film

Stalingrad

1993
2 godz. 14 min.
7,6 17 028
ocen
7,6 10 1 17028
6 838
chce zobaczyć
7,3 3
oceny krytyków
Po urlopie spędzonym we Włoszech grupa niemieckich żołnierzy zostaje skierowana do Stalingradu. Więcej Mniej
Stalingrad zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Schyłek lata, 1942 roku. Żołnierze batalionu szturmowego Wermachtu, Fritz Reiser (Dominique Horwitz) i Manfred Rohleder (Jochen Nickel) odpoczywają na Riwierze Włoskiej po trudach kampanii zbrojnej w Afryce. Urlop nie trwa jednak długo i batalion zostaje przerzucony na front wschodni. Porucznik Hans von Witzland (ThomasSchyłek lata, 1942 roku. Żołnierze batalionu szturmowego Wermachtu, Fritz Reiser (Dominique Horwitz) i Manfred Rohleder (Jochen Nickel) odpoczywają na Riwierze Włoskiej po trudach kampanii zbrojnej w Afryce. Urlop nie trwa jednak długo i batalion zostaje przerzucony na front wschodni. Porucznik Hans von Witzland (Thomas Kretschmann) informuje żołnierzy, że będą walczyć o zdobycie Stalingradu. Większość obawia się rosyjskiej zimy, ale hitlerowska propaganda twierdzi, że opór obrońców miasta zostanie złamany w kilka dni. Pierwszy szturm na Stalingrad okazuje się niezwykle krwawym przedsięwzięciem. W przepełnionym lazarecie Reiser i Rohleder wymuszają na poruczniku Witzlandzie, aby w pierwszej kolejności został opatrzony ciężko ranny kolega. Za to wykroczenie kapitan Haller (Dieter Okras) przenosi ich do karnego batalionu. Nastaje zima. Żołnierze 6-tej Armii generała Friedricha von Paulusa bezskutecznie usiłują przełamać obronę Stalingradu. Porucznik Witzland spostrzega, że zdobycie miasta nie jest ani militarną, ani strategiczną koniecznością, lecz czysto prestiżowym, politycznym przedsięwzięciem.

boxoffice
$152 972 w USA
studio
B.A. Produktion / Bavaria Film / Perathon Film-und Fernsehproduktions GmbH / Więcej...
inne tytuły
Pierwszą wersję scenariusza napisał Christoph Fromm, jednak producenci filmu odrzucili ją z powodu zbyt realistycznej konwencji i napisali od nowa. W rezultacie Fromm nie został ujęty nawet w czołówce.
Widać wyraźnie, że granaty, które niemieccy żołnierze noszą przy pasku, zrobione są z gumy.
Niemiecki żołnierz przez przypadek zostaje zastrzelony przez swojego kolegę. Powieki zmarłego kilkakrotnie się poruszają.
Pierwszym dramatem wojennym, który całkowicie odmienił formę przedstawiania tego gatunku na komercyjnym kinowym ekranie był unikatowy obraz "Das Boot" Wolfganga Petersena z 1981 roku. Po raz pierwszy Niemcy nakręcili film o niemieckich żołnierzach walczących w czasie drugiej wojny światowej, efektem był niezwykle sugestywny i przekonujący obraz.... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych