film

Stalingrad

1993
2h 14m
7,6 18 tys. ocen
7,6 10 1 17592
7,4 5 krytyków
Po urlopie spędzonym we Włoszech grupa niemieckich żołnierzy zostaje skierowana do Stalingradu. Zobacz pełny opis
Stalingrad

reżyseria

scenariusz

produkcja

premiera

Schyłek lata, 1942 roku. Żołnierze batalionu szturmowego Wermachtu, Fritz Reiser (Dominique Horwitz) i Manfred Rohleder (Jochen Nickel) odpoczywają na Riwierze Włoskiej po trudach kampanii zbrojnej w Afryce. Urlop nie trwa jednak długo i batalion zostaje przerzucony na front wschodni. Porucznik Hans von Witzland (ThomasSchyłek lata, 1942 roku. Żołnierze batalionu szturmowego Wermachtu, Fritz Reiser (Dominique Horwitz) i Manfred Rohleder (Jochen Nickel) odpoczywają na Riwierze Włoskiej po trudach kampanii zbrojnej w Afryce. Urlop nie trwa jednak długo i batalion zostaje przerzucony na front wschodni. Porucznik Hans von Witzland (Thomas Kretschmann) informuje żołnierzy, że będą walczyć o zdobycie Stalingradu. Większość obawia się rosyjskiej zimy, ale hitlerowska propaganda twierdzi, że opór obrońców miasta zostanie złamany w kilka dni. Pierwszy szturm na Stalingrad okazuje się niezwykle krwawym przedsięwzięciem. W przepełnionym lazarecie Reiser i Rohleder wymuszają na poruczniku Witzlandzie, aby w pierwszej kolejności został opatrzony ciężko ranny kolega. Za to wykroczenie kapitan Haller (Dieter Okras) przenosi ich do karnego batalionu. Nastaje zima. Żołnierze 6-tej Armii generała Friedricha von Paulusa bezskutecznie usiłują przełamać obronę Stalingradu. Porucznik Witzland spostrzega, że zdobycie miasta nie jest ani militarną, ani strategiczną koniecznością, lecz czysto prestiżowym, politycznym przedsięwzięciem.

premiera

boxoffice
$152 972 w USA
studio
B.A. Produktion / Bavaria Film / Perathon Film-und Fernsehproduktions GmbH / więcej
tytuł oryg.
Stalingrad
inne tytuły
Pierwszą wersję scenariusza napisał Christoph Fromm, jednak producenci filmu odrzucili ją z powodu zbyt realistycznej konwencji i napisali od nowa. W rezultacie Fromm nie został ujęty nawet w czołówce.
Widać wyraźnie, że granaty, które niemieccy żołnierze noszą przy pasku, zrobione są z gumy.
Niemiecki żołnierz przez przypadek zostaje zastrzelony przez swojego kolegę. Powieki zmarłego kilkakrotnie się poruszają.
Pierwszym dramatem wojennym, który całkowicie odmienił formę przedstawiania tego gatunku na komercyjnym kinowym ekranie był unikatowy obraz "Das Boot" Wolfganga Petersena z 1981 roku. Po raz pierwszy Niemcy nakręcili film o niemieckich żołnierzach walczących w czasie drugiej wojny światowej, efektem był niezwykle sugestywny i przekonujący obraz.... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Autentyzm, obsada, wszystko zagrało. Zachciało się Niemcom Rosji, to dostali to na co zasłużyli

To najlepsza scena wojenna w historii filmowej, coś krótkiego ale zapadającego mocno w
pamięć, pokazuje totalny bezsens wojny. Ludzie którzy mogliby być przyjaciółmi, mordują
się, strzelają do siebie, naprawdę, najlepsza scena w filmie

Polityczna poprawność 

użytkownik usunięty

Za dużo tej politycznej poprawności. Niemieccy żołnierze przedstawieni są jak wrażliwi chłopcy. Rosjanie to w ogóle bohaterskie niewiniątka. Czytałem sporo relacji o Stalingradzie i zabrakło mi właśnie tego co chciał zniszczyć reżyser - relacji między dwoma znienawidzonymi wrogami i tej całej brutalności i nienawiści....

więcej

Horwitz, Nickel, Kretschmann czy inni zagrali pierwszorzędnie! Kino wojenne najwyższej jakości!

Niemiecki film znów lepszy od amerykańskiego. Tak samo jak "Das Boot" miażdży "U-571", Amerykanie nie umieją kręcić obiektywnie o II wojnie światowej.