film

Tommy

1975
1 godz. 51 min.
7,0 1 619
ocen
7,0 10 1 1619
6,6 5
ocen krytyków
Sześcioletni Tommy jest świadkiem śmierci ojca z rąk kochanka matki. To wydarzenie sprawia, że chłopiec staje się niewidomy, głuchy i niemy. więcej mniej
Tommy zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Złoty Glob
Film zdobył nagrodę Złoty Glob oraz 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody

Tytułowy Tommy (Roger Daltrey) to niewidomy, głuchy niemowa. Staje się takim po śmierci ojca. Jego matka, Nora (Ann-Margret) i ojczym, Frank (Oliver Reed) wysyłają go na badanie do specjalisty (Jack Nicholson). Niestety szanse na to, by Tommy wyzdrowiał, są znikome. Jednak chłopak odkrywa swój talent do flippera. Pokonuje dotychczasowegoTytułowy Tommy (Roger Daltrey) to niewidomy, głuchy niemowa. Staje się takim po śmierci ojca. Jego matka, Nora (Ann-Margret) i ojczym, Frank (Oliver Reed) wysyłają go na badanie do specjalisty (Jack Nicholson). Niestety szanse na to, by Tommy wyzdrowiał, są znikome. Jednak chłopak odkrywa swój talent do flippera. Pokonuje dotychczasowego mistrza - Czarodzieja (Elton John) i zdobywa ogromną sławę. Ta jednak zaczyna przybierać nieoczekiwane efekty...

boxoffice
$34 273 583 na świecie
$34 251 525 w USA
$22 058 poza USA
budżet
$5 000 000
na podstawie
Pete Townshend (materiały do scenariusza, historia)
studio
Hemdale Film / Robert Stigwood Organization (RSO)
tytuł oryg.
Tommy
inne tytuły
Tommy by 'The Who' (pełny tytuł) USA
Tommy: The Movie USA
The Who's Tommy
więcej
Początkowo do roli Królowej Acid wybrany został David Bowie.Ostatecznie w filmie wystąpiła Tina Turner.
Rod Stewart początkowo miał zagrać rolę Czarodzieja. Jego przyjaciel, Elton John przekonał go do odstąpienia od tego pomysłu, a ostatecznie sam wcielił się w tę rolę.
Elton John początkowo odrzucił rolę Czarodzieja Pinballa. Jednym z poważniejszych kandydatów do roli został wtedy David Essex, który nagrał nawet wersję piosenki "Pinball Wizard" w swoim domowym studio. Producent Robert Stigwood postawił jednak na Johna, który w końcu przyjął rolę, pod warunkiem że będzie mógł zachować swe wielkie filmowe buty.
Ken Russell pozostaje prawdopodobnie jednym z najbardziej niedocenionych twórców drugiej połowy XX wieku. Twórca "Zakochanych kobiet" czy "Diabłów" na przestrzeni lat wypracował swój własny, unikatowy styl, pełen barokowego przepychu czy wręcz, jak chcą niektórzy - przesady na granicy kiczu. Szaleństwo formalne, którym charakteryzuje się dorobek... więcej
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Dobry film

  Shiloh ocenił(a) film na 8

  Naprawdę ciekawy musical ze świetnym aktorstwem i epizodami (m.in. Królowa Kwas - Tina Turner, Czarodziej Pinballa (Elton John) i lekarz psychiatra (Jack Nicholson) . A polska wersja w TVP jest autorstwa Tomasza Beksińskiego.

  7
  • REWELACJA

   menshiko_v ocenił(a) film na 9

   Co prawda zdarzyły się słabsze momenty, ale ten film po prostu wymiata!!! Ta muzyka, choreografia i sama historia. Dla wielbicieli The Who oraz filmów muzycznych pozycja obowiązkowa!!!

   5
   • Najbardziej mi zapadła w pamięć scena z Tiną Turner i ta z posągiem Marilyn Monroe. Muzycznie całość wypadła znakomicie, ale filmowo... mogło być minimalnie lepiej ;)

    1
    • Skojarzenia z The Wall jak najbardziej uzasadnione, porusza wlasciwie podobne kwestie, tyle ze nie jest dołujący jak 'mur' a raczej radośnie kiczowaty. :D Miłośnicy rockowych wykopalisk obejrzą z przyjemnością, dla pozostałych raczej ciekawostka tudzież szansa na... więcej

     1
     • Film

      aniagiryn2 ocenił(a) film na 5

      Film taki sobie . Widziałam już o wiele lepsze musicale. Przez film przewija się wiele interesujących osób , więc można by było oczekiwać czegoś więcej . Film wyłżcznie dla wielbicieli gatunku .