Dla wiernych fanów - Wszystko o Pulp Fiction.

1. Co było w tajemniczej teczce z "Pulp Fiction"? Możliwe, że dusza Marcelussa Wallace'a wykradziona diabłu. Wskazuje na to kilka rzeczy. Bohaterowie ilekroć widzą, co jest w środku mówią, że to najpięknejsza rzecz na świecie. W Biblii tak właśnie określana jest ludzka dusza. Poza tym, gdy diabeł wyciąga z człowieka duszę robi to przez tył głowy - Marcellus w jednej ze scen paraduje z plastrem przyklejonym właśnie w tym miejscu. Do tego szyfr do otworzenia teczki to 666 - szatańska liczba. Oprócz duszy mogą tam być też różne inne rzeczy: Zlota Palma z Cannes, diamenty ukradzione we "Wściekłych psach", migawki z gwałtu na Marcellusie...;) A tak w ogole to Samuel L. Jackson w wywiadzie dla "Playboya" odpowiedział, że w środku była lampa i dwie baterie.

2. Po obejrzeniu sceny w domu Butcha można się zastanowić dlaczego Vincent Vega idąc do WC po pierwsze zostawił broń na stole, a po drugie dlaczego słysząc, że ktoś jest w domu nie wybiegł, żeby to sprawdzić. Otóż Vincent nie był u Butcha sam. Był razem z Marcellusem, który akurat wyszedł po kawę i żarcie. Broń na stole należała do Marcellusa, a Vincent nie wychodził z ubikacji, bo myślał, że wrócił szef. Pomylił się. Butch wracając po Fabienne natknął się na Marcellusa jak z kawą i pączkami wracał do mieszkania Butcha.3. Vincent podczas rozmowy na temat pilota serialu, w którym zagrała Mia wyraźnie stwierdza, że nie ogląda telewizji. Potem, gdy Jules mówi, że to iż nie trafiła ich żadna kula to cud, Vincent ze spokojem opowiada historię pewnego policjanta, którą zobaczył w programie "Gliny" w... telewizji.4. Ilekroć Vincent Vega idzie do WC dzieje się coś niedobrego.

5. Gdy Butch skrada się do swojego mieszkania, w pewnym momencie słychać wiadomości radiowe, w których informują o tym, że poprzedniego dnia puchar dla zwycięzców konkursu twista został skradziony! Mia i Vincent nie wygrali go, a po prostu ukradli.6. Tekst o palniku i obcęgach został zerżnięty z filmu "Charley Varrick" z 1973 roku.7. Ciotka Ginny i wuj Conrad, o których wspomina Jimmy (Quentin Tarantino) podczas rozmowy z Wolfem to imiona faktycznych krewnych Tarantino od strony ojca.8. Kapitan Koons (Christopher Walken) wspomina małemu Butchowi o pewnym lotniku o nazwisku Wynocki. Tak nazywał się również bohater filmu "Air Force" Howarda Hawksa - jednego z ulubionych reżyserów Tarantino.

9. Rolę Mii zagrać miały Rosanna Arquette, bądź też Holly Hunter. Uma Thurman ubiegała się o rolę Honey Bunny.10. Scenę z przekłuciem igłą serca Mii kręcono w ten sposób, że Travolta przyłożył do piersi Thurman strzykawkę z igłą i szybkim ruchem odsunął rękę nad głowę. Później w filmie umieszczono ten fragment puszczony od tyłu.

11. Tarantino zastanawiał się kogo w "Pulp Fiction" zagrać: Jimmiego, czy Lance'a (ostatecznie Eric Stoltz) Zdecydował się na Jimmiego, bo chciał być za kamerą podczas kręcenia sceny z igłą.12. Kelnera (Buddy Holly) obsługującego Mię i Vincenta zagrał Steve Buscemi. Czyżby zemsta za to, że we "Wściekłych psach" jako Mr. Pink nie chciał dawać napiwków?13. Odjeżdżając zaraz po zabiciu Vincenta, Butch podśpiewuje piosenkę "Flowers on the Wall" w wykonaniu The Statler Brothers. Słowa, które śpiewa najgłośniej to "...smoking cigarretes, and watching captain Kangaroo"... W "Szklanej pułapce 3" McClane (również grany przez Willisa) narzeka, że musi ganiać terrorystę podczas, gdy jeszcze rano siedział w domu "paląc papierosy i ogladając kapitana Kangura".14. Konkurs tańca jest inspirowany filmem Jean Luca Godara "Amatorski gang" z 1964 roku.
15. Butch zatrzymuje się na światłach i widzi Marcellusa... Scena ta inspirowana była "Psychozą" Alfreda Hitchcocka. Jest tam scena, w której Janet Leigh zatrzymuje się na światłach, a przez ulicę przechodzi jej szef.16. Postać Wolfa Quentin Tarantino "ukradł" z "Nikity" Bessona. Keitel, który zagrał Wolfa, zagrał również amerykański odpowiednik Jeana "Victora" Reno w filmie Johna Badhama "Kryptonim Nina".17. Butch twierdzi w rozmowie z Fabienne, że ta nie zna języka bora-borańskiego. Bora Bora to francuska kolonia. Fabienne zna francuski.18. Mia przedawkowała, bo pomyliła kokainę z heroiną (woreczek wyciągnęła z płaszcza Vincenta). Wszystko przez to, że Lance'owi (Eric Stoltz) skończyły się standardowe opakowania na heroinę i zapakował ją w torebeczkę używaną do pakowania kokainy. Pomysł ten Quentin Tarantino podkradł... ze swojego własnego niedokończonego filmu "Urodziny mojego najlepszego przyjaciela".19. Tekst Honey Bunny (Amanda Plummer) "I will execute..." różni się na początku i na końcu filmu. Początek. Koniec.20. Vincent w WC czytał "Modesty Blaise" Petera O'Donnella.21. Skąd się wziął plaster na karku Marcellusa (oprócz teorii z duszą)? Otóż Ving Rhames (Marcellus) miał na karku paskudnie wyglądającą bliznę. Charakteryzatorka postanowiła zasłonić ją plastrem.22. Zanim "The Fourth Man" wystrzelił w Julesa i Vincenta cały magazynek w ścianie już były dziury po kulach.23. W filmie pojawiają się papierosy marki Red Apple. Papierosy te zostały wymyślone przez QT i pojawiają się w większości jego filmów.24. Co się stało z Pokrakiem? Scenariusz wyjaśnia, że udusił się na własnej smyczy po tym jak uderzył go Butch.25. Mia nazywa Vincenta mianem "kowboju". John Travolta zagrał w "Miejskim kowboju". Vincent zwraca się do Mii per "kowbojko". Uma Thurman wystąpiła w "I kowbojki mogą marzyć".26. Podczas pierwszej sceny, gdy Pumpkin i Honey Bunny rozmawiają ze sobą, możemy dostrzec "połowę" Vincenta, który właśnie idzie do WC. Można też usłyszeć (podobno) Julesa.27. Esmeralda Villalobos (Angela Jones), która tak bardzo interesowała się tym jak to jest zabić człowieka, doczekała się kontynuacji swojej roli w filmie "Mokra robota" z Williamem Baldwinem.28. Producent "Pulp Fiction" Danny DeVito wystąpił w "Bliźniakach" - komedii, której główni bohaterowie nosili imiona: Vincent i Julius. Czyżby przypadkowe podobieństwo do Vincent i Jules?29. Pradziadek Butcha kupił złoty zegarek w Knoxville w stanie Tennessee. Butch w Knoxville miał spotkać się ze swoim wspólnikiem. Co z tego? Quentin Tarantino urodził się w Knoxville. Co z tego? Nic.30. Przed walką Butcha (jak głosił neon) miała odbyć się walka Vossler vs. Martinez. Russell Vossler i Jerry Martinez to kumple Quentina Tarantino z czasów, gdy pracował w wypożyczalni Video Archives. Nawiasem mówiąc brat Martineza, Steve, namalował obraz Umy Thurman, który wisi na ścianie w mieszkaniu Mii.

31. Bokser zabity przez Butcha podczas walki miał na imię Floyd - tak samo jak postać, która w "Prawdziwym romansie" wykreował Brad Pitt.32. Kreskówka, którą ogląda młody Butch to "Clutch Cargo".

33. Film, który rano ogląda Fabienne to "Straceńcy" Jacka Starretta z 1970 roku. Film opowiada o pięciu "aniołach piekieł" wysłanych do Kambodży w celu uwolnienia doradcy prezydenta uwięzionego przez komunistów :)

34. Vincent Vega - to samo nazwisko nosił Mr. Blonde (Vic) we "Wściekłych psach".

35. Niewinna kobieta, którą postrzelił Marcellus strzelając do Butcha zagrała we "Wściekłych psach" kobietę, którą Mr. Pink wywlekał z samochodu. Ktoś jej widocznie nie za bardzo lubił.36. Słowo "fuck" użyto 271 razy. Uprzedzając pytania: nie, nie liczyłem osobiście.37. Motocykl (to nie jest motocykl!) Zeda nazywa się Grace na cześć dziewczyny Quentina Tarantino, Grace Lovelace.


38. "Pulp Fiction" choć tak uwielbiane, dostało srogie cięgi na ceremonii rozdania Oscarów. Przegrali: John Travolta z Tomem Hanksem ("Forrest Gump") w kategorii: rola pierwszoplanowa męska; Uma Thurman z Diane Wiest ("Strzały na Broadwayu") w kategorii: rola drugoplanowa kobieca; Samuel L. Jackson z Martinem Landauem ("Ed Wood") w kategorii: rola drugoplanowa męska; Quentin Tarantino z Robertem Zemeckisem ("Forrest Gump") w kategorii: najlepszy reżyser; "Pulp Fiction" z "Forrestem Gumpem" w kategorii: najlepszy film. Oscara zgarnął tylko Quentin Tarantino i Roger Avary (napisal "Złoty zegarek") za scenariusz.39. Vincenta Vegę według producentów miał zagrać Daniel Day Lewis. To Tarantino uparł się żeby obsadzić w tej roli Travoltę.
40. Marvin (zastrzelony w samochodzie Murzyn) początkowo miał cierpieć postrzelony w gardło po czym Vincent miał go dobić drugim strzałem. Scenę zmieniono na sugestię Johna Travolty.

41. Podczas sceny przekłuwania serca Mii w pokoju widoczne są pudełka z grami, a na nich ich tytuły: "Operation" i "Life".

42. Rola Julesa napisana była specjalnie dla Samuela L. Jacksona. Tarantino poprosił go, żeby przeczytał kilka linijek tekstu Julesa. Myśląc, że ma rolę w kieszeni nie przyłożył się do tego zadania. Quentin Tarantino nie byl zadowolony, a zaraz potem pojawił się aktor (Paul Tatagliarone), który zachwycił wszystkich swoją interpretacją tekstu Julesa. Samuel wsiadł w samolot, przeczytał porządnie jeszcze raz rolę Julesa, dostał ją, a Paul na pocieszenie dostał rolę... barmana.43. Czerwony Chevy Malibu, którym Vincent Vega przywiózł do Lance'a nieprzytomną Mię, był prywatną własnością ;) Quentina Tarantino.44. Według Tarantino scenie gwaltu analnego miał towarzyszyć kawałek zespołu The Knack "My Sharona", jednak nie mógł zdobyć praw autorskich do tej piosenki; została ona wykorzystana później w "Reality Bites"45. Na pokazie w kinie "Olimpia" w Cannes Quentin Tarantino stanął przed widownią, aby zapowiedzieć swój film. "Proszę, by podnieśli ręce ci, którym podobały się 'Wściekłe psy'" - powiedział; reakcją był szalony aplauz. Potem QT spytał: "Komu podobał się "Prawdziwy romans"?" Usłyszał jeszcze większe owacje. Następnie zapytał: "A komu podobały się "Okruchy dnia"?" Kilka osób zaklaskało. Tarantino natychmiast uciął: "Więc wynosić mi się k...a z tej projekcji!".


46. Zaglądając z ciekawości do Biblii w poszukiwaniu najsłynniejszego cytatu z "Pulp Fiction" (Ezechiel 25:17) znaleźć można co najwyżej:

I uczynię nad nimi pomsty wielkie, karząc w zapalczywości: a poznają, żem Ja Pan, gdy uczynię pomstę moją nad nimi.
And I will execute great vengeance upon them with furious rebukes; and they shall know that I am the Lord, when I shall lay my vengeance upon them.

Spora różnica między powyższym, a filmowym cytatem:

Ścieżka sprawiedliwości wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogoslawiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności. Bo on jest strażnikiem brata swego i znalazcą zagubionych dzieci. I dokonam na tobie srogiej pomsty w zapalczywym gniewie i na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci. I poznasz, że ja jestem Pan, kiedy wywrę na tobie moją zemstę.
Tak naprawdę, Quentin Tarantino wymieszał cytat z Księgi Ezechiela z fragmentami Psalmu 23-ego...

Teraz też w gorzkości jest mowa moja i ręka karania mego ociężała nad wzdychanie moje. Kto by mi dał abych poznał i znalazł go i przyszedł aż do stolicy jego! Przełożę przed nim sąd, a usta moje napełnię łajaniem. Abych się dowiedział słów, które by mi odpowiedział i wyrozumiał co mi będzie mówil. Nie chcę, aby się ze mną spierał wielką mocą, ani żeby mie przytłoczył ciężkością wielkości swej. Niech przełoży sprawiedliwość przeciwko mnie, a sąd mój niech dojdzie do zwycięstwa (...). Gdy wypelni nade mną wolę swoją i wiele innych rzeczy takowych. I dlatego zatrwożon jest od oblicza jego, a patrząc nań jestem zdjęty bojaźnia. Bóg zmiękczył serce moje, a Wszechmogący zatrwożył mną. Bom nie zginął dla nadchodzących ciemności, ani zakrył mrok oblicza mego.
...i napisał całość po swojemu. Piąty ewangelista normalnie.


47. Zegarek ojca Butcha ma nie tylko wartość sentymentalną. To również magiczny zegarek, na którym tajemniczo zmieniają się godziny. Najpierw jest taka...

...a pięć sekund potem taka:

213

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu:
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię