PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10034266}
6,1 7 963
oceny
6,1 10 1 7963
4,0 9
ocen krytyków
Sami swoi. Początek
powrót do forum filmu Sami swoi. Początek

Film bardzo dobry, choć nie tak dobry jak dwie pierwsze części trylogii. Mimo że scenariusz napisał ten sam twórca co trzy pierwotne części, w filmie nie brakuje nieścislości w stosunku do trylogii:
1. W Początku matka Pawlaka zostaje wraz z jego siostrami wywieziona na Sybir, więc w scenie końcowej w wagonie najprawdopodobniej starsza kobieta to nie matka Kazimierza, tylko jego teściowa. To z kolei nie pasuje do Samych Swoich, gdzie w scenie na cmentarzu na krzyżu zmarłej jest LEONIA PAWLAK, a więc matka Kazimierza.
2. Na poczatku filmu Sami swoi Kazimierz przedstawia Jaśkowi rodzinę i mówi, że Wicia urodził się w rok po wyjeździe Jaśka do USA. A z filmu Początek wynika, że Jaśko wyjechał kiedy Kazimierz był jeszcze dzieckiem.
3. W Początku Jaśko zaatakował kosą ojca Kargula a z Sami Swoi wiemy, że było inaczej. Jaśko kosą potraktował samego Kargula.

Na razie tylko tyle rzuciło mi sie w oczy. Wy macie jakieś inne błędy fabularne wypatrzone?

dygus1986

- W trylogii jest, że Jasiek Władka kosą uderzył, w filmie, że krewnego

dygus1986

W trylogii Pawlak zabiera na ziemie odzyskane kobyłę Baśkę, a w filmie że konia Faraona

dygus1986

Dokładnie to samo zauważyłem i chciałem o tym napisać. Odnośnie tej kosy dodam jeszcze że miał przejechać kosą po plecach Władzia Kargula a nie po klatce Ojca Kargula

myst7

nie po plecach a po żebrach ;)

dygus1986

Nielogiczny zabieg z Niechajką jako żona Kargula. Przecież jego żoną była Aniela.

ocenił(a) film na 8
Ivelise

W filmie nie ma podanego imienia "Nechajki", więc teoretycznie może się nazywać Aniela

adelitas

No i może nie stricte fabularny, ale w Samych Swoich w pociągu Kaźmirz nie miał wąsów, dopiero w scenach z Jaśkiem, a w "Początku" jak u Piłsudskiego.

Kasku33

w scenach z Jaśkiem był ich ojciec, czyli postać tutaj grana przez Zamachowskiego

xavi91

Chodziło o współczesne akcji filmu sceny, gdy Pawlak opowiadał Jaśkowi historię, tam znowu miał niewielkie wąsy.

adelitas

Dokładnie, ale znowu dlaczego wszyscy w Trylogii nazywają ją Anielcią, a nigdy nie pada jej przydomek Nachajka i odwrotnie tu wszyscy nazywają ją Nachajką, a nie pada jej prawdziwe imię? Do tego, gdy Pawlak i Kargulowa mają wspólne sceny nie widać między nimi aby ich coś łączyło w przeszłości, ot żona sąsiada, z którym ma konflikt.

ocenił(a) film na 8
xavi91

Sądzę, że twórcy chcieli tutaj bardziej pozostać wierni książce "Każdy żyje jak umie", przez co wiele połączeń z filmową Trylogią się rozjeżdża.

ocenił(a) film na 6
Ivelise

Jest jeszcze kwestia matki Pawlaka, w Sami Swoi, przyjeżdża z nimi na ziemię odzyskane, w Początku przyjeżdża z nimi jakaś ciotka.

ocenił(a) film na 6
Gracz957

Mój błąd, sprawdziłem jeszcze raz, to nie ciotka tylko teściowa Pawlaka.

ocenił(a) film na 6
dygus1986

Ja to bym chciał zobaczyć jakieś wyjaśnienie twórców co miały na celu te zmiany.

ocenił(a) film na 10
reese

Książka, w samych zmieniono, pamiętajmy, że cała historia oparta jest na faktach…

ocenił(a) film na 6
NeutralMix

To mnie nie przekonuje. Reklamowali się strasznie że to uzupełnienie sagi a zmienili dosyć kluczowe elementy.

reese

Możliwe, że zsyłka na Sybir miała też podkreślić dramatyzm wojny i bohatera.

ocenił(a) film na 6
mandy_bedevere

Nie no ok ale jak w oryginale matka przyjeżdża z nimi na ziemie odzyskane to w prequelu nie wysyłasz jej na Sybir. Chcieli kontynuację to takich szczegółów powinni się trzymać.

dygus1986

Pawlak przyjechał do Polski z klaczą. Witia mówił, że amerykański ogier Kargula byłby idealny dla ich klaczki.

dygus1986

Ja naliczyłam 6 błędów w filmie, w tym te dwa- o mamie Kazimierza(imię i fakt, że to ona pojechała z nimi) oraz ten z Kargulem- a także to, że synek Kargula miał na imię FRANEK, a Mania nie ma akcentu ;)

ocenił(a) film na 6
mandy_bedevere

Ja mam jeszcze wrażenie że syn Kargula był jakiś za duży. Później jak są już na ziemiach odzyskanych widać wyraźną różnice wieku między nim a Jadźką a tutaj wygląda jakby byli w podobnym wieku.

reese

Zgadzam się. Jadźka tańczyła z miotłą ;) i Franek, który wyskoczył ze swoim pytaniem "a ożenisz się z nią?" ;) był widocznie z...5 lat? młodszy. Bo ile Jadźka mogła mieć lat? 16/17...

mandy_bedevere

Jadzka to byla typowa 16-ka, a szczyl mogl miec 10-12.

dygus1986

Jak Mania wyjeżdża z Krużewnik, jest w bardzo mocno zaawansowanej ciąży. Nie wiem jak długo Pawlakowie jechali z ziemie odzyskane, ale wiem, że Pawełek nie urodził się od razu po przyjeździe, tylko jakiś czas po nim. Próbowałam znaleźć informację i nie ma konkretów, ale w artykule do którego link zamieszczam niżej, jest napisane, że z Buczacza do Rzeszowa jeden ze składów jechał 21 dni. Już na terenie Polski te pociągi też miewały długie postoje, żeby chociażby pokierować przesiedleńców w nowe miejsca. Wiec co z ciążą Mani? Czy ktoś pamięta, czy w "Samych swoich" podane jest, ale czy jesteśmy w stanie dokładniej określić kiedy urodził się Pawełek?

https://www.polityka.pl/pomocnikhistoryczny/1674782,1,jak-odbywalo-sie-przesiedl enie-ludnosci-polskiej.read

hellfiredoma

W Samych Swoich jak jechali pociągiem Mania też była w zaawansowanej ciąży. Choć to było jak już dojeżdżali na Ziemie Odzyskane

hellfiredoma

Nie ma większego znaczenia dokładna data urodzin Pawełka. Odnośnikiem jest rok 46 kiedy dzieją się rzeczy pokazane w retrospekcji. Ważne jest, że kiedy przyjeżdża Jaśko, Paweł ma już co najmniej dwudziestkę, więc musi to być rok ok 1966. I OK, wszystko gra, tyle, że wtedy rodzi się Ania, która w drugiej części ma już 19 lat, a to jest sam początek lat siedemdziesiątych. I tu jest właśnie cały problem z datowaniem, bo gdzieś wcięło 15 lat...

dygus1986

Też zwróciłam uwagę, że w pociągu na ziemie odzyskane jedzie z rodziną Pawlaka jego teściowa - ewidentnie można rozpoznać postarzoną twarz Agnieszki Suchory . Druga nieścisłość to wiek brata Jadźki. Dzieci Kargula są pokazane jako niemal równolatki, a przecież w Trylogii syn Kargula był dużo młodszy od siostry...

dygus1986

AHA! I jeszcze w sprawie sprzedania Władkowi kosy pod żebra ;) Na początku trylogii, gdy Kaźmirz przedstawia mu swoją rodzinę, wyraźnie nakreśla, że Witia przyszedł na świat ROK po ucieczce Jaśka do Ameryki ;)

dygus1986

Sybir to nie musi być nieścisłość, w 1941 na mocy układu Sikorski-Majski większość polskich więźniów zwolniono i matka Pawlaka do końca wojny mogła spokojnie wrócić do domu.

dygus1986

Kolejna zignorowana rzecz: w „Nie ma mocnych” Pawlak przyznał, że za wzorowe prowadzenie gospodarstwa otrzymał srebrny krzyż od Sławoja.
Chyba że to była jakaś mitomania Pawlaka.

Ferdas_2

Od Głódzia? ;-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones