Raport mniejszości

Minority Report

2002 2 godz. 25 min.
7,4 221 669
ocen
7,4 10 1 221669
40 397
chce zobaczyć
7,3 13
ocen krytyków
{"rate":7.30769,"count":13}

Waszyngton roku 2054 - futurystyczny świat, w którym nie ma zbrodni, przyszłość można przewidzieć, a winnych ukarać, zanim popełnią planowane przestępstwo. Dowodów niedoszłych zbrodni dostarcza trójka Jasnowidzów na usługach Agencji Prewencji Departamentu Sprawiedliwości, nad której sprawnym działaniem czuwa komisarz John Anderton (Tom Cruise). Jako pierwszy ogląda obrazy przekazywane przez Jasnowidzów. Ich werdykt nie pozostawia wątpliwości - za niespełna 36 godzin John Anderton zabije człowieka, którego nawet nie zna. Rozpoczyna się szaleńczy wyścig z czasem. Anderton musi wykryć, kto go wrabia albo stanie się ofiarą "idealnego" systemu, który sam pomagał tworzyć. Aby wygrać musi odpowiedzieć sobie na pytanie, które jeszcze nie tak dawno nie przyszłoby mu nawet na myśl: czy Jasnowidze mogą się mylić?

opis dystrybutora dvd

Scenariusz jest oparty na opowiadaniu Philipa Dicka "Raport Mniejszości". Specjalny odział policji - Prewencja - dzięki trzem jasnowidzom potrafi zapobiec nie popełnionym jeszcze przestępstwom. Szef odziału, John Anderton, wierzy w system i próbuje przekonać przysłanego z Waszyngtonu faceta, że może zostac rozprzestrzeniony na cały kraj. Ten jednak jest bardzo sceptyczny. Anderton sam nabiera wątpliwości, kiedy pewnego dnia widzi na nagraniu wizji jasnowidzów, że sam popełni wkrótce zbrodnię. Co więcej, ofiarą ma byc człowiek, którego do tej pory nigdy nie widział.Zaczyna sie wielka ucieczka przed własnymi ludźmi, w czasie której trzeba jeszcze znaleźć odpowiedź na masę pytań: Czy system jest zawodny? Kim jest człowiek, którego ma zabić Anderton? Kim naprawdę są jasnowidze? I kto za tą całą aferą stoi? Opowiadanie Dicka Spielberg znacznie przetworzył i uzupełnił, ale trzeba przyznać, że filmowi zdecydowanie to pomogło.

Nefertiti
opis użytkownika

Ekranizacja opowiadania P. K. Dicka ("Raport mniejszości"). Akcja toczy się w przyszłości, w której nie ma już mordów i przestępstw - policja dzięki trzem jasnowidzom jest w stanie zapobiec każdej zbrodni. Szef brydady wyłapującej potencjalnych przestępców, John Anderton, święcie wierzy w system i oddaje swojej pracy nalepsze lata życia (jako powód należy podac, że porwano jego synka i odeszła od niego żona). Niezahwianie wierzy on w system dopóki jasnowidze nie wskazują go jako następnego zbrodniarza. Anderton ma niewiele czasu, by znaleźć swoją potencjalną ofiarę i udowodnić swoją niewinność i błąd systemu. Ale nie wie, że nie będzie to takie łatwe - czy John napewno nie zamierza zabić faceta, którego śmierć przepowiedzieli jasnowidze?
Świetne efekty specjalne i zwroty akcji. Narzekać można jegynie na końcówkę filmu, lecz cała reszta rekompensuje kulawe zakończenie.

Raptorka
opis użytkownika

Waszyngton. Rok 2054. W przyszłości powstała specjalna jednostka policji zwana prewencją, która na podstawie danych dostarczonych przez trójkę jasnowidzów wyłapuje przyszłych morderców zanim ci popełnią zbrodnię. Niedoszłym kryminalistom zakłada się na głowę "aureolę", z którą trafiają do więzienia. Szef prewencji John Anderton (Tom Cruise) uparcie wierzy w niezawodność systemu, dopóki sam nie ma być następnym mordercą. Rozpoczyna ucieczkę, aby wykryć spisek, którego celem jest pozbawienie go dowództwa nad prewencją. Pościgiem zarządza Danny Witwer (Colin Farrell), który ma za zadanie udowodnienie, że prewencja popełnia błędy. Film powstał na podstawie opowiadania Philipa K. Dicka.

Darkman
opis użytkownika

Jest rok 2054. W Waszyngtonie przestępców chwyta się, zanim popełnią zbrodnię. Jest to możliwe dzięki Agencji Prewencji Departamentu Sprawiedliwości. Właśnie w jej podziemiach pracuje troje jasnowidzów utrzymywanych w stanie śpiączki. Jej szefem jest detektyw John Anderton (Tom Cruise). Mężczyzna jest bardzo samotny. Przed sześciu laty stracił synka i zaraz potem rozstał się z żoną. Pewnego dnia z łowcy staje się ofiarą - według jednej z przepowiedni za 36 godzin Anderton ma zabić nieznanego sobie mężczyznę. W tych okolicznościach pozostaje mu tylko ucieczka.

Beta
opis użytkownika

Waszyngton, rok 2054. Świat, w którym nie ma miejsca na zbrodnię - przyszłość można przewidzieć i winnych ukarać, zanim popełnią przestępstwo. Dowodów dostarczają jasnowidze Agencji Prewencji Departamentu Sprawiedliwości. Nad sprawnym działaniem agencji czuwa detektyw John Anderton. Pewnego dnia jasnowidze przepowiadają, że za 36 godzin Anderton zabije człowieka, którego nawet nie zna. Anderton ucieka przed próbującym go aresztować agentami, którymi dowodzi jego rywal, detektyw Danny Witwer. Aby uniknąć rozpoznania, Anderton musi dokonać przeszczepu oczu. Operacja odbywa się w pokątnym gabinecie dr Solomana. Teraz, trudny do odnalezienia dla swoich prześladowców, musi zdobyć "raport mniejszości" - pilnie strzeżony dokument zawierający alternatywne wizje przyszłych wydarzeń.

Kathleen
opis użytkownika