Film

Shoah

1985
9 godz. 26 min.
7,8 1 086
ocen
7,8 10 1 1086
4 789
chce zobaczyć
"Shoah" trwa dziewięć i pół godziny. Wspaniały dokumentalista Claude Lanzmann przygotowywał go aż 11 lat, z czego sam montaż zabrał mu pięć lat. Fachowcy uznają "Shoah"... więcej

Ten film nie ma jeszcze zarysu fabuły.
Shoah zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

BAFTA
Film zdobył nagrodę BAFTA, 7 innych nagród
Sprawdź wszystkie nagrody

"Shoah" trwa dziewięć i pół godziny. Wspaniały dokumentalista Claude Lanzmann przygotowywał go aż 11 lat, z czego sam montaż zabrał mu pięć lat. Fachowcy uznają "Shoah" za jeden z najważniejszych filmów XX wieku. W obrazie nie ma ani jednego zdjęcia archiwalnego, żadnej fotografii, czy nawet kadru z kronik niemieckich tamtych czasów."Shoah" trwa dziewięć i pół godziny. Wspaniały dokumentalista Claude Lanzmann przygotowywał go aż 11 lat, z czego sam montaż zabrał mu pięć lat. Fachowcy uznają "Shoah" za jeden z najważniejszych filmów XX wieku. W obrazie nie ma ani jednego zdjęcia archiwalnego, żadnej fotografii, czy nawet kadru z kronik niemieckich tamtych czasów. Mówią do nas ocaleni, świadkowie, oprawcy... I mówią krajobrazy, miejsca niepamięci - las, pole, szyny kolejowe. Zaskakujące, że tematem filmu nie jest to, jak bohaterom udało się przeżyć, uciec, kto im pomógł. Żywi interesują reżysera, jako świadkowie śmierci.

boxoffice
$20 175 w USA
studio
Historia / Les Films Aleph / Ministère de la Culture de la Republique Française
inne tytuły
Zdjęcia do filmu kręcono w zespole niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Ośrodku zagłady Chełmno nad Nerem, Obozie zagłady w Sobiborze, niemieckim obozie pracy i zagłady Treblinka oraz w Warszawie (Polska), a także w Zagłębiu Ruhry (RFN, obecnie Niemcy) oraz w Izraelu.
Montaż filmu trwał 5 lat.
Gdy film był emitowany we francuskiej telewizji, obejrzało go 5 milionów osób.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych