PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=245424}

Sierociniec

El Orfanato
6,9 150 900
ocen
6,9 10 1 150900
6,5 17
ocen krytyków
Sierociniec
powrót do forum filmu Sierociniec

Oglądając ten film miałam ciągłe deja vu. Wszystko to gdzieś już było, nic mnie nie zaskakuje, dodatkowo rozczarowuje przeciętna forma.

Ogólnie rzecz biorąc "Sierociniec" to taki mix między "Poltergeistem" (1981) [motyw dziecka porwanego przez duchy nawiedzające dom zamieszkiwany przez rodzinę] a "Innymi" (2001) [zakończenie, oczywiście - w "Sierocińcu" nazbyt słodko potraktowane, jak na takie mroczne rozwiązanie, w "Innych" z kolei bardzo klimatyczne]. Oba te filmy są jednak w mojej ocenie lepsze niż "Sierociniec", więc na żadne ulepszenie liczyć nie można. Dostajemy film, w przeciwieństwie do wyżej wymienionych, pozbawiony jakiegokolwiek klimatu. Niby to horror, ale naprawdę nie wiem czego można się w nim bać? Dzieci biegających po domu z workami na głowie? Może i mogło by to przyprawić widza o gęsią skórkę, gdyby film miał napięcie i klimat, ale niestety ich tu brak. W konsekwencji film przynudza, pewnie też winą można za to obarczyć nudne, denerwujące postacie, których los był mi praktycznie obojętny. Mały Simon zniknął...cóż, był na tyle denerwujący, że wcale za nim nie tęskniłam :P
Duży problem stanowiło też to, że nie czułam żadnego związku między Laurą a dziećmi z sierocińca. Wychowywała się z nimi, byli jej przyjaciółmi...naprawdę? Mamy jedynie krótką scenę na początku przedstawiającą wspólną zabawę wszystkich dzieci i Laura zachowuje się tak jakby praktycznie to był jedyny raz kiedy się spotkali. Nie widziałam po niej szczególnego bólu kiedy dowiedziała się, że dzieci zostały zamordowane. Kolejny problem, chociaż może to moje przeoczenie, wynikające ze znudzenia, jeśli tak to proszę mnie poprawić - babka zamordowała wszystkie dzieci z sierocińca, ukryła ich zwłoki w workach z mąką i nikt się wcześniej o tym nie dowiedział? I tak musiały zostać uznane za zaginione, jak to dokładnie było, bo nie pamiętam?
Również jak to się stało, że zwłoki Simona leżał prawie rok w domu i nikt nie czuł smrodu rozkładu? Jak to się stało, że policja przeszukując dom dokładnie, bo to jest pierwsza rzecz, jaką się robi, nie trafiła do tego pomieszczenia?

ocenił(a) film na 5
Ellina

No cóż, filmy z dziedziny horrorów mają taki charakter, że nie wszystko jest jasne i oczywiste. Ciężko zrobić horror taki, żeby wszystko w nim "grało" idealnie. A jeśli takowe znasz (oprócz "Innych" bo oglądałem) to proszę o tytuły:) To tak odnośnie tych pytań z ostatnich linijek. Ale powiem szczerze, że miałem takie same odczucia i wątpliwości po obejżeniu "Sierocińca" i właśnie tak sobie na nie odpowiedziałem, żeby jakoś rozgrzeszyć tak wysoką jak na ten film notę 5/10. Niby jakiś klimat jest, ale nie przyszpila do fotela. Jeden z najmniej "bojących" horrorów jakie oglądałem. Dobrze, że przynajmniej nie był śmieszny, jak wiele innych filmów z tego gatunku, które próbują być horrorami a stają się komedią.

użytkownik usunięty
Ellina

czemu miałaby się przejmować śmiercią 5 dzieci, które ledwo pamiętałą, które umarły 30 lat temu, skoro straciła jedynego syna? i tak w ogóle po co dla historii tego filmu miałaby mieć jakieś wielkie wspomnienia z nimi? nie ma to żadnego związku z opowiadaną historią?

jak sądzę one nie ukryła tych dzieci. ona je spaliłą w piecu. dlatego tylko pojedyńcze kości po nich zostały.
a nikt przez cały film nie wspominał o tym co się stało z dziećmi, bo nic to nie miało do historii, wiadomo że pracowała w sierocincu matka tomasa i po krótkim czasie zniknęła.

ciało Simona było na oko dwa piętra pod domem, plus drzwi etc. mogli tego nie wyczuć, zresztą sądząc po tym jak wyglądało ciało nie był to typowy rozkład ile ciało wyschło, w tym wypadku tak nie wali.

dlaczego policja nie znalazła Simona? bo rzucili okiem do szafy, zobaczyli jakieś rury i nie mieli czego więcej szukać.

a jakby co. Jak Simon tam wszedł? Wpuścił go Tomas.

a jeśli twiedzisz, że film nie ma klimatu to najpewniej oglądałaś go na laptopie pijąc piwo z trójką znajomych i gadając jaki to zły film.
ma klimat i to niepowtarzalny, bajkowy, wystarczy wsłuchać się w muzykę, które jest idealnie skomponowana do każdej sceny. kolory jakie się pojawiają wszystko to wpływa na lekką baśniowość, że trudno do końca ocenić czy dzieci są złe i porwały Simona na złość czy móże po prostu w ten sposób się bawią.

ocenił(a) film na 4

"czemu miałaby się przejmować śmiercią 5 dzieci, które ledwo pamiętałą, które umarły 30 lat temu, skoro straciła jedynego syna? i tak w ogóle po co dla historii tego filmu miałaby mieć jakieś wielkie wspomnienia z nimi? nie ma to żadnego związku z opowiadaną historią?"

Wybacz, wydawało mi się że każdy człowiek obdarzony emocjami powinien przejąć się nawet wiadomością o śmierci dziecka, którego nie znał, podczas gdy odnalezienie szczątek brutalnie zamordowanych dzieci, które się kiedyś znało, powinno być co najmniej traumatyczne. Osobista tragedia nie zwalnia nas ze współczucia, wręcz przeciwnie, kto nigdy nie cierpiał, ten cierpienia nie zrozumie.

"a jeśli twiedzisz, że film nie ma klimatu to najpewniej oglądałaś go na laptopie pijąc piwo z trójką znajomych i gadając jaki to zły film.
ma klimat i to niepowtarzalny, bajkowy"

Nie zauważyłam nic "baśniowego" w tym filmie. Dla mnie to tylko zlepek starych historii. Może "Sierociniec" bardziej by na mnie podziałał gdybym miała na swoim koncie kilka mniej obejrzanych filmów.

użytkownik usunięty
Ellina

ona gdy dowiedziała się o śmierci 5 dzieci jedyne o czym myślała to to czy ta kobieta która zabiła tę 5 zabiła/zabije też jej syna. to chyba logiczne? w tej sytuacji nie interesuje cię śmierć obcych ludzi.

jeśli nie widzisz niczego baśniowego w tej opowieści, opartej na piotrusiu panie bardzo zauważalnie. no to już twój problem ;)

buzi

Ellina

Dzięki wielkie za porównanie do filmu Inni!! Od dłuższego czasu nie oglądam takich filmów (z wyboru), ale ten był świetny moim zdaniem. Niestety poza różnymi wątkami, które mocno zapadły mi w pamięć, ani tytułu, ani co dziwne obsady nie pamiętałam (Innych widziałam w tv ok. rok - dwa temu).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones