Robin and Marian

1 godz. 46 min.
6,5 3 248
ocen
6,5 10 3248
1 604
chce zobaczyć
{"rate":5.6666665,"count":3}
{"type":"film","id":8828,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Robin+and+Marian-1976-8828/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Powrót Robin Hooda
  • Raedwald ocenił(a) ten film na: 10

    Wiem że od czasów normańskiego podboju w Anglii wśród elity panował język francuski jako język kultury a język łaciński jako język urzędowy. Król Ryszard Lwie Serce albo nie mówił po angielsku albo mówił słabo. Ale jak to wyglądało wśród rycerzy ? To znaczy w jakim języku Robin mógł gadać z tym możnowładcą ? Czy możny znał angielski czy Robin Hood gadał z nim po francusku ? Bo Robin musiał znać francuski jeśli miał codzienny kontakt z królem Ryszardem Lwie Serce, skoro na co dzień król Ryszard rozmawiał z otoczeniem po francusku a nie po angielsku.

  • Raedwald cytuje za wiki: "królestwo traktował jako źródło dochodów na pokrycie kosztów swych wojen[1] (Norman Davies, The Isles... s.351), nigdy nie nauczył się angielskiego[2] (John Harvey „The Plantagenets”), a w kraju przebywał okazjonalnie. Legendę króla wspierał jego niezwykły przydomek, dzięki czemu historia jego panowania aż do XIX wieku przesłonięta była opowieściami z pogranicza baśni; wpleciono ją nawet w opowieści o Robinie z Locksley."

    wiec malo prawdopodobne byloby takie spotkanie i o ile Robin nie mowil po francuzku, to by sie nie dogadali.

  • El_Draque "tworzył nawet poezję w języku francuskim oraz okcytańskim.(dialekt katalonskiego)", matka znala lacine, byc moze Ryszard rowniez nia wladal, przynajmniej potrafil czytac.

  • Raedwald Król zwyczajnie nie lubił Anglii, bo jak mówił "tam jest zimno i ciągle pada". Ale był inteligentny, dlatego nie można wykluczyć, że rozumiał język swoich poddanych. Co zaś się tyczy ich rozmów, to Robin Loxley alias Robin Longstride alias Robin Hood (być może był potomkiem saxońskich rycerzy - huskarlów, ale mógł być tylko wolnym chłopem) był zbyt mało znaczący by król z nim wchodził w interakcje. Znaczy, nie można tego wykluczyć, ale będąc zwykłym łucznikiem po prostu nie miał do Ryszarda dostępu.

  • Raedwald Jak się odpowiednio napijesz to i chiński zrozumiesz ;)