Film

Chariots of Fire

1981 2 godz. 5 min.
7,2 9 279
ocen
7,2 10 1 9279
9 521
chce zobaczyć
{"rate":6.0,"count":2}
{"id":"1291","linkUrl":"/film/Rydwany+ognia-1981-1291","alt":"Rydwany ognia","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/12/91/1291/7231217.2.jpg"}
Prawdziwa historia dwóch brytyjskich lekkoatletów startujących na Igrzyskach Olimpijskich w 1924 r. Jeden z nich biegnie ku chwale Boga, drugi robi to dla sławy.
reżyseria
scenariusz
gatunek
produkcja
premiera
Oscar Najlepszy film w roku 1982 dla David Puttnam Oscar Najlepszy scenariusz oryginalny w roku 1982 dla Colin Welland Oscar Najlepsze kostiumy w roku 1982 dla Milena Canonero Oscar Najlepsza muzyka oryginalna w roku 1982 dla Vangelis Złoty Glob Najlepszy film zagraniczny w roku 1982 BAFTA Najlepszy film w roku 1982 dla David Puttnam BAFTA Najlepszy aktor drugoplanowy w roku 1982 dla Ian Holm BAFTA Najlepsze kostiumy w roku 1982 dla Milena Canonero Złota Palma Najlepszy aktor drugoplanowy w roku 1981 dla Ian Holm
#ZOSTAŃWDOMU
Sprawdź filmy, seriale i gry, które warto nadrobić
Rydwany ognia
Na skróty Rydwany ognia 3:38
Na skróty 7 komentarzy
Rydwany ognia

Oparta na autentycznych wydarzeniach historia dwóch młodych sportowców, Erica Liddella - pobożnego katolika ze Szkocji i Harolda M. Abrahamsa - ambitnego Anglika żydowskiego pochodzenia, studiującego w Cambridge i wytrwale zabiegającego o aprobatę kolegów. Obaj stają do wyścigu na 100 metrów na olimpiadzie w Paryżu. Pierwszy z nich biegnie "ku chwale Jezusa", drugi - by zdobyć sławę.

boxoffice
$58 972 904 w USA
budżet
$5 500 000
studio
Allied Stars Ltd. (przedstawia) / Twentieth Century Fox Film Corporation (przedstawia) / Enigma Productions
inne tytuły
Lorda Lindsay miał z początku zagrać Patrick Ryecart. Ostatecznie zastąpił go Nigel Havers.
Sean Connery miał zagrać epizodyczną rolę w tym filmie, ale brał w tym samym czasie udział w zdjęciach do "Odległego lądu", a te znacznie przekroczyły planowany harmonogram.
W rzeczywistości Eric Liddell wiedział już kilka miesięcy naprzód, że wyścig z jego udziałem odbędzie się w niedzielę. Miał więc czas, żeby przygotować się do startu na innym dystansie.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Duma, Honor i takie tam...

  Lucky_luke

  Ten film jest równie fascynujący co akademie w szkołach podczas świąt narodowych. Wielki hołd dla sportu, kraju i boga. Może nieczuły jestem w stosunku do tej "trójcy", ale nie zachwycają mnie filmy które bardziej opowiadają o ludziach, a nie o zjawiskach. Bo życie bohaterów zostało zaledwie ... więcej

 • Temu filmowi wielu reżyserów może naprawdę pozazdrościć muzyki która jest genialna!!!

  Rybnikers ocenił(a) film na 7

  Zresztą wielu znawców muzyki elektronicznej uważa że płyta "Chariots of Fire" Vangelisa to jedna z najlepszych płyt w dziejach tego rodzaju muzyki. Zgadzam się z nimi :) A teraz co do filmu. Przesłanie filmu niezłe ale zrozumiałe ... więcej

 • Scenarzysta Colin Welland : "40% sukcesu filmu to muzyka"

  Wielki_ted ocenił(a) film na 7

  To oczywiście prawa, bez arcydziela Vangelisa to w sumie nikt by nie piał z zachwytów, w tej fabule emocje wywołuje Vangelis. Zresztą podobnie sytuacja ma się z "Flashdance", gdzie porywa muzyka.

 • Moje TOP 5 filmów 1981

  kamil23234 ocenił(a) film na 8

  1. Rydwany ognia 2. Czerwoni 3. Poszukiwacze zaginionej arki 4. Opętanie 5. Złodziej

  1
  • Film o sporcie

   użytkownik usunięty ocenił(a) film na 8

   ktory jeszcze jest sportem i o postawie ludzi ktorzy jeszcze sa ludzmi. Swietne kino.

   4
   Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.