Paul Newman I

Paul Leonard Newman

8,7
13 750 ocen gry aktorskiej
Paul Newman I
Niezwykle przystojny aktor, scenarzysta, reżyser i producent. W czasie II wojny światowej służył jako radiotelegrafista w Navy Air Corp. W latach 1951-1952 uczęszczał do Yale, pracując jednocześnie w nowojorskiej telewizji i ucząc się w Studium Aktorskim. Przyciągnął uwagę krytyków debiutem na Broadwayu w "Picnicu" (1953). Po raz pierwszy pojawił się na dużym ekranie w "Srebrnym kielichu", ciekawym epizodzie biblijnym. Jednakże pozytywne recenzje otrzymał dopiero za rolę boksera Rocky'ego Graziano w filmie "Między liniami ringu".

Kilka jego wczesnych ról w filmach: "Kotka na gorącym, blaszanym dachu", "Długie, gorące lato" i "Słodki ptak młodości" zapewniło mu image niestabilnego, cynicznego, zbuntowanego oportunisty, którego seksapil równoważony jest otwartą pogardą dla kobiet. Najsławniejsze role Newmana z lat sześćdziesiątych to ambitny mistrz pływacki z "BilardzistyBilardzista (1961)", seksualnie drapieżny "Hud, syn farmera" i więzienny kompan w "Nieugięty Luke". Jego mniej udane kreacje z tego okresu podkreślały albo zwierzęcą energię (gwałciciel w "Prawda przeciw prawdzie") albo ciętą inteligencję (w romantycznej komedii "Nowy rodzaj miłości" i "Rozdarta kurtyna").

U schyłku lat 60. Newman zaangażował się w produkcję filmową i reżyserię. W roku 1969 założył wraz z Sidney'em Poitier, Barbrą Streisand, Stevem McQueneem i kilkoma innymi gwiazdami, studio produkcyjne, First Artists. Debiut reżyserski Newmana, "Rachelo, Rachelo" przyniósł mu nagrodę dla najlepszego reżysera, przyznaną przez Koło Nowojorskich Krytyków Filmowych.

Newman nadal odnosił sukcesy występując przed kamerą, wraz z Robertem Redfordem w "Butch Cassidy i Sundance Kid" oraz "Żądle". Późne lata siedemdziesiąte obfitowały w odważne projekty filmowe, np. "Buffalo Bill i Indianie", futurystyczna saga "Kwintet", "Na lodzie" i niekomercyjny "Basen topielców".

W latach 80. i 90. Newman odtwarzał role starszych osób, zaś jego styl gry dojrzał, nabierając pewnego ascetyzmu. Wystąpił m.in. w "Bez złej woli", "Mr. & Mrs. Bridge" i "Werdykcie", gdzie zagrał alkoholika oraz w "Hudsucker Proxy". Jego wyjątkowa pozycja w świecie filmu została potwierdzona honorową Nagrodą Akademii w roku 1985 i Oskarem dla najlepszego aktora za "Kolor pieniędzy" Martina Scorsese. 26 września 2008 roku aktor zmarł w swoim domu. Miał 83 lata.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 26 stycznia 1925

data śmierci: 26 września 2008

miejsce urodzenia: Shaker Heights, Ohio, USA

wzrost: 177 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 16 innych nagród oraz 36 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Jackie Witte (06.12.1949 - 28.01.1958, rozwód), 3 dzieci: Scott (ur. 23.09.1950), Susan Kendall (ur. 21.02.1953) i Stephanie (ur. 1954); 2. Joanne Woodward (od 29.01.1958 do jego śmierci), 3 córki: Nell Potts (ur. 08.04.1959), Melissa (ur. 17.09.1961) i Claire (ur. 21.04.1965)
Na początku kariery był często mylony z Marlonem Brando. Newman wspominał, że w co najmniej 500 notesach z autografami napisał:  "Z najlepszymi życzeniami od Marlona Brando".
Zrezygnował z roli Jake'a Holmana w filmie "Ziarnka piasku". Postać tę zagrał Steve McQueen.
W 1982 roku wspólnie z A. E. Hotchnerem założył firmę produktów żywnościowych "Newman's Own". Cały zysk ze sprzedaży przeznaczył na cele charytatywne.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Newman kwitował to z właściwym sobie poczuciem humoru, i był blisko:)

"Może pod koniec życia dostanę jakąś statuetkę za całokształt? Wniosą mnie na noszach bo sam się już po tych schodkach nie wespnę, wyciągnę pomarszczoną dłoń spod pledu i cap! Zwinę wreszcie tego Oscara"...

Chyba dlatego że trochę nagrabił sobie w...

więcej

Teraz brakuje takich osobowości. Miał Paul ten dar od losu, że kamera i kino go kochały, a dzięki temu i miliony widzów

Nie pamiętam , w którym roku był ten cykl.Bodajże 1993.Pamiętam,że na Jedynce co tydzień w piątek puszczno film z jego udziałem.Obejrzałem prawie wszystkie:-)

Fantastyczny aktor i naprawdę mega przystojny !! Nie będę oryginalna jak powiem, że miał boskie oczy.

Bardzo dobrzy aktorzy
ze starej gwardii
odchodzą na tamten świat.
Filmy już tylko pozostały.
Szkoda.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones