AutorAutor

tekst REWELACJA !!! jak piękny wiersz, oglądałem za dzieciaka Popiół i Diament tekst pasuje do tematyki filmu ale chyba oficjalnie nie są powiązane?. Film muszę sobie odświeżyć, dzięki za odp.

ocenił(a) film na 8
Globa

Nie, nie są. Piosenka powstała w 1994 roku specjalnie do płyty (w moim przekonaniu najlepszej w karierze BS) pt. "Cisza".

:-)
https://www.youtube.com/watch?v=4ypycSAPFgA

ocenił(a) film na 8
AutorAutor

zajebisty fragment pobrałem film z ruskiej strony

ocenił(a) film na 8
Globa

Wcześniejszy "KANAŁ" Wajdy jest jeszcze lepszy!
https://www.filmweb.pl/video/Na+skr%C3%B3ty/Kana%C5%82-31959

ocenił(a) film na 8
AutorAutor

Widziałem bardzo go przerzywam, cięrzko mi go oglądać jestem Warszawiakiem i mocno go zawsze przeżywam. Jestem bardzo emocjonalnie przywiązany do tego miasta i jego historii

ocenił(a) film na 8
AutorAutor

a to fajna analiza
https://www.bing.com/videos/search?q=popi%c3%b3%c5%82+i+diament&&view=detail&mid =0B6F352E109BF8F7297E0B6F352E109BF8F7297E&&FORM=VRDGAR&ru=%2Fvideos%2Fsearch%3Fq %3Dpopi%25c3%25b3%25c5%2582%2Bi%2Bdiament%26FORM%3DHDRSC3

ocenił(a) film na 8
Globa

:-)
https://www.youtube.com/watch?v=kuqhCAZSo3Y

ocenił(a) film na 8
AutorAutor

Teraz lubie Scorsese jeszcze bardziej w piąteczek na spokojnie zarzuce sobie ,,Popiuł i diament"

ocenił(a) film na 8
Globa

Ale błąd prawie wielbłąd popiół bo popioły Skórzewska by mnie rozszarpała mam 46 a jeszcze małpy się boję;)

ocenił(a) film na 8
Globa

Brawo!
https://www.youtube.com/watch?v=TweYDpJ9EZ8

ocenił(a) film na 8
AutorAutor

Człowiek z marmuru kozak film oglądałem

ocenił(a) film na 10
nemezis1212

Nic dodać, nic ująć

ocenił(a) film na 10
500movies

Dziękuję i pozdrawiam:)

ocenił(a) film na 10
użytkownik usunięty
nemezis1212

Nie wie ktoś co oznacza Jezus Chrystus odwrócony do góry nogami?

ocenił(a) film na 10

W filmie Wajdy oznacza wymiar i symbolikę romantyczno - wyzwoleńczo - narodową ( oprócz tej słynnej symboliki "odwróconego krzyża", " kieliszki ", "chocholi taniec", "Maki na Monte Cassino… Pieśń Hanki Lewickiej", "polonez")
Chrystus, stał się symbolem poniesionej ofiary i samopoświęcenia. Słynna scena z krzyżem i postacią Mesjasza odwróconego, to oddzielenie czasu wojny i po wojnie oddziela wyklętego żołnierza AK od dziewczyny, która jest perspektywą na lepsze jutro, lepszą przyszłość, powojenny rozdział ma otworzyć.

ocenił(a) film na 7
nemezis1212

Ja bym jeszcze dorzucił inne samonasuwające się skojarzenia (wszak ów wiszący krzyż to symbol, a więc coś wieloznacznego): upadek świętości, norm moralnych. Kontekstem jest zniszczona świątynia z jednej strony (przy zapewne rozbitym tabernakulum) i przybijanie obcasa na ołtarzu i przy zwłokach z drugiej. Słowem: anomii (,,rozpad powszechnie przyjętych norm postępowania"), moralnego zagubienia. Ta interpretacja znajduje potwierdzenie w całokształcie filmu, a już zwłaszcza w postawie Macieja. Idąc dalej wskazuję świetną pracę habilitacyjną Zaremby ,,Wielka trwoga" (2017), opowiadająca w jakiej anomii żyli Polacy w 1945r. (vide: powszechne zabójstwa).

ocenił(a) film na 10
Maluch1844

Bardzo ciekawa i trafna interpretacja. Dziękuję za podsunięcie lektury. Przeczytam . Pozdrawiam:)

ocenił(a) film na 7
nemezis1212

Ostrzegam tylko, że to strasznie długa cegła:), ale wciągająca. Pozdrawiam

nemezis1212

Ten film jest jak pomnik polskiej kinematografii lat powojennych
Nie starzeje się mimo upływu tylu lat.
Trudne wręcz tragiczne losy Polaków w rodzącej się nowej rzeczywistości.
Nic nigdy nie jest tylko czarne lub tylko białe.
Znakomicie uchwycone jak w soczewce powojenne nastroje od euforii po apatię.
Moment przewartościowania, narodziny nowego i odejście starego porządku.
Sądzę że dla wielu dorosłych, a może bardziej świadomych, widzów ten film jest po prostu wzruszający.
Jednocześnie bardzo "polski" a także bardzo uniwersalny.
Zapewne ten film miał spory wpływ na przyznanie Wajdzie Oscara za całokształt.
I już za sam popiół i diament osobny Oscar się należał.
Ciarki chodzą po plecach i za każdym razem ściska za gardło.
Tym filmem możemy się przyjrzeć samym sobie - jak w lustrze.

ocenił(a) film na 10
widziejawada

Piękne ujęcie tematu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones