PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=416984}
7,3 101 575
ocen
7,3 10 1 101575
7,2 30
ocen krytyków
The Hurt Locker. W pułapce wojny
powrót do forum filmu The Hurt Locker. W pułapce wojny

Dość szybko film zaczął mnie mierzić. Nasunęło się porównanie z "Essential Killing"
Skolimowskiego (także oceniłem na 3/10). Główny problem tego filmu: "O co tutaj w
ogóle chodzi?" Mamy film o wojnie w Iraku, o Saperach. Przez dłuższy czas nie wiemy,
kto tu jest bohaterem - 3osobowa jednostka saperów, jeden z nich, cała armia USA,
piekło wojny i jego wpływ na żołnierzy? Film łączy całkiem udane zdjęcia z akcji (ale nie
wychodzi ponad standard IMHO) rozbrajania bomb i strzelanin z nie pasującymi,
ROZWLEKŁYMI, onirycznymi wstawkami. Szybko okazuje się, że rzeczywistość wojenna
(i w ogóle realizm) są bardzo spłaszczone - James robi sobie co chce, nie słucha, nie
tłumaczy się członkom zespołu, jeden z nich będzie przez to cierpieć. Wydaje się być
niezniszczalny. Podkładający bomby (i je detonujący) są zawsze w zasięgu wzroku, mimo
to uchodzą cało. Wózek w pierwszej scenie traci kółko, a przecież mógłby zostać
pociągnięty.. itp itd.
Skoro nie realizm to może emocje, obrazy, cała ta ulotność marzeń, oniryczność? Gdzie tam, pojawia się to w najmniej oczekiwanych momentach, rozwleka akcję i jest patetyczne do przesady (np. latawiec obserwowany przez powalonego wybuchem Jamesa). BLE.

Wielkie rozczarowanie. Jeden punkt więcej (dostałby 2 ode mnie) dostał za <SPOILER>
jedną z końcowych scen, gdzie James mówi synowi że jest tylko jedna rzecz, którą
kocha. Nie wiemy do końca, czy chodziło o synka, do którego to powiedział, czy
rozminowywanie bomb w swoim skafandrze - pancernej puszce. I ta właśnie refleksja
jest jedną z niewielu ciekawych momentów filmu </SPOILER>

siemionidres

Po pierwsze większość wypowiedzi zdradza fabułę filmu więc po co na końcu spoiler?
"jedną z końcowych scen, gdzie James mówi synowi że jest tylko jedna rzecz, którą kocha. Nie wiemy do końca, czy chodziło o synka, do którego to powiedział, czy rozminowywanie bomb w swoim skafandrze - pancernej puszce. " - Na wojnie można umrzeć, jeśli by kochał syna by został z nim żeby być z kochaną osobą.

ocenił(a) film na 3
lukasz18dg

<SPOILER trochę>
Biorąc pod uwagę fakt, że James jest pokazany jako niezniszczalny i obdarzony nieludzko skutecznymi zdolnościami rozminowywania tych bomb, można twierdzić, że on nie odczuwał zwyczajnie ryzyka. Ale zgadzam się z Tobą, że to jednak o tę miłość do bomb bardziej chodziło. Co IMHO nie wychodzi na plus.
</SPOILER>

siemionidres

Ale doktora fajnie rozwaliło :D

ocenił(a) film na 8
siemionidres

To nie odczuwanie ryzyka to właśnie (tak sądzę, mogę mylić pojęcia) fachowo nazywa się hurt locker.

ocenił(a) film na 3
MagdalenaPatterson

To byłby kolejny plus dla tego filmu ;) na wiki twierdzą jednak (aczkolwiek źródło jest już nieaktualne), że "the title is a decades-old colloquialism for being injured, as in "they sent him to the hurt locker"" (angielskie wiki, sekcja Sarver lawsuit)

siemionidres

ja od dawna nie patrze na te idiotyczne komentarze , znawcy od 7 boleści , radze wszystkim aby nigdy i nigdzie nie sugerowali się tymi wypocinami . Film był tak dobry , że oglądałem go 3 razy. Pewnie gdybym przeczytał ten komentarz to bym nie obejrzał filmu, ale na szczęście nie przeczytałem , obejrzałem i jestem pozytywnie zaskoczony tym filmem .

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones