PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=656595}

Przeznaczenie

Predestination
7,1 73 762
oceny
7,1 10 1 73762
6,2 12
ocen krytyków
Przeznaczenie
powrót do forum filmu Przeznaczenie

Obejrzałem wiele filmów z fabułą dotyczącą pętli czasu i za każdym razem widzę ten sam wg. mnie głupi komentarz. W tym filmie było to widoczne w pytaniu "co było pierwsze, jajko czy kura", pytanie na które nie da się odpowiedzieć, i chyba też specjalnie wepchane w ten film, żeby jednak coś wyjaśnić, chyba specjalna zagrywka scenarzysty. Mianowicie:

W przypadkach takich jak ten film albo np. Looper zawsze ktoś będzie się pytał jak powstał początek (pierwsza wersja wydarzeń) nie rozumiejąc, że przy zabawach z jedną linią czasu nie da się tego wyjaśnić. Stąd też mamy paradoks dziadka i stąd też mamy głupie sceny jak np. z Powrotu do Przyszłości z pojawiającymi się albo znikającymi osobami na zdjęciach xD

Gdyby fabuła opierała się na alternatywnych wszechświatach i tworzeniu odrębnych rzeczywistości w momencie skoku w czasie wszystko dałoby się lepiej wytłumaczyć (Polecam film The One z 2001), tylko wtedy scenariusz Predestination nie miałby racji bytu :)

Jedna linia czasu i podróżowanie w niej jest fajna pod scenariusz, ale nierealna i niewytłumaczalna. Jedyne co można w niej wytłumaczyć to właśnie to, że albo nie może istnieć tylko jedna lub po prostu podróże w przeszłość nie są możliwe, bo nie mamy obecnie na świecie podróżników z przyszłości.

Nie rozumiem osób, które próbują na forum wytłumaczyć coś niewytłumaczalnego. Mogę się mylić ale mam wrażenie, że w większości osoby które o to pytają nigdy nie spotkały się z tematem podróży w czasie w filmie sci-fi, który jest w tym gatunku akurat częsty.

No chyba, że jest tu jakaś tęga głowa która myśli, że jest w stanie to wytłumaczyć (w sensie co było pierwsze jajko czy kura = jak powstała pierwsza wersja/pętla czasu) to strzelajcie śmiało :D
Mam nadzieję, ktoś kto to przeczytał doceni co napisałem i nie będzie przyprawiał się już więcej o ból głowy próbując zrozumieć bądź wyjaśnić coś czego nie da się pojąć i wytłumaczyć, ale co równocześnie jest idealnym tematem pod fabułę całej masy filmów i książek sci-fi :)

ocenił(a) film na 9
jaycutler

Podróż w przyszłość jest możliwa, ale nie mamy do tego jeszcze technologii. Podróż w przeszłość nie jest - bo przeczy prawom fizyki. I moment odkrycia wehikułu nie ma tu nic do tego, chyba, że nagniesz prawa fizyki, co uważam za wątpliwe. A jak chcesz o tym podyskutować to podaj źródła tych rewelacyjnych najnowszych odkryć naukowych. Tylko bez źółtych napisów proszę.
Bo jeśli tacy ludzie jak m.in. Michio Kaku oraz Ś.P. Stephen Hawking mówią, że podróż w przeszłość nie jest możliwa, to ja im wierzę.

jahras

coś jak lustro które odbija lustro albo gdzie jest początek kosmosu

jahras

"co było pierwsze, jajko czy kura", pytanie na które nie da się odpowiedzieć...
jak to się nie da :D
-co było pierwsze,
-to zależy
-od czego
-od tego czy zacznę od śniadania czy obiadu
pozdrawiam. :D

ocenił(a) film na 9
spiderslg

Na to pytanie już odpowiedział dość obszernie Dawid Myśliwiec z UNB na YT. I tak nie pamiętam jak brzmi odpowiedź, ale fajnie się tego pytania używa w rozmowach :P
P.S. Dzięki za wykopanie tematu po dwóch latach.

ocenił(a) film na 9
spiderslg

Z ciekawości aż postanowiłem sobie to odświerzyć, więc podzielę się linkiem https://youtu.be/jpdwR1xq65I?t=124

jahras

"co było pierwsze, jajko czy kura" pytanie które zadawałem sobie od wieku 7-8 lat. Aż w wieku 21 eureka !!! Przecież kura to zwierze współczesne. Kura w czasach kiedy żyły dinozaury nie istniała, a dinozaury też były jajo rodne.

jahras

"...po prostu podróże w przeszłość nie są możliwe, bo nie mamy obecnie na świecie podróżników z przyszłości".
To się akurat da łatwo wyjaśnić - podróże w czasie są możliwe, ale nie doświadczamy obecności podróżników z przyszłości, bo nasza cywilizacja przestanie istnieć, zanim zostanie wynaleziony wehikuł czasu.

ocenił(a) film na 3
jahras

Film jest oparty na paradoksie niemożliwym do wytłumaczenia.
Za to pytanie o to co było pierwsze, jajko czy kura, ma prostą odpowiedź, potwierdzoną teorią ewolucji.
Pierwsze było JAJKO, ponieważ zwierzę, które je zniosło nie było kurą.
Te i inne ciekawostki wspaniale tłumaczy w swoich książkach Richard Dawkins.
Serdecznie polecam sięgnąć po ich lekturę.

Albonicjusz

Nieważny początek ale jak wyjaśnić to??. Jane spotyka starszego siebie Johna, zakochują się w sobie, uprawiają seks, Jane zachodzi w ciąże, rodzi samą siebie, poddaje się operacji żeby zostać Johnem. Johne patrzy w lustro i w tym momencie powinien już wiedzieć że Jane=John a tak nie jest. Dopiero jak John cofa się w czasie i spotyka siebie, czyli Jane rozumie kto jest kto. Mam rację czy źle kumam??.

jahras

Strażników lubiłem za "heheszki", to miało odróżniać ich od reszty bohaterów Marvela. Kosmiczne heheszki.
A w tej części większość filmu to... smuty. Ten film to ryczenie, a nie heheszki. Ten film jest "smutny".
Nie podtrzebuję od rozrywki, żeby mi serwowała smutek.

I smutne zakończenie, gdzie wszystko się rozleciało. Tyle się narobili, żeby uratować Rocketa, żeby potem... się z nim rozstać na dobre :/

Ale... może chcieli pokazać, że... takie jest życie. Nic nie trwa wiecznie, przyjaźnie się kończą, rodziny się rozpadają, nie ma się co przywiązywać do niczego i do nikogo, wszystko kiedyś przepadnie.

Tylko po ch.. j mi taki przekaz z filmu! Takie przykre fakty o życiu to ja wiem z rzeczywistości! Film to ma być rozrywka, wyrwanie się ze "smutów życia", a nie potwierdzanie ich i pogłębianie.
Mogło by mieć to wartość, gdyby film pokazywał jak sobie RADZIĆ z tymi smutami. Ale nie pokazał. Dowalił do pieca, smutnym ujęciem jak wielki StarLord, który przemierzał galaktykę, walczył z najdziwniejszymi potworami świata, miał miłość życia - teraz siedzi z dziadkiem i jego treścią życia jest rozmowa o koszeniu trawnika.

ocenił(a) film na 8
rhotax

Ciekawy pogląd,że każdy film ma być rozrywką :D I w sumie z gatunku tych niewytrzymujących krytyki.Tego typu twierdzenie to chyba przejaw przedawkowania platform stremingowych :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones