PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=121935}

Przez ciemne zwierciadło

A Scanner Darkly
7,2 22 946
ocen
7,2 10 1 22946
6,5 13
ocen krytyków
Przez ciemne zwierciadło
powrót do forum filmu Przez ciemne zwierciadło

Najpierw książka

ocenił(a) film na 9

Powieść Dicka jest jedną z najbardziej przygnębiających książek, jakie czytałem. Film bardzo dobrze sobie poradził, choć trochę za mocno przesunął się akcent w kierunku spiskowo-narkotykowego thrillera, a przecież chodzi o coś innego. Jedno zdanie z posłowia do książki (zacytowane na samym końcu) wyjaśnia, o czym jest ta opowieść.

ocenił(a) film na 10
Leeons

Jak dokładnie nazywa sie książka?

ocenił(a) film na 9
JuliaNiema

"A Scanner Darkly". W polskim przekładzie tytuł taki sam, jak tytuł filmu. Tym razem film dorównał (prawie) literackiemu oryginałowi. Forma filmu nie jest udziwnieniem - akurat w tym przypadku to strzał w dziesiątkę, przynajmniej dla mnie.
Cieszę się, że kogoś to zainteresowało, a Dick'a polecam, choć bywa przykry. :)

ocenił(a) film na 10
Leeons

a jeszcze jakieś inne równie ciekawe książki, innych autorów? <3

ocenił(a) film na 9
JuliaNiema

Hehe... wszystko zależy od tego, co ktoś lubi ;)
Borys Akunin - polecam. Niby kryminały, ale nie do końca. Jest świetna rozrywka, jest myślenie, no i jest fantastyczny język jak z Dostojewskiego, mimo, ze autor współczesny (w maju skończył 61 lat). Dalej nawet nie wymieniam, bo bym nie skończył...
Ale.
Nie byłbym sobą, gdybym jednak nie wymienił jeszcze jednej książki:
"Blade runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?" - znowu Philipa K. Dick'a (nie, nie jestem jego maniakiem). Na podstawie tej książki R. Scott zrobił w 82 roku film, który uważam za najlepszy w historii kinematografii w ogóle. Ale to mój gust ;)

ocenił(a) film na 10
Leeons

Oj, nie tylko twój. W tym filmie było pełno pięknych scen, jakby wyciętych z obrazów, jak namalowanych. Oczywiście sama fabuła ma podwójną głębię i potrójne dno :) ale to już norma u P.K.Dick'a

ocenił(a) film na 8
OmniModo

Hej, widzę, że mam tu do czynienia z fanami oryginału, więc może ktoś mi wytłumaczy dwie rzeczy.
Czy ktoś wie, dlaczego w filmie Barris doniósł na Boba na początku filmu, podczas gdy w powieści było to na prawie samym końcu (na niedługo przed dostarczeniem policji spreparowanych taśm)
Druga sprawa - czy w książce Dick dał czytelnikowi do zrozumienia, że to Donna była oficerem łącznikowym Boba, czy to wymysł scenarzystów?

ocenił(a) film na 8
justiceisblind

Na pierwsze pytanie nie znam odpowiedzi, natomiast co do Donny to wydaje mi się, że w książce nie było wyjaśnione, że to ona była Hankiem (chociaż pamięć mogła mnie zawieść). Ostatnio zażywam więcej, z powodu stresu ;)

Leeons

Łowcę uratował Rutger Hauer który nawet zmieniał dialogi, swoją drogą w tamtych czasach film został zjechany przez wszystkich tak krytyków jak i widzów fani Dicka wręcz się oburzyli jak można było tak zje... książkę nie da się ukryć, że film jest płytki jak kałuża zupełnie nie oddał książki jej sensu i dylematów. Następnie po latach zaczęto wmawiać, że to kultowy film ;P

Leeons

zgadza się nie jest łatwo stworzyć Dicka w formie filmowej tak samo uważam, że jest to jedne z nielicznych ekranizacji Dicka którą można zaliczyć do udanych można też zobaczyć "Impostora" czekam na Ubik hahaha ale raczej się nie doczekam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones