Sean Connery 

Thomas Sean Connery

8,5
38 642 oceny gry aktorskiej
Sean Connery
Thomas Sean Connery urodził się 25 sierpnia 1930 roku w Edynburgu.
Jego ojciec Joe, był robotnikiem i kierowcą ciężarówki, matka Euphemia prowadziła dom. Pierwszej pracy (roznosiciela mleka) podjął się w wieku 9 lat. Jako 13-latek rzucił szkołę i rozpoczął pracę w hucie. Gdy miał lat 16 zaciągnął się do marynarki. Trzy lata później musiał z wojska zrezygnować z powodu kłopotów z układem pokarmowym. 

Dla żartu zgłosił się na próbę do musicalu "South Pacific" i dostał w nim niewielką rolę. Zaczął grać epizodyczne role w telewizyjnych spektaklach. Uznanie przyniosła mu rola boksera w telewizyjnym spektaklu "Requiem for a Heavyweight".

Po raz pierwszy na dużym ekranie pojawił się w 1954 roku w filmie "Lilacs in the Spring". Pierwszym znaczącym tytułem w jego filmografii był "Najdłuższy dzień". Z dużymi wątpliwościami wcielił się w postać Bonda. Zagrał w ponad 140 filmach, za rolę Jima Malone w filmie "Nietykalni" zdobył Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 25 sierpnia 1930

data śmierci: 31 października 2020

miejsce urodzenia: Edynburg, Szkocja, Wielka Brytania

wzrost: 189 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 8 innych nagród oraz 8 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Diane Cilento (06.12.1962 - 06.09.1973, rozwód), syn Jason (11.01.1963); 2. Micheline Roquebrune (od 06.05.1975 do jego śmierci)
W latach 70-tych pracował z Kevinem McClorym nad scenariuszem filmu o przygodach agenta 007, który nigdy nie został wyprodukowany.
Wystąpił w następujących reklamach:
- 1966 r. - prasowa reklama bourbona Jim Beam, zapalniczki Evans;
- 1992 r. - japońska whisky Suntory;
- 1996 r. - samochody Mazda Sentia;
- 2000 r. - herbata Teekanne;
- 2006 r. - samochody Citroen C6;
- 2008 r. - dom mody Louis Vuitton.
Odrzucił propozycję zagrania Gandalfa w ekranizacji tolkienowskiego "Władcy Pierścieni", ponieważ nie chciał spędzać 18 miesięcy podczas kręcenia filmu w Nowej Zelandii oraz jak twierdzi nie mógł zrozumieć powieści. Ostatecznie rolę otrzymał sir Ian McKellen.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Najlepszy filmowy Bond.

użytkownik usunięty

Jak wyżej. Żaden późniejszy odtwórca głównej roli mu nie dorównał.

Miał charyzmę, wygląd i ten charakterystyczny, niesamowity głos. Tacy aktorzy naprawdę są nie do zastąpienia. Będzie Go brakowało...

Dziękuję za wszystkie wspaniałe role.

Facet ma 76lat a jest kurde tak przystojny, ze kurde moglabym brac z nim tera slub gdyby byla taka mozliwosc i to kurde nie ze wzgledu na akse ani slawe, tylko na jego wyglad. POWINNI GO WPISAC DO KSIEGI GUINESSA

oby żył do setki albo dłużej !!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones