Film

1958 1 godz. 50 min.
7,8 36 835
ocen społeczności
7,8 10 1 36835
22 812
chce zobaczyć
8,2 13
ocen krytyków
{"rate":8.23077,"count":13}
Maćka, młodego AK-owca, ogarniają wątpliwości co do sensu prowadzenia dalszej walki zbrojnej, tym razem przeciw komunistom. Zabicie sekretarza PPR, Szczuki, jest ostatnim zadaniem, które ma wykonać.

Młody akowiec, Maciek Chełmicki, otrzymuje rozkaz zastrzelenia sekretarza KW PPR. Zbieg okoliczności powoduje, że zabija kogoś innego. Spotykając się twarzą w twarz ze swoją ofiarą doznaje szoku. Staje przed koniecznością powtórzenia zamachu. Poznaje Krystynę, dziewczynę pracującą jako barmanka w restauracji hotelu "Monopol". Uczucie doMłody akowiec, Maciek Chełmicki, otrzymuje rozkaz zastrzelenia sekretarza KW PPR. Zbieg okoliczności powoduje, że zabija kogoś innego. Spotykając się twarzą w twarz ze swoją ofiarą doznaje szoku. Staje przed koniecznością powtórzenia zamachu. Poznaje Krystynę, dziewczynę pracującą jako barmanka w restauracji hotelu "Monopol". Uczucie do niej uświadamia mu jeszcze bardziej bezsens zabijania w chwili zakończenia wojny. Wierność złożonej przysiędze, a tym samym obowiązek podporządkowania się rozkazowi, przeważa szalę.

studio
Zespół Filmowy "Kadr"
inne tytuły
Andrzej Wajda początkowo chciał obsadzić w roli Maćka Chełmickiego Tadeusza Janczara, ale ostatecznie uległ namowom swojego drugiego reżysera Janusza Morgensterna i tego nie zrobił.
Do roli Maćka Chełmickiego brany był pod uwagę Stanisław Mikulski.
Zdjęcia do filmu kręcono w Trzebnicy i Wrocławiu (Polska).
"Popiół i diament" - film, o którym zawsze wiele pisano i wiele mówiono. Obraz, który wzięto pod mikroskop i tysiąc razy rozkładano na czynniki pierwsze. Reżyser, któremu ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 80%
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Jeden z najlepszych polskich filmów

  500movies ocenił(a) film na 10 

  Łączy wiele aspektów społecznych, politycznych oraz typowo filmowych - doskonale zagrany i wciągający

 • Analiza i interpretacja.

  kaioken26 ocenił(a) film na 10 

  Uwaga Spoiler! Ten temat może zawierać treści zdradzające fabułę.

 • Arcydzieło.

  nemezis1212 ocenił(a) film na 10 

  "...Czy popiół tylko zostanie i zamęt, Co idzie w przepaść z burzą – czy zostanie Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament, Wiekuistego zwycięstwa zaranie!..." W dniu 09/10/2016 zmarł Andrzej Wajda, mija 58 lat od premiery filmu. Na planie filmu pojawia się polski James Dean w amerykańskiej kurtce M65, białej ... więcej

 • Tragiczne dziedzictwo totalitaryzmu.

  BCohen

  Ani książka, ani film. Oba dzieła zasługują ma potępienie. Książkę napisał komunistyczny neofita, a film tylko pogłębił niejednoznaczne oceny moralne. Szczuka powinien kwiczeć przed śmiercią jak świnia w kałuży błota, a Chełmoński ucieć na Zachód, a potem doczekać się rehabilitacji.

 • Koń

  Druid ocenił(a) film na

  Czy kotoś moze udzielic mi odpowiedzi jakie znaczenie ,czego symbolem jest pokazywany w filmach Wajdy - biały koń???Mam pewną teorię na ten temat , ale rad byłbym posłuchać innych opinii

Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.