Wybitna brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Została wyróżniona wieloma nagrodami (m.in. Oskar, 4 nagrody BAFTA, 3 Złote Globy, 4 Emmy, 2 nagrody dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz nagroda dla najlepszej aktorki Festiwalu Filmowego w Wenecji).
Helen Mirren przyszła na świat 26 lipca 1945 roku w Chiswick (Anglia, Wielka Brytania), jako Illiana Lydia Petrovna Mironova. Jej ojciec, Vasiliy Petrovich Mironov, pochodził z Rosji, natomiast jej matka Kitty (z domu Kathleen Alexandrina Eva Matilda Rogers) była Angielką. Dziadek
Mirren ze strony ojca, pułkownik Pyotr Vasilievich Mironov, należał do armii carskiej i walczył w wojnie rosyjsko-japońskiej w 1904 roku. Później został dyplomatą i negocjował w Wielkiej Brytanii transakcję dotyczącą zakupu broni. Po rosyjskiej rewolucji, nowym domem dla niego i jego rodziny stała się właśnie Wielka Brytania. Były dyplomata został taksówkarzem w Londynie, aby utrzymać rodzinę. W 1950 roku jego syn (ojciec
Mirren) zmienił nazwisko rodowe na brzmiące bardziej szkocko - Mirren, i stał się znany jako Basil Mirren. Przed II wojną światową grał na altówce w londyńskiej Filharmonii, a następnie był kierowcą taksówki i egzaminatorem na prawo jazdy, by w końcu otrzymać posadę urzędnika w ministerstwie transportu. Matka
Mirren pochodziła z West Hamu i była trzynastym z czternastu dzieci rzeźnika, którego ojciec był rzeźnikiem królowej Wiktorii.
Mirren uczęszczała do szkoły dla dziewcząt im. Świętego Bernarda położonej w Southend-on-Sea, gdzie brała udział w szkolnych przedstawieniach, a następnie uczyła się w londyńskim New College of Speech and Drama. W wieku 18 lat wzięła udział w przesłuchaniu do National Youth Theatre i została przyjęta. Z czasem wstąpiła do prestiżowego Royal Shakespeare Company, gdzie zagrała m.in. Castię u
Trevora Nunna w "The Revenger's Tragedy" (1966), Dianę we "Wszystko dobre, co się dobrze kończy" (1967), Kresydę w "Troilusie i Kresydzie" oraz Febe w "Jak wam się podoba" (1968), Julię w "Dwóch szlachcicach z Werony" (1970), Tatianę we "Wrogach"
Maksyma Gorkiego i tytułową rolę w "Pannie Julii" (1971)
Augusta Strindberga.
W latach 1972-73,
Mirren współpracowała z
Peterem Brookiem, grając w sztuce "The Conference of the Birds". Po powrocie do RSC, zagrała w "Makbecie" (1974-75) postać Lady Makbet. W 1976 roku wcieliła się w Maggie, gwiazdę rocka, w spektaklu muzycznym "Teeth 'n' Smiles". Za swoją rolę została uhonorowana przez londyńskich krytyków nagrodą dla najlepszej aktorki. Rok 1977, to rola królowej Małgorzaty w trzyczęściowym "Henryku VI". W 1979 roku aktorka została doceniona za swój występ w kolejnej sztuce
Williama Szekspira "Miarka za miarkę". Kolejne lata to występy m.in. w tak ważnych sztukach jak: "Faith Healer" (1981) i tytułowa rola w "Księżnej d'Amalfi" (1981).
W 1989 roku zagrała w sztuce
Arthura Millera, "Two-Way Mirror", gdzie wcieliła się w postać właścicielki eleganckiego butiku oraz blondwłosą prostytutkę. Prawdziwy sceniczny przełom nastąpił dopiero w 1995 roku.
Mirren zagrała na Broadway'u u boku
Johna Hurta i
Josepha Fiennesa w sztuce
Iwana Turgieniewa "Miesiąc na wsi". Za swoją rolę otrzymała nominację do najważniejszej nagrody teatralnej świata - Tony Award (w kategorii: najlepsza aktorka w sztuce). Do tej nagrody była nominowana jeszcze raz w 2002 roku, kiedy to wystąpiła razem z Sir
Ianem McKellenem w przedstawieniu
Strindberga "Taniec śmierci".
Helen Mirren nie żyje tylko samym teatrem. W 1968 roku wcieliła się w Hermię w telewizyjnej adaptacji sztuki
Szekspira "
Sen nocy letniej". Rok później zagrała razem z
Jamesem Masonem w "
Age of Consent". W 1972 roku wystąpiła u skandalisty
Kena Russella w "
Dzikim Mesjaszu". Rok 1973, to rola w nagradzanym "
Szczęśliwym człowieku"
Lindsay Anderson. W kolejnych latach
Mirren koncentruje się jednak wyłącznie na telewizyjnych produkcjach (są wśród nich także adaptacje sztuk
Szekspira, m.in. "Hamlet" w którym zagrała podwójną rolę Gertrudy i Ofelii). Powrót aktorki do kina jest mocny. Niestety nie chodzi w tym przypadku o filmowe arcydzieło, lecz wielki skandal obyczajowy związany z erotyczną opowieścią zatytułowaną "
Kaligula".
Po tym eksperymencie filmowym,
Mirren wraca do bardziej ambitnego repertuaru.
John Boorman oferuje jej rolę Morgany w mistycznej historii o legendzie Świętego Grala i Rycerzach Okrągłego Stołu, pod tytułem "
Excalibur". Film wzbudził prawdziwą sensację w Cannes i do dziś uchodzi za najwybitniejszy obraz poświęcony legendom arturiańskim. Ten ogromny sukces sprawia, że
Mirren otrzymuje coraz ciekawsze propozycje. Rok 1984 przynosi jej nagrodę dla najlepszej aktorki Festiwalu Filmowego w Cannes za rolę w "
Cal". W tym samym roku do kin wchodzi także "
2010" - kontynuacja "
Odysei kosmicznej"
Kubricka. Film nie stał się ogromnym sukcesem artystycznym i komercyjnym.
W 1985 roku
Mirren zagrała w "
Białych nocach"
Taylora Hackforda, prywatnie męża aktorki. Następnie decyduje się wystąpić u boku
Harrisona Forda w "
Wybrzeżu Moskitów"
Petera Weira. W 1989 roku, awangardowy reżyser
Peter Greenaway zatrudnił aktorkę do swojego obrazu "
Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek". W dalszych latach
Mirren często gra rolę pani detektyw Jane Tennison w filmach telewizyjnych z serii "
Główny podejrzany" (nagroda Emmy dla najlepszej aktorki). Kolejny istotny moment w karierze przyszedł wraz z 1994 rokiem, kiedy to aktorka zagrała w "
Szaleństwie króla Jerzego". Za rolę królowej Charlotty,
Mirren po raz drugi zdobyła w Cannes nagrodę dla najlepszej aktorki, a także otrzymała swoją pierwszą nominację do Oscara i kolejną do nagrody BAFTA.
W późniejszych latach gra w tak różnorodnych produkcjach jak: "
Intensywna terapia"
Sidneya Lumeta, "
Książę Egiptu" (gdzie, jak można było się spodziewać, podłożyła głos samej królowej), "
Pasja Ayn Rand" (nagroda Emmy dla najlepszej aktorki), "
Jak wykończyć Panią T.?", "
Obietnica", "
Nie ma takiej rzeczy"
Hala Hartley'a, "
Gosford Park" (nominacja do Oscara i Złotego Globu dla najlepszej aktorki drugoplanowej, a także do nagrody BAFTA)
Roberta Altmana, "
Ostatnia prośba"
Freda Schepisi, "
Dziewczyny z kalendarza" (nominacja do Złotego Globu i Europejskiej Nagrody Filmowej dla najlepszej aktorki), "
Rzymska wiosna Pani Stone" (nominacja do Złotego Globu i Emmy).
Nadchodzą iście królewskie lata. Rok 2005, to miniserial "
Elżbieta I". Kreacja potężnej Elżbiety I Tudor, przyniosła
Mirren nagrodę Emmy i Złoty Glob. W 2007 roku do kin trafiła "
Królowa"
Stephena Frearsa. Za rolę królowej Elżbiety II, aktorka zdobyła m.in. Oscara, Złoty Glob, nagrodę BAFTA, Europejską Nagrodę Filmową oraz tytuł dla najlepszej aktorki Festiwalu Filmowego w Wenecji.
Mimo tak wielkiego sukcesu,
Mirren nie zwalnia tempa i wciąż zachwyca aktorstwem najwyższych lotów. W 2009 roku zagrała w biograficznym dramacie o
Lwie Tołstoju, "
Ostatnia stacja" i otrzymała kolejną nominację do Oscara oraz Złotego Globu. Ostatnio można ją podziwiać w adaptacji szekspirowskiej "
Burzy" i w kinowym przeboju "
Red".