PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1454}

Siódma pieczęć

Det sjunde inseglet
7,8 53 303
oceny
7,8 10 1 53303
8,7 34
oceny krytyków
Siódma pieczęć
powrót do forum filmu Siódma pieczęć

Arcydzieło

ocenił(a) film na 10

Mariaż średniowiecza z egzystencjalizmem. Krzyżowiec wątpiący w Boga i jego giermek, który jest agnostykiem (ateistą ?). Na tym tle para wędrownych artystów w tym aktor-wizjoner, których uratował rycerz grający w szachy ze Śmiercią. Wiele przepięknych scen (Matka Boska ucząca Chrystusa chodzić, procesja biczowników, gra w szachy nad brzegiem morza, Śmierć ścinająca drzewo życia i ostatnia - pochód zmarłych wchodzących na górę). Arcydzieło bez dwóch zdań.

ocenił(a) film na 10
Swiadeknaoczny1

Pełna zgoda. Pierwszy raz obejrzałem ten film na czarno-białym telewizorze "Szmaragd" w latach 60-tych w ubiegłego wieku. Miałem może 5-6 lat. Siódma pieczęć na trwałe utkwiła mi w pamięci, bo straszliwie się bałem. Teraz, po niemal 60 latach, często go oglądam. Podziwiam kunszt reżysera i znakomite sceny.

ocenił(a) film na 10
AndBiel

Cieszę się, że mamy identyczne zdanie. Pozdrawiam

ocenił(a) film na 7
Swiadeknaoczny1

Drzewo życia? a to ci ciekawa interpretacja. Jakieś wyjaśnienie?

ocenił(a) film na 10
Wojt4s

W filmie Bergmanna jest dużo symboliki i nic nie jest przypadkowe. A drzewo pełni często funkcję symboliczną, również drzewa życia. Tutaj nie chodzi o kosmiczną "oś świata", ale pokazanie czyjejś śmierci niby trochę wprost (jak spadnie ze ściętego przez śmierć drzewa to spadnie), ale i symbolicznie (bo przecież Śmierć mogłaby zabić zupełnie inaczej).

ocenił(a) film na 7
Swiadeknaoczny1

Jasne, w filmie jest trochę symboliki, ale jest też dużo bardzo naciąganych nadinterpretacji wkoło, moim zdaniem. Nie zgadzam się z Tobą zupełnie i nie widzę żadnych przesłanek by wspomniane drzewo odczytywać jako "drzewo życia".

ocenił(a) film na 10
Wojt4s

Ja bym się jednak upierał, choć zarazem jest zwykłym drzewem, na którym siedzi ktoś skazany przez los. Pozostańmy przy swoich zdaniach. Pozdrawiam

ocenił(a) film na 9
Swiadeknaoczny1

Ja się zgadzam z tą interpretacją. Drzewo ewidentnie symbolizuje życie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones