The Woodmans

1 godz. 22 min.
6,9 58
ocen
6,9 10 58
115
chce zobaczyć
{"type":"film","id":595556,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/The+Woodmans-2010-595556/tv","text":"W TV"}]}

   Woodmanowie to rodzina odnoszących sukcesy artystów. Matka jest ceramiczką, ojciec malarzem, syn zajmuje się nowymi mediami, a córka Francesca była wybitną fotograficzką. Popełniła samobójstwo w 1981 roku, w wieku 22 lat. 30 lat po śmierci artystki, fotografie Francesci wciąż budzą zachwyt krytyków i pożądanie kolekcjonerów sztuki.Woodmanowie to rodzina odnoszących sukcesy artystów. Matka jest ceramiczką, ojciec malarzem, syn zajmuje się nowymi mediami, a córka Francesca była wybitną fotograficzką. Popełniła samobójstwo w 1981 roku, w wieku 22 lat. 30 lat po śmierci artystki, fotografie Francesci wciąż budzą zachwyt krytyków i pożądanie kolekcjonerów sztuki. Zaczęła fotografować kiedy miała 13 lat, do śmierci zrobiła 800 zdjęć. Kupują je do swoich zbiorów najważniejsze światowe galerie. Guggenheim planuje otwarcie retrospektywy jej zdjęć w 2012 roku. Sugestywna twórczość Woodman stała się inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów. Wśród nich znalazł się jej własny ojciec… Kim była Francesca? Z rozmów przeprowadzonych przez reżysera z rodziną i przyjaciółmi wyłania się obraz pięknej i charyzmatycznej dziewczyny, która spędziła dzieciństwo we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych. Rodzina ją wspierała, znajomi lubili. Zawsze uczono ją, że sztuka jest najważniejsza, a ona prawie od zawsze wiedziała, że chce zajmować się fotografią. Dlaczego więc popełniła samobójstwo? Odpowiedź nie jest łatwa. W ostatnim wpisie w swoim pamiętniku Francesca napisała: "To nie ma nic wspólnego z tym, że nie radzę sobie z życiem w wielkim mieście, ani z tym, że wątpię w siebie. I nie dlatego, że czuję pustkę. Nie chcę też nikomu dać nauczki. Po prostu - druga strona". Wywiady i fragmenty pamiętnika Woodman przeplatają się w filmie z jej zdjęciami. Większość z nich to autoportrety artystki: nagiej w surrealistycznych pozach, wtapiającej się w dziwaczną scenerię, o niepokojąco rozmytej przez długie naświetlenie filmu sylwetce. Uzupełnieniem są eksperymentalne filmy, nakręcone przez Francescę kamerą Sony, wyprodukowaną w 1970 roku. Reżyser przedstawia nam zdjęcia i filmy w oryginalnej, surowej formie, nieretuszowanej i nie zmienianej na potrzeby filmu. "Wizualnie wspaniały i dojmująco smutny film" – tak podsumował ten obraz magazyn Variety.

   Filmweb uwzględnia obecność filmów/seriali/programów udostępnianych na wskazanych serwisach streamingowych: Canal+, Netflix, HBO GO, Player, TVP VOD, Play NOW, Itunnes, Apple TV+, Nowe Horyzonty, vod.mdag.pl, Pięć smaków, MOJEeKINO, Vod.pl, Chili, Amazon Prime, Ninateka, Playstation Plus Video Pass, Canal+ Premiery, Dafilms, Cineman, Outfilm.

   Netflix - www.netflix.com

   HBO GO - www.hbogo.pl

   Canal+ - www.pl.canalplus.com

   Player - www.player.pl

   TVP VOD - www.vod.tvp.pl

   Play Now - www.playnow.pl

   iTunes - www.apple.com/pl/itunes

   Nowe Horyzonty -

   Apple TV - tv.apple.com

   mdag.pl - mdag.pl

   Pięć Smaków - piecsmakow.pl

   Moje eKino - mojeekino.pl

   Ninateka - ninateka.pl

   VOD.PL - www.vod.pl

   Chili - pl.chili.com

   Amazon Prime - www.primevideo.com

   Playstation VR -

   Canal+ - www.pl.canalplus.com

   DAFilms - dafilms.pl

   Cineman - cineman.pl

   Outfilm - outfilm.pl