PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=816982}

To my

Us
6,4 58 264
oceny
6,4 10 1 58264
7,1 46
ocen krytyków
To my
powrót do forum filmu To my

Us absolutnie mnie zachwyciło. Peele lubi straszyć i bawić, ale jeszcze bardziej lubi opowiadać błyskotliwe historie.
Ten film ma tak wiele warstw, że aż trudno to wszystko ogarnąć, choć staraliśmy się jak mogliśmy w tej analizie:

https://www.youtube.com/watch?v=2eq4DgRlbxo

Ten film cieszy pod każdym względem: muzycznym, aktorskim, scenariuszowym, zdjęciowym. Wszystko ma tam swoje znaczenie, od narzędzia zbrodni (nożyczek), po kolory i wygląd strojów Doppelgangerów i ubrania bohaterów (zauważcie, że kolor białej bluzy Adelaide powoli zamienia się w czerwony, czyli jak u Doppelgangerów), tych niuansików i znaczeń jest od groma.
Uwielbiam filmy, które można obejrzeć wiele razy i za każdym razem wyłapać coś nowego, co jeszcze bardziej wzbogaca obejrzaną treść.
Poza tym, jeśli Lupita Nyong'o nie doczeka się za tę rolę nominacji do Oscara, to wchodzą w grę tylko 2 opcje: a) to będzie tak fantastyczny rok dla kina, że najzwyczajniej zabraknie dla niej miejsca pośród spektakularnych kreacji aktorskich, czego oczywiście wam i sobie sobie życzę, albo b) Akademia przypieczętuje swój los imprezy anachronicznej, nieistotnej, jeśli zignoruje fakt, że horror przeżywa aktualnie swój najlepszy, najbardziej twórczy i wartościowy okres.

ocenił(a) film na 6
nynavee

Film mi się dobrze oglądało, chyba nawet lepiej niż to przesadnie rozdmuchane 'Get out'. Co do warstw interpretacyjnych. O ile w szerszym zarysie społecznym, czy globalnym mniej więcej zgadzam się z waszą interpretacją. Tak, na poziomie jednostek jakoś nie specjalnie trafia do mnie ta symbolika...Jakieś strasznie oczywiste to wszystko, wyłożone kawa na ławę bez wyczucia. Te grzechy głównych bohaterów, są żadne tak naprawdę.

I nie mogę wybaczyć temu filmowi pewnych niedociągnięć. Ja wiem, że to horror, taka konwencja, postawiono na symbole...Ale w pewnym momencie, a dokładnie to wtedy, kiedy schodzimy do tych podziemi i dowiadujemy się genezy buntu, jakakolwiek sensowność ulatuje. Ten motyw klonowania, uwięzienia cieni po powierzchnią..sprawia wrażenie pisanego na kolanie. Odnoszę wrażenie, że najpierw wymyślono motyw doppelgangerów, a później z braku laku dopisano do tego bzdurna historyjkę o klonowaniu w podziemnych tunelach.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones