Słoń

Elephant

2003 1 godz. 21 min.
6,9 34 392
oceny
6,9 10 34392
31 809
chce zobaczyć
7,5 8
ocen krytyków
{"rate":7.5,"count":8}

Skromny, niezależny projekt Gusa Van Santa, którego akcja rozgrywa się w środowisku licealistów i nawiązuje do tragicznej strzelaniny sprzed kilku lat, która miała miejsce w amerykańskiej szkole średniej. Obraz dotyka problematyki przemocy wśród młodzieży. W rolach głównych wystąpili młodzi, nieznani aktorzy z Portland w stanie Oregon.

"Słoń" to opowieść o jednym dniu z życia amerykańskiej szkoły średniej w Columbine. Dniu, który na trwałe zapisał się w historii nie tylko Stanów Zjednoczonych.
20 kwietnia 1999 r. do szkoły średniej w Columbine przyszło dwóch uczniów z zakupionymi przez Internet pistoletami maszynowi i zamordowało trzynaście osób. Ofiarami padli nauczyciele oraz koledzy i koleżanki chłopców. Po dokonaniu masakry nastolatkowie popełnili samobójstwo. Film relacjonuje fakty, które poprzedziły tragiczne wydarzenia, jak również sam przebieg dramatu.

Ponk
opis użytkownika

Poczynając od Mala Noche i Mojego własnego Idaho, poprzez Buntownika z wyboru i Szukając siebie, Van Sant zajmował się analizą problemów młodości: poszukiwania tożsamości, własnego miejsca w świecie. W Słoniu Van Sant przenosi te poszukiwania na nowy grunt - pracuje nad portretem nastolatków w dzisiejszym, zmiennym świecie. Akcja Słonia obejmuje zwykły dzień. Kamera obserwuje krzątaninę bohaterów z lekkiego dystansu - pozwala to ujrzeć ich takimi, jakimi są. Dla każdego z nich szkoła stanowi odmienne doświadczenie: stymulujące, przyjazne, traumatyczne, trudne. Jest piękny jesienny dzień. Eli, idący przez park do szkoły, namawia parę punków, by pozowali do zdjęć. Nate skończył trening futbolowy i idzie na spotkanie ze swoją dziewczyną, Carrie wybiera się, na lunch. John zostawia w sekretariacie kluczyki do samochodu ojca. Ma je odebrać jego brat. W stołówce Brittany, Jordan i Nicole plotkują i narzekają, że ich matki są wścibskie. Michelle biegnie do biblioteki, podczas gdy Eli robi w korytarzu kilka zdjęć Johnowi. John wychodzi na zewnątrz, gdzie spotyka Alexa i Erica. Zwykły dzień w szkole średniej? Nie do końca.
[Opis dystrybutora]

Lukas_3
opis użytkownika

Przejmujący film Gusa Van Santa (nominacje do Oscara za "Buntownik bez powodu (1955)Buntownika z wyboru" i "Obywatela Milka") powraca do wydarzeń, które w 1999 roku wstrząsnęły Ameryką. 20 kwietnia - w dzień urodzin Hitlera – dwaj uzbrojeni uczniowie wtargnęli do liceum Columbine, zabijając 13 osób. Po dokonaniu masakry obaj popełnili samobójstwo. Motywy, które pchnęły ich do zbrodni, do dziś pozostają niewyjaśnione.

platforma vod