Powrót Batmana

Batman Returns

1992 2 godz. 6 min.
7,2 88 916
ocen
7,2 10 88916
8 977
chce zobaczyć
8,5 11
ocen krytyków
{"rate":8.45455,"count":11}
powrót do forum filmu Powrót Batmana
 • kubala102 ocenił(a) ten film na: 9

  Do dzisiaj nie wiem dlaczego Max Shreck ma cechy komiksowego pingwina a pingwin ma cechy killer croca

 • panna_x_filmweb ocenił(a) ten film na: 10

  kubala102 a czy mógłbyś rozwinąć myśl? bo ja komiksu nie znam, a wersję Burtona bardzo lubię.

 • kubala102 ocenił(a) ten film na: 9

  panna_x_filmweb W komiksach pingwin to szanowany biznesmen oraz polityk posiadający mnóstwo nielegalnych przedsiębiorstw a jego pseudonim pochodzi od bardzo niskiego wzrostu i trochę krzywego nosa ale mimo to jest jak najbardziej normalny. Natomiast Killer Crock to pól człowiek pól krokodyl mieszkający w kanałach

 • panna_x_filmweb ocenił(a) ten film na: 10

  kubala102 dzięki za inf. A czy wg Ciebie komiksowy pingwin daje się lubić, czy też jest tak antypatyczny jak Max? Jak mówię, ja komiksu nie znam, kiedyś słyszałam że komiksowy Pingwin jest gangsterem inspirowanym Alem Capone, to sądziłam ze może był ukazany jak gangsterzy ze starych filmów, zaś ten filmowy to wizja Burtona- ale ten filmowy dobrze wpisuje się w ekspresjonizm niemiecki, na jakim opiera się film. w sumie film bardziej idzie do ekspresjonizmu niż do komiksu np selina w oryginale też była inna- sprytna złodziejka. Także z komiksem Burton ma chyba niewiele wspólnego.
  A czy komiksowy Killer Crock też był porzucony?

 • panna_x_filmweb ocenił(a) ten film na: 10

  panna_x_filmweb filmowy pingwin przypomina wizualnie złoczyńców z ekspresjonizmu niemieckiego np doktora Caligari czy doktora Mabuse, poza tym ekspresjoniści uwielbiali takie ciężkawe tematy jak szaleństwo czy samotność jednostki wobec świata, co zostało zawarte w tej postaci.

 • kubala102 ocenił(a) ten film na: 9

  panna_x_filmweb Tak został został porzucony przez rodzinę ze względu na jego chorobę skóry co do pingwina w komiksach jest on strasznym sadystą i zależy mu tylko na pieniądzach

 • panna_x_filmweb ocenił(a) ten film na: 10

  kubala102 dzięki za inf. a jako fan komisku jak się zapatrujesz na inne zmiany w filmach Burtona np na to, że Selina też jest inna niż w oryginale- nie jest cwaną złodziejką czy też na inną wersję Jokera( w komiksach nie znamy jego początku, a u Burtona tak).

 • panna_x_filmweb Komiksy podobnie jak filmy nie są jedną, spójną wizją którą ciągnie się od początku istnienia postaci Batmana. Wszystko zależy od twórcy komiksu i jego interpretacji - tak jak w filmach mieliśmy kilku Jokerów, Batmanów, Pingwinów, tak w komiksach było ich od zatrzęsienia.
  Są niby komiksy wchodzące w skład kanonu, ale kanon w DC regularnie się zmienia. I są też jednostrzałowe projekty, które z kanonem nie mają wiele wspólnego :)

  Ciężko jest zestawić postacie z komiksów z tymi z filmów Burtona. Jedne komiksowe interpretacje mogą podobać się bardziej, inne mniej niż te Burtonowskie. Tu trzeba by porównywać filmy z konkretnymi komiksami, a nie komiksami ogólnie.

 • Rozgdz ocenił(a) ten film na: 9

  kubala102 Tutaj, u Burtona Max Shreck jest odbiciem Wayne'a - kimś kim Wayne mógłby być. Potężny, bogaty, zdemoralizowany. Pingwin jest odwrotnością Batmana/ Bruce'a. Obaj tracą rodziców, Bruce'a wychował Alfred Oswalda -cyrkowcy. Batman jest człowiekiem "na zewnątrz", nadającym sobie maskę bestii i chowającym się w mroku. Pinwin jest ludzką bestią marząca jednak o tym by być człowiekiem, wyjść z mroku na światło.

 • vlad21 ocenił(a) ten film na: 9

  Rozgdz Kapitalna konkluzja. Nigdy tak na to nie spojrzałem. Dzięki.

 • kubala102 Wariatów nie brakuje!