Film

The Madness of King George

1994 1 godz. 47 min.
7,0 2 811
ocen
7,0 10 2811
3 074
chce zobaczyć
{"id":"31646","linkUrl":"/film/Szale%C5%84stwo+Kr%C3%B3la+Jerzego-1994-31646","alt":"Szaleństwo Króla Jerzego","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/16/46/31646/7627844.2.jpg"}
Król Anglii Jerzy III zapada na tajemniczą chorobę, która doprowadza go niemal do szaleństwa.
reżyseria
scenariusz
gatunek
produkcja
premiera
Oscar Najlepsza scenografia w roku 1995 dla Carolyn Scott, Ken Adam BAFTA Nagroda im. Alexandra Kordy dla najwybitniejszego brytyjskiego filmu roku w roku 1996 dla David Parfitt, Nicholas Hytner, Stephen Evans BAFTA Najlepszy aktor pierwszoplanowy w roku 1996 dla Nigel Hawthorne BAFTA Najlepsza charakteryzacja w roku 1996 Złota Palma Najlepsza aktorka w roku 1995 dla Helen Mirren
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Pięć lat po stracie "buntowniczych kolonii", wygląda na to, że król Anglii Jerzy III traci również rozum! Nagle stateczny monarcha zaczyna mieć halucynacje, wykrzykuje nieprzyzwoitości oraz zachowuje się lubieżnie wobec królowej (Helen Mirren), stając się tym samym kandydatem na podopiecznego w domu dla umysłowo chorych. Pałacowi lekarzePięć lat po stracie "buntowniczych kolonii", wygląda na to, że król Anglii Jerzy III traci również rozum! Nagle stateczny monarcha zaczyna mieć halucynacje, wykrzykuje nieprzyzwoitości oraz zachowuje się lubieżnie wobec królowej (Helen Mirren), stając się tym samym kandydatem na podopiecznego w domu dla umysłowo chorych. Pałacowi lekarze nie wiedzą co robić, ale książę Walii (Rupert Everett), zmęczony czekaniem, spiskuje, by wykorzystać sytuację. Czy wiernym poddanym króla uda się przywrócić mu zmysły zanim straci tron?

boxoffice
$27 438 689 na świecie
$15 238 689 w USA
$12 200 000 poza USA
na podstawie
Alan Bennett "The Madness of George III" (sztuka)
studio
Channel Four Films (przedstawia) / Samuel Goldwyn Company, The (przedstawia) / Close Call Films
data produkcji
1994
tytuł oryg.
The Madness of King George
inne tytuły
Szaleństwo Króla Jerzego Polska
The Madness of King George III
The Madness of George III
Więcej...
Główny bohater nosi perukę, podczas gdy Jerzy III Hanowerski takowej nie uznawał.
Na początku filmu król Jerzy jedzie na koniu przez trawnik, po którym widać, że został skoszony przez współczesne kosiarki, bo pozostały się na nim ślady opon. 
W jednej ze scen widać katedrę św. Pawła. W wieży po lewej brakuje zegara, co było następstwem niemieckich bombardowań w 1940 roku. W czasach, w których rozgrywa się akcja filmu, zegar znajdował się w wieży.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • swietny film

  Bladyna ocenił(a) film na 8

  szkoda tylko, ze tak malo polakow go zna..

 • Mel brooks

  Grzesiubb ocenił(a) film na 6

  Mel Brooks w tym filmie zagrał świetnie. Kojarzył mi się trochę z owłosionym kapitanem Picardem ze Star Treka.

 • szaleństwo...

  Ponk ocenił(a) film na 8

  filmy o ludziach dotknietych chorobami psychicznymi są ciekawe, chociażby z punktu widzenia psychologii... ja tez bardzo je lubię. ten film będąc zarazem komedią, jak i dramatem także mi się podobał. moglismy zobaczyć jak psychicznie chorych traktowano przed wiekami, jakie były metody leczenia (jeśli w ... więcej

 • "Szaleństwo króla Jerzego"

  Marta1405 ocenił(a) film na 10

  Jest to film, który momentami był zabawny, lecz ogólnie przedstawia zmagania z chorobą króla. Aktorzy mieli naprawdę starannie dobrane kostiumy. Możemy zobaczyć w filmie to, co tak naprawdę miało miejsce setki lat temu.

 • Zaburzenia na podłożu organicznym

  użytkownik usunięty

  Film przedstawia pogrążającego się w psychozę na podłożu organicznym Króla Jerzego, cierpiącego z powodu ostrej, przerywanej porfirii.