PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31762}

Posłaniec

The Go-Between
7,0 2 059
ocen
7,0 10 1 2059
6,7 6
ocen krytyków
Posłaniec
powrót do forum filmu Posłaniec

URZEKAJĄCY

ocenił(a) film na 8

Naprawdę piękny film, choć wcale nie o pięknych rzeczach. Zachwyca przede wszystkim stroną plastyczną, opowieść została ukazana w sposób subtelny i wyrafinowany. Przy oglądaniu tego filmu widzowi udziela się nastrój letniego rozleniwienia, pewnej sielankowości, idylliczności. Aż chciałoby się razem z bohaterami poleżeć na trawce pod drzewkiem, pochodzić po lesie , popływać w rzeczce. Ale już niepokojąca muzyka Michela Legranda może nam dać do zrozumienia, że ta sielankowość to tylko pozory, że kryje się za nią coś niezbyt dobrego. I rzeczywiście, ta pozornie niewinna wakacyjna historia porusza w bardzo subtelny sposób problem psychicznego wyzysku. Nikt tu się nie liczy z uczuciami Leo, każdy stara się go na swój sposób wykorzystać. Dotyczy to zarówno Marian, jej matki i Teda Burgessa.
Film naprawdę godny uwagi, nie tylko ze względu na wyśmienite zdjęcia i wspaniałą muzykę, ale również ze względu na znakomitą grę całego zespołu aktorskiego. Szczerze polecam.

ocenił(a) film na 10
adam05

Mnie najbardziej podobają się te uczucia buzujące pod spokojnymi (jak u arystokracji) twarzami. Wielkie kino i chyba jednak z bardziej zasłużonych Złotych Palm.

Sqrchybyk

Mnie natomiast film rozczarował. :) W zasadzie standard brytyjskiego kina kostiumowego, do którego odrobiny niepokoju wkrada się dzięki świetnej muzyce, "czarom-marom" chłopaka, trującym chwastom (z czego zresztą niewiele wynika) i wstawianym kilkakrotnie teoretycznie bez związku scen z finału ("po latach"). Buzujące pod spokojnymi, arystokratycznymi twarzami emocje lepiej potrafili pokazywać Visconti, czy Ivory. Dobry film, ale Złota Palma to MOCNA przesada. Niemniej nie jest to z pewnością strata czasu.

Davus

*odrobina niepokoju wkrada się...

Davus

No i jeszcze: * bez związku scenom... (Nie wyspałem się dzisiaj :P )

użytkownik usunięty
Sqrchybyk

Śmiem twierdzić, że to jedna z najbardziej zasłużonych Złotych Palm. :-)
Unikatowe arcydzieło, którego pewne konteksty możemy odnaleźć w "Pokucie" J. Wrighta.

ocenił(a) film na 8
adam05

Julie Christie w rozkwicie urody w roli kobiety-modliszki.
Muzyka.
Okrutne przesłanie - historia z dzieciństwa, podglądana miłość , która niszczy osobowość i życie mężczyzny.

niniwa1974

MAŁY SPOILER
Oglądałam nowszą wersję, ale domyślam się , że fabuła musi być podobna, skoro obraz jest oparty na powieści. Z pewnością nie rozumiem męskiej psychiki, ale wytłumaczcie mi, jak ta historia zniszczyła jego osobowość? Ok, może być świadkiem samobójstwa odbija się na psychice, ale żeby rozczarowanie w młodzieńczej miłości miało zabić na całe życie uczuciowość?

Anna_CSC

W tym wieku mówimy jeszcze o psychice dziecka, nie mężczyzny. Zadziałało tzw. prawo pierwszych połączeń - pierwsza historia miłosna, której Leo był świadkiem i uczestnikiem, nauczyła go, że miłość to brud i zło.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones