Tom Cruise 

Thomas Cruise Mapother IV

8,2
96 733 oceny gry aktorskiej
Tom Cruise
Tom Cruise jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych aktorów Hollywood. Urodził się 3 lipca 1962 roku w Syracuse w stanie Nowy Jork jako trzecie z czworga dzieci inżyniera elektronika Thomasa Mapothera i nauczycielki szkół specjalnych Mary Lee Mapother. W dzieciństwie jego rodzice dużo podróżowali, toteż młody Tom, zanim skończył czternaście lat, uczęszczał do piętnastu różnych szkół w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Dopiero po rozwodzie rodziców osiadł w New Jersey, zamieszkując razem z matką i ojczymem Joe Southem.

Jako nastolatek nie był zbyt lubiany przez rówieśników. Miał też problemy z nauką, w czym spory udział miała dysleksja, na którą cierpiał. Marzył o karierze sportowej, lecz plany te przekreśliła kontuzja kolana, której doznał w drużynie zapaśników. Przez jeden rok uczęszczał do seminarium franciszkańskiego, ale porzucił chęć zostania księdzem na rzecz aktorstwa, którym zainteresował się w szkole średniej. W tym celu wyjechał w wieku osiemnastu lat do Nowego Jorku i rozpoczął studia aktorskie pod kierunkiem Phila Gushee w szkole Neighborhood Playhouse.

Zadebiutował jako 19-latek niewielką rolą w melodramacie "Niekończąca się miłość" w 1981 roku i już wtedy zwrócił na siebie uwagę. Kolejnymi jego filmami były "Szkoła kadetów", "Tracąc to" i "Wyrzutki", gdzie miał okazję współpracować ze słynnym reżyserem Francisem Fordem Coppolą. Nie były to jednak wyróżniające się produkcje. Przełomową rolą w jego karierze był udział w komedii kryminalnej "Ryzykowny interes". Rola zdemoralizowanego Joela Goodsena, który dostaje się na Uniwersytet Princeton przyniosła Cruise'owi nominację do Złotego Globu dla najlepszego aktora w komedii lub musicalu. Od tej pory jego kariera nabrała rozpędu, czego efektem była współpraca z Ridleyem Scottem i zagranie głównej roli w reżyserowanym przez niego filmie fantasy "Legenda".

Jednym z najważniejszych filmów w karierze Cruise'a jest "Top Gun". Przebojowy melodramat sensacyjny Tony'ego Scotta z 1986 roku hurtem podbił serca milionów widzów na całym świecie, a 24-letniemu Tomowi Cruise'owi przyniósł gigantyczną popularność. Od tej pory młody aktor stał się pierwszoplanową gwiazdą Hollywood, o którego bili się najlepsi reżyserzy. Kolejnymi jego produkcjami były "Kolor pieniędzy" Martina Scorsese, gdzie partnerował Paulowi Newmanowi i zupełnie nieudany "Koktajl" Rogera Donaldsona, który przyniósł Cruise'owi pierwszą nominację do Złotej Maliny dla najgorszego aktora.

Ważną dla Toma produkcją jest komediodramat "Rain Man" z 1988 roku, gdzie aktor próbował nieco zerwać wizerunek filmowego amanta, grając egoistę, który podczas opieki nad chorym na autyzm bratem (Dustin Hoffman) uczy się dobroci i bezinteresowności. Kolejnym poważnym występem była rola sparaliżowanego weterana wojny w Wietnamie, Rona Kovica, w dramacie Olivera Stone'a "Urodzony 4 lipca". Film okazał się wielkim sukcesem artystycznym (był nominowany dla najlepszego obrazu roku) i przyniosła Cruise'owi wiele wyróżnień, z których najcenniejszymi są jego pierwsza nominacja do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego i wygrana Złotego Globu dla najlepszego aktora w dramacie. Po rolach w tych dwóch filmach Cruise'a przestano postrzegać jako wiecznego uwodziciela, lecz zaczęto myśleć o nim jako o aktorze, który ma wielkie predyspozycje i możliwości.

Tom postanowił pójść za ciosem i w jego kolejnym filmie, chciał wykorzystać schemat, który przyniósł sukces "Top Gunowi". "Szybki jak błyskawica" - bo o nim mowa - powstał na życzenie aktora i chociaż nie zdobył takiej gigantycznej popularności, jak obraz o pilotach ze szkoły wojskowej, to również stał się dużym przebojem, podbijając serca wielu widzów. Na planie tego filmu Cruise poznał swoją przyszłą żonę Nicole Kidman, z którą zagrał też w "Za horyzontem" Rona Howarda z 1992 roku. W tym samym roku do kin wszedł kolejny hit "Ludzie honoru". Film stał się sukcesem tak kasowym, jak i artystycznym (nominacja do Oscara dla najlepszego filmu), a rolą młodego prawnika wojskowego, broniącego dwóch żołnierzy, oskarżonych o zabójstwo kolegi, Tom został wyróżniony nominacją (trzecią już w jego karierze) do Złotego Globu dla najlepszego aktora w dramacie.

W 1994 roku wystąpił w jednej z głównych ról w horrorze "Wywiad z wampirem" Neila Jordana, który dziś uznawany jest jako jeden z najlepszych przedstawicieli swojego gatunku. Cruise zagrał w nim demonicznego wampira Lestata, który przemienia w sobie podobnego arystokratę Louisa (Brad Pitt). Z występem Toma w tej produkcji wiąże się wiele kontrowersji, gdyż zarówno fani książki na motywach której nakręcono film, jak i autorka dzieła, uważały, że obsadzenie Cruise'a w tej postaci była pomyłką. Fani próbowali nawet przeszkadzać wytwórni zrealizować projekt. Ostatecznie jednak aktor wiarygodnie odegrał swoją rolę, autorka przeprosiła za swoje wcześniejsze obawy, a film stał się prawdziwym przebojem w kinach na całym świecie.

Ważnym etapem w życiu Cruise'a był rok 1993, kiedy to założył wraz Paulą Wagner firmę Cruise/Wagner Productions, stając się tym samym producentem filmowym. Pierwszym jego projektem było "Mission: Impossible" z 1996 roku, kinowa wersja popularnego serialu z końcówki lat 80. Film powstał specjalnie na życzenie Toma, który był miłośnikiem telewizyjnego pierwowzoru. Kinowa produkcja okazała się kolejnym wielkim sukcesem w karierze aktora. Nietuzinkowa historia szpiega, który wykonuje niemożliwe misje, stała się kasowym hitem kin na całym świecie, a on sam otrzymał nagrodę Nova dla najbardziej obiecującego producenta filmowego. Seria ta doczekała się trzech kontynuacji (w 2000, 2006 i 2011 roku). W tym samym roku Cruise wystąpił w filmie "Jerry Maguire". Jego wspaniale odegraną rolę menadżera futbolowego uhonorowano Złotym Globem dla najlepszego aktora w komedii lub musicalu oraz drugą nominacją do Oscara (przegrał z Geoffreyem Rushem).

W 1999 roku wraz ze swoją ówczesną żoną, Nicole Kidman, wystąpił w ostatnim filmie wybitnego reżysera Stanley'a Kubricka "Oczy szeroko zamknięte". Rok ten jednak Tom bardziej zapamięta z powodu zagrania w "Magnolii" Paula Thomasa Andersona. Krytycy byli zachwyceni jego kreacją gwiazdora telewizji, mającego swój własny, szowinistyczny program i uciekającego przed przeszłością, z którą jednak w nieoczekiwanym momencie będzie musiał się zmierzyć. Został nagrodzony trzecim w karierze Złotym Globem i trzecią nominacją do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego (zwyciężył Michael Caine). Po dziś dzień występ w tym filmie jest przez wielu uważany za najlepszą rolę Cruise'a w jego dotychczasowej karierze.

Kolejne jego role nie były już tak spektakularne, ale niemal każdy film, w jakim wziął udział, był wielkim sukcesem komercyjnym. Takimi obrazami jak "Vanilla Sky", "Raport mniejszości" czy "Wojna światów" kontynuował zaczętą w końcówce lat 80-tych drogę olbrzymiej popularności. Dzięki "Ostatniemu samurajowi" z 2003 roku został po raz szósty nominowany do Złotego Globu dla najlepszego aktora. Film ten jednak należy zapisać na konto lekkiego rozczarowania, gdyż realizując historię sfrustrowanego weterana wojny secesyjnej, który zmienia się pod wpływem poznania kodeksu honorowego i ideologii samurajów, twórcy liczyli na powtórzenie sukcesu "Bravehearta" czy "Gladiatora". Skończyło się na nominacjach w prestiżowych nagrodach, ale głównie w kategoriach technicznych. Ciekawe kreacje Cruise stworzył w thrillerze "Zakładnik" Michaela Manna i parodystycznych "Jajach w tropikach" Bena Stillera. W pierwszym zagrał bezwzględnego płatnego mordercę, była to jedna z nielicznych ról negatywnych w jego karierze. W drugim wcielił się w komediową postać pazernego producenta filmowego, która pod toną charakteryzacji skrywał twarz Toma Cruise'a. Za tę rolę otrzymał nominację do Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego. Pozostałe jego filmy nie odniosły wielkich sukcesów. Thriller polityczny "Ukryta strategia", dramat "Walkiria" i pastiszowa komedia akcji "Wybuchowa para" to spore rozczarowania. Końcem 2011 roku na ekranach kin zagościła czwarta odsłona "Mission: Impossible", która przerwała passę słabszych tytułów. Kolejny jego film, musical "Rock of Ages", okazał się sporych rozmiarów porażką, tak artystyczną jak i finansową. Jego kolejne projekty to film sensacyjny "Jack Reacher: Jednym strzałem", gdzie Cruise kreuje kolejną w swojej karierze rolę agenta oraz widowisko SF "Niepamięć".

Kariera Toma Cruise'a to pasmo sukcesów, które ugruntowały aktora jako jednego z najpopularniejszych ludzi światka filmowego. Od wielu lat jego nazwisko pojawia się w rankingach na najprzystojniejszych, najlepiej ubranych i najbardziej lubianych gwiazd kina. W 2006 roku magazyn "Forbes" wybrał go najbardziej wpływowym człowiekiem show biznesu. Prasa równie dużo interesuje się jego życiem prywatnym. W 2001 roku przeszedł burzliwy rozwód z drugą żoną Nicole Kidman. Od października 2006 był żonaty z Katie Holmes, z którą ma córkę Suri. Małżeństwo to skończyło się w sierpniu 2012 roku. Ma jeszcze dwoje adoptowanych dzieci: córkę Isabellę Jane i syna Connora. Wiele osób uważa go za osobą bardzo kontrowersyjną, ze względu na zbyt duże obnoszenie się swoimi przekonaniami religijnymi Kościoła Scjentologicznego.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 3 lipca 1962

miejsce urodzenia: Syracuse, Nowy Jork, USA

wzrost: 170 cm

Złoty Glob
Zdobył 3 nagrody Złoty Glob, 14 innych nagród oraz 64 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
podcast

"Mam parę uwag" #69: "Oczy szeroko zamknięte", hot or not?...

Julia Taczanowska i Jakub Popielecki mierzą się z filmem Stanelya Kubricka.
trzykrotnie żonaty: 1. Mimi Rogers (09.05.1987 - 04.02.1990, rozwód); 2. Nicole Kidman (24.12.1990 - 08.08.2001, rozwód); 3. Katie Holmes (18.11.2006 - 20.08.2012, rozwód), córka Suri (ur. 18.04.2006)
Był brany pod uwagę do roli Neo w filmie "Matrix", którą ostatecznie otrzymał Keanu Reeves.
Odrzucił tytułową rolę w filmie "Edward Nożycoręki". Ostatecznie angaż dostał Johnny Depp.
Przygotowując się do roli w "Ostatnim samuraju" przeszedł ośmiomiesięczny program treningowy, który obejmował różne sporty walki, m.in. kendo. Zajmował się także aspektem historycznym opowiedzianej w filmie historii - zgłębiał tajniki Bushido i reguły życia samurajów.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Bo dla mnie dużo lepszy jest np jako zwykły facet w Wojnie światów - fajnie, naturalnie to zagrał

58 lat na karku, a on ciągle wygląda na czterdziestolatka i wciąż w akcji. Tak trzymać!

Jakim cudem ten aktor nie ma jeszcze oscara? Ma na koncie wiele wspaniałych ról, "Urodzony 4
lipca", "Rain man", "Jerry Maguirre", "Ludzie honoru", "Ostatni samuraj". Jeden z bardziej obok Leo
DiCaprio, Ed'a Harris'a, Gary'ego Oldmana i Johnny'ego Deppa w Holywood.

Otrzymał złotą malinę za Wywiad z wampirem! Wyczytałam to właśnie w spisie nagród i jestem oburzona. Świetny aktor a jako tajemniczy Lestat był fenomenalny.

Że on niby ma 53 lata, a wygląda tak samo jak trzy dekady temu? :D A samego aktora to lubię.