Test pilota Pirxa

1978 1 godz. 35 min.
6,3 1 872
oceny
6,3 10 1872
1 360
chce zobaczyć
{"rate":7.0,"count":1}
{"type":"film","id":10109,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Test+pilota+Pirxa-1978-10109/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Test pilota Pirxa
  • Ten film dostał Grand Prix na festiwalu S.F. w Triescie, pobił tam m.in. Ridleya Scotta "*8 pasażer Nostromo"(Obcy) ! ................................

• martinez88 ocenił(a) ten film na: 6

rica_2 Niesłusznie. Widać wyraźnie, że reżyser chciał nakręcić "polską odyseję kosmiczną". Film może nie z gorszy jak na tamte czasy, ale dziś tylko nuży, i to nie tylko pod względem technicznym, ale również fabularnym.

• bombacy ocenił(a) ten film na: 2

rica_2 Za co do dzisiaj nie wiem. Albo jury się naćpało, albo zeżarł ich kompleks niższości wobec amerykanów. Albo chciało uhonorować Lema nie bacząc na to co Piestrak nawywijał.

• rica_2 "Obcy" to tak naprawdę nie jest filmem sci-fi, to film wampiryczny, jeśli używać klasycznego podziału na gatunki. Porównajcie sobie "Obcego" z "Nosferatu - symfonia grozy" - tu i tu jest zła postać, która się gdzieś czai obok bohaterów, nawet i tu i tu przemieszcza się z nimi "na gapę" i narasta groza. Różnica jest taka, ze akcja "Nosferatu" rozgrywa się w przeszłości, a "Obcego" w przyszłości.
    Jeśli zatem w jury festiwalu sci-fi siedzieli ortodoksi od sci-fi to nic dziwnego, ze odrzucili "Obcego".

• Film_Polski ocenił(a) ten film na: 3

rica_2 'Alien', a zdarza się nawet, że również jeden z jego sequeli, regularnie trafia na publikowane co jakiś czas rankingi 25 najważniejszych filmów fantastyczno-naukowych albo wręcz na listy 50 najbardziej pamiętnych obrazów w historii kina światowego.
    A kto jeszcze pamięta po latach o filmowym Pilocie Pirxie?

• Film_Polski Ja pamiętam filmowego Pilota Pirxa i raczej dlugo nie zapomnę bo to moja młodość i dzieciństwo.

• rica_2 Ale to po prostu nieprawda. Zobaczcie sobie listę filmów konkurujących na ówczesnym festiwalu w Trieście. "Obcego" wcale wtedy nie było: https://www.sciencefictionfestival.org/archivio-edizioni/fes...

• wagrowski_konrad o proszę czyli tę historyjkę wymyślił sobie reżyser.

• niniwa1974 Nie wiem. Rozmawiałem kiedyś z panem Markiem Piestrakiem, to naprawdę miły człowiek, i wydawał się szczerze w to wierzyć. Podejrzewam, że na owym festiwalu nie był, info o wynikach dostał z drugiej ręki i tak powstała legenda.