PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=751}

Rejs

7,5 130 155
ocen
7,5 10 1 130155
7,6 35
ocen krytyków
Rejs
powrót do forum filmu Rejs

a mnie zachwyca..

ocenił(a) film na 10

Gdy pierwszy raz oglądałem Rejs, byłem zażenowany. Miał to być kultowy film, a ja się śmiałem tylko podczas jednej sceny.
Obejrzałem go ponownie dwa lata później. W między czasie strasznie zainteresowałem się Janem Himilsbachem, Zdzisławem Maklakiewiczem ich otoczeniem, absurdem tamtych czasów, który przez sam ustrój był osadzony w groteskowym świecie. Absurd i groteska tamtych czasach był po prostu nieodłączny. Nie było potrzeby tworzyć ich sztucznie., bo on był zakorzeniony i nieodłączny w naszym społeczeństwie. Tyle, że zauważali go ludzie z dystansem do siebie i otoczenia, a na dystans nie każdy mógł sobie pozwolić...
Dzisiejsze młode społeczeństwo nie ma właściwie sposobności, żeby się w tym odnaleźć. My mamy odniesienie tylko do naszych czasów i do naszych absurdów, które raczej idą w "kalifornizację" a nie w PRL.. A akurat w kraju nad Wisłą zmiany ustroju i społeczeństwa przebiegały tak szybko, że te 40lat mogą być barierą nie do przeskoczenia.
Z całą pewnością nikt kto nie rozumie tego filmu, nie może go nazwać ponadczasowym, ale dla ludzi którzy go czują, on taki właśnie jest.. Chciałbym porozmawiać z osobami, które uważają Rejs za kultowy. Bo z tym raczej też ciężko mi się zgodzić. Ale dla mnie Rejs jest wielkim Groteskowym Filmem osadzonym w czasie PRLu i jeżeli tylko potrafisz się w nim odnaleźć, to "chłopaki nie płaczą" wymiękają.
Z moich doświadczeń wiem, że ten film podoba się tylko takim trochę "dziwakom" i nie ma on odniesienia do dzisiejszych czasów. Was może nie śmieszyć i ja to rozumiem, ale wy też zrozumcie, że są ludzie którzy oglądając go wyglądają na upalonych ziołem, pomimo, że nic nie brali:) Ja jestem jedną z takich osób i szczerze mówiąc cieszy mnie to:)

ocenił(a) film na 9
kopernik90

Podobnie miałem. Pierwszy raz obejrzałem może dekadę temu i tak średnio mnie zachwycił. Bardziej udawałem zachwyconego i wymuszałem uśmiech bo to przecież film uznawany za kultowy więc nie wypada się nie śmiać i nie zachwycać się :P Wczoraj obejrzałem drugi raz i już niczego nie musiałem udawać :) głośny śmiech co chwilę i prawdziwy zachwyt :) również uwielbiam Maklaka i Himilshbacha a tutaj reszta towarzyszy rejsu od nich nie odstawała :) cudny film.

ocenił(a) film na 10
michalsmm

Kultowe kino:)

ocenił(a) film na 10
kopernik90

Dobrze piszesz, genialny film

ocenił(a) film na 8
kopernik90

Obejrzałem dziś po raz pierwszy. Mam swoje lata, ale czasy prlu są dla mnie mglistym wspomnieniem. Nie będę rozwodził się nad wspaniałym, choć specyficznym aktorstwem, nad idealnie dopasowaną ścieżką dźwiękową czy bardzo dobrym montażem i zdjęciami. Samego scenariusza nawet nie przystoi oceniać. Powiem tak. Film ponadczasowy, głównie przez morał. My sobie żyjemy w tych swoich wyimaginowanych problemach, sami sobie rzucamy kłody pod nogi, a ten statek pełen nas idiotów jak płynął tak płynie. Piękne podsumowanie szeroko pojętej polskości. (8

ocenił(a) film na 9
kopernik90

Obejrzałam ten film po raz enty. Wreszcie zrozumiałam. Gość z nikąd zaczyna knuć i rządzić innymi, narzucać swoją wolę. A inni się go słuchają. Nic się w tym kraju nie zmienia.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones