PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10043747}
5,7 2 186
ocen
5,7 10 1 2186
3,9 7
ocen krytyków
Powstaniec 1863
powrót do forum filmu Powstaniec 1863

Farsa i kicz

ocenił(a) film na 4

Kiedyś ze sporym humorem podchodziłem do "historycznych" produkcji naszych wschodnich sąsiadów pt. "1612" czy też mniej znanej ekranizacji "Tarasa Bulby", które znane są przede wszystkim z karykaturalnego przedstawiania Polaków jako tych złych, gnuśnych i bezdusznych. Po obejrzeniu Powstańca przestaję się śmiać i jednocześnie zaczynam zastanawiać się kto stwierdził, że ten film jakkolwiek nadaje się do pokazania szerszej publiczności. Abstrahując całkowicie od drewnianego Fabijańskiego, komicznego Pazury, nieścisłości fabularnych, czy też prostej jak kij od miotły linii fabularnej; Rosjanie są tu przedstawieni jako żywe wcielenia diabłów - mordujący cywilów oficerowie, bezduszne żołdactwo, antyreligijni okupanci. Nie przesadzam w tym aspekcie ani trochę, ich postacie są przy każdej scenie negatywnie eksponowane w akompaniamencie ciemnej, przygnębiającej atmosfery oraz niepokojącej pikanterii zagwarantowanej przez groźną ścieżką dźwiękową. Ogląda się to bardziej jak kabaret aniżeli poważny film. Nie wiem czy to zasługa naprawdę prymitywnego scenariusza (liczne sceny dodawane na siłę, bez żadnej ugruntowanej osi dialogowej), nie do końca dopasowanych aktorów (wyjątkiem wydaje się być jedynie dobrze wypadający w swojej roli Mariusz Drężek), czy też absurdów fabularnych (nie przytoczę ze względu na potencjalne "spojlery"). W zasadzie jeżeli ktoś oglądał Braveheartha to z miejsca zauważy podobieństwa w nieudolnie konstruowanej historii, która nie za bardzo klei się kupy. W krótkim podsumowaniu należy przyznać, że film jest kiczowatym tworem, o którym najlepiej byłoby jak najszybciej zapomnieć. O jego jakości niech najlepiej świadczy fakt, że wszyscy z ulgą i radością odsłuchali piosenki Sanah na końcowych napisach, był to zapewne najlepszy element tego, co widziałem tego nieszczęsnego wieczoru w kinie.

destr0jer

W Szwadronie tez tacy byli i jakoś nikt nie krytykował.

maciej2801

A oglądałeś w ogóle "Szwadron"? Pomijając że tym najbardziej złym Rosjaninem w "Szwadronie" jest Polak...

gall_anonim1929

tak oglądałem. Świetna rola Gajosa który nie jest dla mnie jednobarwna postacią bo w swoim rozumowaniu tez miał sporo racji.

maciej2801

No właśnie. Szwadron to przede wszystkim film refleksyjny. Nic nie jest tam jednoznaczne, ani Rosjanie, ani Polacy. Widz ma pole do zastanowienia się, w każdej "dobrej" postaci jest coś złego, w każdej "złej" jakieś cechy dobre. A tymczasem w "Powstańcu" jest przygodowo-propagandowa nawalanka. Jak już wspomniano dziesiątki razy, Gibson tyle że po polsku... Problem jedynie w tym że twórcy pretendują do nazwania tego dzieła filmem historycznym, a spędzona do kina widownia za źródło historyczne go uzna.

gall_anonim1929

Zacznijmy od tego iż społeczeństwo zbiedniało nam na myśleniu i musi mieć łopatologiczny przekaz niestety.

ocenił(a) film na 8
destr0jer

Hmmm... a jacy byli Rosjanie pod zaborem...??? Bo tu chyba i tak delikatnie ich przedstawili. Nie ma co wybielać historii, na ziemiach wschodnich była rzeź. Konfiskaty majątków, wywózki w głąb Rosji, zabójstwa, likwidacja kościołów, języka polskiego... No tak to było. Nie ma co wybielać bo poprawność polityczna...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones