Film

1958 1 godz. 50 min.
7,8 37 421
ocen
7,8 10 1 37421
23 093
chce zobaczyć
8,3 17
ocen krytyków
{"rate":8.294118,"count":17}
{"id":"1118","linkUrl":"/film/Popi%C3%B3%C5%82+i+diament-1958-1118","alt":"Popiół i diament","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/11/18/1118/7794362.2.jpg"}
Maćka, młodego AK-owca, ogarniają wątpliwości co do sensu prowadzenia dalszej walki zbrojnej, tym razem przeciw komunistom. Zabicie sekretarza PPR, Szczuki, jest ostatnim zadaniem, które ma wykonać.
#ZOSTAŃWDOMU
Sprawdź filmy, seriale i gry, które warto nadrobić

Młody akowiec, Maciek Chełmicki, otrzymuje rozkaz zastrzelenia sekretarza KW PPR. Zbieg okoliczności powoduje, że zabija kogoś innego. Spotykając się twarzą w twarz ze swoją ofiarą doznaje szoku. Staje przed koniecznością powtórzenia zamachu. Poznaje Krystynę, dziewczynę pracującą jako barmanka w restauracji hotelu "Monopol". Uczucie doMłody akowiec, Maciek Chełmicki, otrzymuje rozkaz zastrzelenia sekretarza KW PPR. Zbieg okoliczności powoduje, że zabija kogoś innego. Spotykając się twarzą w twarz ze swoją ofiarą doznaje szoku. Staje przed koniecznością powtórzenia zamachu. Poznaje Krystynę, dziewczynę pracującą jako barmanka w restauracji hotelu "Monopol". Uczucie do niej uświadamia mu jeszcze bardziej bezsens zabijania w chwili zakończenia wojny. Wierność złożonej przysiędze, a tym samym obowiązek podporządkowania się rozkazowi, przeważa szalę.

na podstawie
Jerzy Andrzejewski "Popiół i diament" (powieść)
studio
Zespół Filmowy "Kadr"
inne tytuły
Andrzej Wajda początkowo chciał obsadzić w roli Maćka Chełmickiego Tadeusza Janczara, ale ostatecznie uległ namowom swojego drugiego reżysera Janusza Morgensterna i tego nie zrobił.
Do roli Maćka Chełmickiego brany był pod uwagę Stanisław Mikulski.
Zdjęcia do filmu kręcono w Trzebnicy i Wrocławiu (Polska).
"Popiół i diament" - film, o którym zawsze wiele pisano i wiele mówiono. Obraz, który wzięto pod mikroskop i tysiąc razy rozkładano na czynniki pierwsze. Reżyser, któremu ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 79%
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych
Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.