PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=117988}

Prognoza na życie

The Weather Man
6,6 15 309
ocen
6,6 10 1 15309
7,1 7
ocen krytyków
Prognoza na życie
powrót do forum filmu Prognoza na życie

Kolejny film utwierdził mnie w tym, że Hollywood mistrzuje w wynajdywaniu doskonałych fabuł uniwersalnych - zwięzły komunikat, bez niedomówień, wyraziście zarysowane wszystko - budowa postaci, scenografia, kostium, słowem formalnie jest genialnie, z jajem i jest to zwyczajnie JAKIEŚ, zrobione przez grupę gości znających się na rzeczy.
I teraz - jedno spostrzeżenie. Nie lubię nadużywać słowa "artysta", bo jest ono strasznie wyświechtane, ale właśnie "Weather man" to doskonały przykład nierównych proporcji między rzemiślnictwem i artyzmem w amerykanckim przemyśle filmowym. Otóż bywa często, że Amerykanie, którzy jak wiemy bardzo się lubią, dostają napadu podziwu nad swoimi wielkimi możliwościami (czy chyba bardziej nawet zdolnościami) i zaczynają wierzyć, że skoro są w stanie zrobić film technicznie sprawny w dwustu procentach, to mogą opowiadać wiarygodne i poruszające zarazem historie (a łączenie poruszenia z wiarygydnością jest działką mistrzów, dodajmy, nie zawsze amerykańskich) bez ani jednej nutki naiwności... niektórym się udawało (vide "American Beauty"), ale jak widać nie każdy reżyser Hollywood to Sam M...
"Pogoda na zycie" jest takim właśnie technicznie pięknym filmem, świetnie zagranym, z rewelacyjnymi zdjęciami, z masą dobrych i o dziwo nawet oryginalnych pomysłów. Problem leży jednak w pewnym niefortunnym kontraście scen, które są maksymalnie szczere, wiarygodne, ukazujące, że tak powiem nagość w bohaterów w pełnym świetle, ze scenami przedobrzonymi, przepatetycznionymi, zbyt wielkimi jak na ten film. Bo tu nie potrzeba bawienia się w ten zachodni pseudosymbolizm (cały motyw z łukiem - nic bardziej banalnego nie można było chyba wymyślić), nabudowywyujący taki patos, który dla mnie przynajmniej jest irytujący i najzupełniej zbędny. Jeżeli reżyser buduje konflikt za pomocą kameralnych, subtelnych środków to po jaką cholerę rozwiązuje go za pomocą takich wydumanych "bumów"? Rozbija to ciekawą konstrukcję filmu i co chyba najważniejsze, jego wiarygodność... a szkoda, bo przecież jakby nie było jest to dobre kino.
Wniosek taki właśnie, że Amerykanie są chyba trochę za bardzo rzemieślnikami, a trochę za mało artystami - oczywiście wielu od tego ucieka i chwała im za to, chwała im za tą świętą świadomość tego gdzie kończy się kicz i zaczyna tandeta. Amen.

ocenił(a) film na 7
skaz88

może i ten łuk wydaje ci się wydumany, ale każdy człowiek potrzebuje być w czymś dobrym, bohaterowi raczej średnio idzie w życiu rodzinnym, nawet w pracy (refleksja o byciu klaunem), więc szuka czegoś w czym mógłby się sprawdzić, może nawet trywialnego, ale chyba właśnie dlatego strzelectwo bohatera jest autentyczne (ludzie mają różne hobby), w życiu mieszają się rzeczy poważne z codziennymi i "niesubtelnymi"... nie traktowałabym tego tylko jako symbolu wewnetrznej przemiany (pogodzenia się z życiem), raczej pewnien element ją wyzwalający, punkt zaczepienia (?)...

AnnAntonina

ja rozumiem o co z tym łukiem chodziło, oczywiście. tyle, że to było tak okropnie hollywoodzkie rozwiązanie, że po seansie nie mogłem odmówić sobie tzw. "pawika zażenowania". to było nieco naiwne jak dla mnie, przekolorowane, przeładnione - w zestawieniu z całkiem luzacką pierwszą połową filmu. i żeby było janse - nie mam nic przeciwko powadze. jasne, że z tego filmu płynie refleksja i wsio w porządku, ale to było troszkę naginane. Symbolika lekcji łucznictwa była tak jednowymiarowa i oczywista, że aż odebrało mi to całą radochę z oglądania "prognozy...". ale to tylko ja to tak widzę. i ju;)

ocenił(a) film na 7
skaz88

hmmm masz rację, może trochę "przeładnione", bo mógł być np. graczem w scrabble, albo łazić po skałkach (choć to chyba też trąci "przeładnieniem"), a łucznictwo ma w sobie element ustawicznej pracy nad sobą, cierpliwości i jest po prostu ładne (eleganckie, plastyczne),więc może faktycznie to było zbyt symboliczne hobby dla tego filmu... :-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones