PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=199594}

Rozpalić ogień

Catch a Fire
7,1 1 669
ocen
7,1 10 1 1669
Rozpalić ogień
powrót do forum filmu Rozpalić ogień

Z obecnym krajem o nazwie RPA nie ma to nic wspólnego. Pomijając samą historię, która jest niesamowicie jednostronna i naciągana do granic możliwości w imię poprawnosci politycznej, to oglądanie dzisiaj tego filmu (zwłaszcza, gdy o realiach życia w RPA niewiele sie wie) mija się z celem. Dlaczego?Ano dlatego,ze rzeczywistośc jest dokładnie odwrotna. Dzisiaj to terror czarnoskórej ludności jest na porządku dziennym. W zasadzie nie ma takiej możliwości,żeby biały poruszał się gdziekowliek po tym kraju bez broni a najlepiej z ochroną. I oczywiście mówimy o podróżach w dzień. W nocy nikt normalny nie opuszcza domów o wyjeździe poza miasto nie wspominając, bo oznacza to po prostu zabicie przez bandy czarnych. Takie są skutki demokracji i wyzwolenia swojej ludności przez miejscową ludność. Z kraju, który oczywiscie był nastawiony na białych a czarnych traktował jako ludnosc roboczą, ale posiadał prawo, sprawną policję i zapewniał bezpieczeństwo każdemu, kto chciał normalnie funkcjonowac, zamienił się dzięki "wyzwoleniu" w piekło na ziemi. Dość wspomnieć ostatnią sprawę niepełnosprawnego biegacza Pistoriusa, który zastrzelił swoją dziewczynę. Jego linia obrony jest prosta i wpisuje się w tamtejszą rzeczywistość-strzelał, bo był przekonany,że ktoś włamał mu się do domu, a to oznacza ścięcie głowy maczetą, gwałt itp. Polecam poczytać statystyki zachorowań na HIV/AIDS, przestępczość wśród młodzierzy, umieralnośc młodych itp., gdzie RPA przoduje w tych niechlubnych statystykach. Taka jest rzeczywistość RPA już po wydarzeniach w tym filmie.

Ivan_The_Maskarator

Nasuwa mi się tylko jedno, biali białym zgotowali ten los. Nie znam przypadku w historii gdzie ktoś z zewnątrz próbuje drugiej stronie narzucić swoje zdanie, swoja religię, swój sposób postrzegania świata. Zawsze ludzie się buntowali, to konkwista, to komuna, to apartheid, to religia. Biały człowiek ma tendencję bardziej do psucia niż do naprawiania. Nie znam z historii przypadku kiedy człowiek(szczególnie biały) "pomógł" jakiemuś innemu narodowi krajowi. To tak ode mnie.
Co do twojego postu hm Pistorius to słaby przykład chociażby dlatego że najlepiej zwalić winę na czarnego. BTW ponoć najsampierw zmasakrował "włamywacza" kijem do krykieta a dopiero potem zaczął strzelać do leżącego ciała. No brzmi rozsądnie..... Zresztą wrócić do tematu jego możemy po skończonej rozprawie (zaplanowana na 2014).
Każdy z narodów który jest uciśniony będzie się mścić, zawsze, historia to dobitnie pokazuje. Tak wiem dobry człowiek chciał te "małpy" ucywilizować cóż wyszło innaczej jak zawsze. O jakim to narodzie nie tak dawno całkiem „cywilizowani” politycy pisali, ze nie nadaje się do samodzielnego bytu państwowego, zaś Polnische Wirtschaft starczało za równie dobre „uzasadnienie” wynaradawiania i wywłaszczania, co „afrykańska dzicz”. A ów „wyższy poziom cywilizacyjny” zawdzięczali Burowie tylko temu, że sami czarną większość w stanie „niższości” utrzymywali. Jak wyglądało chociażby szkolnictwo dla Murzynów? Albo dostępność do różnych zawodów? Niby skąd się brały polskie powstania czy ruch rewolucyjny/terrorystyczny? Temat rzeka.
Ciekawi mnie tylko to co napisałeś na początku że historia jest jednostronna i naciągana do granic możliwości. Co masz na myśli? Znasz drugą stronę tej historii?

ocenił(a) film na 3
sdn

Krótko, bo nie moge dłużej dzisiaj pisać. Co do Pistoriusa to podałem tylko jako przykład tego, w jaką stronę najłatwiej i najlepiej było pójśc z linią obrony, poniewaz dzieki temu,ze takie sytuacje są na porządku dziennym jego adwokaci liczą na to,że to mu zapewni wiarygodność. To był przykład, natomiast co do samej sprawy to absolutnie nie uważam,że sam sprawca jest tutaj niewinny.
To smutna prawda,że "nasi" czyli przedstawiciele białej cywilizacji nieśli ze sobą przez wieki wiele zła. Nie neguje tego, bo przecież nie sposób. Odnosze się bardziej do innej kwestii, a mianowicie czegoś, co można określić jako cywilizacji i państwa prawa. I tu jednak, co najdobitniej widać w byłych koloniach europejskich w Afryce, biali mają przewagę a ludność murzyńska niestety w przeważającej większości wprowadza tylko i wyłacznie anarchię i mniejsze lub większe zniszczenie struktur państwowych. Oczywiscie sa wyjątki, jak Nigeria, która próbuje stworzyć zamożne i sprawnie rządzone państwo (a w czym skutecznie przeszkadzają różnej maści watażkowie i terroryści, jak ostatnio). Jednak 90 procent tych państw to cywilizacyjne mroki średniowiecza, a przeciez z całego świata a zwłaszcza z Europy płynęły do nich przez dziesięciolecia strumienie pieniędzy w ramach zadośćuczynienia.
Chciałbym też zaznaczyć,że nie uważam ich za "małpy" czy jakiś podludzi, ale po prostu za innych, znacznie innych. Dużo by dyskutować.
Co do oceny filmu chodziło mi o skrajnie jednostronny obraz. Rzeczywistość tak prawie nigdy nie wygląda i z tego co czytałem na forach o tej historii oraz dowiedziałem się od znajomego, którego siostra z mężem mieszkają w RPA to przekaz jest jednak bardzo czarno-biały (nomen omen...). Co nie zmienia faktu,że sytuacja głównego bohatera każdego faceta doprowadziłaby do furii. Osobiście drażnią mnie takie filmowe portrety i może stąd taka niska ocena.

Ivan_The_Maskarator

Generalnie film miał przedstawiać uciemiężony lud czarny a nie poprawną politycznie opowieść jak to biali chcieli pomóc czarnym wyjść z lepianek. Historia miała być ostra jednostronna bo o tym film był, a najważniejsze że na faktach.



ocenił(a) film na 8
sdn

Dokładnie, jak nie przepadam za dramatami, tak ten bardzo mi się podobał. Bardzo mocne 8

Ivan_The_Maskarator

Przesadzone informacje. Spędziłam sporo czasu w RPA, głównie w regionach niezwiązanych z turystyką. Poruszałam się raczej swobodnie po mieście, po wioskach południowoafrykańskich i nie odczułam od czarnoskórych mieszkańców chęci zaatakowania mnie. Oczywiście o zmroku sytuacja wygląda nieco inaczej, ale nie przesadzajmy. Poza tym agresja skierowana jest niekoniecznie w stronę białoskórych, ale raczej wszystkich, których po prostu można okraść, czarnych, białych, koloredów i innych. A film dobry i wbrew opiniom niektórych ma dużo wspólnego z panującą niegdyś rzeczywistością a i odzwierciedla teraźniejszą kulturę czarnych w RPA.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones