film

Projekt Manhattan

Fat Man and Little Boy
1989
2h 7m
6,7 2 032
oceny
6,7 10 1 2032
Trwa II wojna światowa. W Nowym Meksyku grupa amerykańskich naukowców pracuje nad skonstruowaniem bomby atomowej. Zobacz pełny opis
Projekt Manhattan zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

II wojna światowa. Na odległej pustyni Nowego Meksyku realizowany jest "Projekt Manhattan", program mający doprowadzić do skonstruowania bomby atomowej. Zdobywca Oscara Paul Newman ("Hud", "Naiwniak") gra generała Leslie Grovesa, oficera odpowiedzialnego za zbudowanie dwóch bomb, zwanych "Fat Man" i "Little Boy". Dwight Schultz ("DrużynaII wojna światowa. Na odległej pustyni Nowego Meksyku realizowany jest "Projekt Manhattan", program mający doprowadzić do skonstruowania bomby atomowej. Zdobywca Oscara Paul Newman ("Hud", "Naiwniak") gra generała Leslie Grovesa, oficera odpowiedzialnego za zbudowanie dwóch bomb, zwanych "Fat Man" i "Little Boy". Dwight Schultz ("Drużyna A", "Star Trek: Pierwszy kontakt") gra dra J. Roberta Oppenheimera, błyskotliwego naukowca odpowiedzialnego za doprowadzenie misji do końca.

boxoffice
$3 563 162 w USA
na podstawie
Bruce Robinson (materiały do scenariusza, historia)
studio
Lightmotive / Paramount Pictures
tytuł oryg.
Fat Man and Little Boy
inne tytuły
Shadow Makers Wielka Brytania
więcej
W telegramie do Oppenheimera jest napisane, że dr Jean Tatlock popełniła samobójstwo 5 stycznia 1945 roku. W rzeczywistości kobieta odebrała ona sobie życie rok wcześniej, w styczniu 1944 r.
Gdy pod koniec filmu samolot generała Grovesaa zawraca w hangarze, na ogonie jest widoczna litera "N". Takie oznaczenie znajduje się obecnie na prywatnych samolotach, nie było jednak stosowane na samolotach w czasie II wojny światowej.
Film kręcono w San Francisco (Kalifornia, USA) oraz w Durango, Torreón i Meksyku (Meksyk).
Są w obrazie Joffé'a sceny o ogromnym ładunku dramatycznym, które czynią z zakulisowych rozgrywek w cieniu jednej z najbardziej brzemiennych w skutki zbrodni w dziejach XX wieku prawdziwą ucztę. więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

uratowała historię ludzkości. Gdyby nie zrobili tego pierwsi amerykanie, Sowieci użyliby jej podczas zimnej wojny.

Warto powtórzyć sobie ten film przed zbliżającą się premierą "Oppenheimera" Christophera Nolana.

W sumie niezły, całkiem nieźle nakręcony, ale osobiście rażą mnie nieco odstępstwa od faktów. Ktoś mógłby powiedzieć, że to szczegóły i liczy się ogólny przekaz. Wiem, że to nie jest dokument, ale mimo wszystko mam nieco mieszane uczucia co do niektórych uproszczeń.

jak w temacie, jak ktoś zna podobne filmy o tematyce bomby atomowej (nie chodzi mi o s-f chyba, że coś pokroju Threads) to proszę podawać...

Polski akcent

ocenił(a) film na 8

Może ten film mnie nie powalił ale ciekawie się oglądało (dobrych kilka lat temu). Dobra obsada i nasz Krzysztof Pieczyński.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones