film

Ran

1985
2 godz. 40 min.
8,0 13 485
ocen
8,0 10 1 13485
8,1 11
ocen krytyków
Pan feudalny postanawia przekazać władzę najstarszemu synowi. Nie podoba się to jego drugiemu potomkowi. więcej mniej
Ran zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył nagrodę Oscar, 19 innych nagród oraz 14 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Zbrodnia i kara
Po 30 latach od realizacji „Tronu we krwi" 75-letni Kurosawa zdecydował się po raz kolejny powrócić do dramatu... ... czytaj więcej
false
Agnieszka Majewska

Król Hidetora podbija całe terytoria, przez całe życie morduje i grabi inne narody. W końcu postanawia przejść na emeryturę. Ma zamiar podzielić swoje królestwo na trzy części dla swych trzech synów, ale najpierw żąda od nich wyznania miłości do ojca. Najmłodszy syn - Saburo - nie mogąc znieść takiego traktowania buntuje się przeciwkoKról Hidetora podbija całe terytoria, przez całe życie morduje i grabi inne narody. W końcu postanawia przejść na emeryturę. Ma zamiar podzielić swoje królestwo na trzy części dla swych trzech synów, ale najpierw żąda od nich wyznania miłości do ojca. Najmłodszy syn - Saburo - nie mogąc znieść takiego traktowania buntuje się przeciwko takiemu podziałowi, czym sprowadza na siebie gniew ojca. Następnie ostrzega wszystkich, że nastąpi chaos i jedność między braćmi nie jest nierozerwalna. W konsekwencji zostaje wygnany. Najstarszy syn króla - Taro - żeni się z Lady Kaede, której cała rodzina została wymordowana przez Hidetora. Średni syn - Jiro - też wziął ślub z księżniczką z innego klanu, której najmłodszemu bratu Hidetora kazał wyłupić oczy. Wkrótce po tym Hidetora dowiaduje się, że jego synowie Taro i Jiro nie ufają mu. Ich wojska ruszają na zamek Hidetora i zabijają wszystkich, z wyjątkiem Hidetora i głupca o imieniu Kyoami. W trakcie bitwy, Taro zostaje zastrzelony przez jednego z wojowników Jira. Hidetora wychodzi z płonącego zamku i gdy wojska to widzą odsuwają się krok po kroku. Patrzą się jak przechodzi przez bramę i idzie w kierunku wrzosowisko. Ten były władca odchodzi od zmysłów i jedyna osoba, która zostaje przy nim jest głupiec Kyoami. Na wrzosowisku spotyka niewidomego chłopca, któremu w przeszłości wyłupał oczy. Teraz musi zapłacić za wszystkie swoje zbrodnie.

boxoffice
$4 069 653 w USA
budżet
$11 500 000
na podstawie
studio
Greenwich Film Productions / Herald Ace / Nippon Herald Films
tytuł oryg.
Ran
inne tytuły
Ran Wielka Brytania
Ran USA
więcej
Zdjęcia do filmu kręcono w Gotemba, Himeji, Kokonoe, Kumamoto, Tokio, Nagoja i Shōnai oraz w okolicach wulkanu Aso (Japonia).
Dwa lata zajęło ręczne uszycie specjalnie na potrzeby filmu kilkuset strojów.
Zamek króla Hidetory, który zostaje spalony w środkowej części filmu nie był miniaturą. Naturalnej wielkości scenografię ustawiono na stoku góry Fuji, a następnie w czasie kręcenia zdjęć spalono.
Kurosawa nie po raz pierwszy zrealizował adaptację zachodniego dzieła literatury. Stworzył wcześniej takie filmy jak "Donzoko" (wg. "Na dnie" Gorkiego), "Warui Yatsu Hodo Yoku Nemuru" (wg. "Hamleta") czy "Hakuchi" (na podstawie "Idioty" Dostojewskiego). Jednak żadna z tych adaptacji nie została nakręcona z taką pasją, z taką siłą wyrazu i... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych