Robert Oliver Reed

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/7716/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":3229,"rate":8.183338494890059,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/7716/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":2,"rate":8.5,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,2
3 229 ocen gry aktorskiej
Oliver Reed I
Oliver Reed (właściwie Robert Oliver Reed)jest brytyjskim aktorem szeroko znanym ze swojego ekranowego i pozaekranowego wizerunku macho.

Urodzony w znanym z tenisa i drużyny piłkarskiej londyńskim Wimbledonie Reed był synem dziennikarza sportowego Petera Reeda i Marcii, bratankiem sławnego reżysera Carola Reeda. W młodości nie rokował jednak dobrze, był dyslektykiem którego wyrzucono z wielu prywatnych szkół i miotał się od pracy do pracy.

Nie mając za sobą żadnych kursów ani przygotowania teatralnego Reed zaczął jednak pojawiać się w filmach już pod koniec lat 50-tych. Wtedy też dostał swoje pierwsze większe role w produkcjach wytwórni Hammer: "Sword of Sherwood Forest", "The Two Faces of Dr. Jekyll" (oba 1960), "Paranoii" czy "Fabryce nieśmiertelnych" (oba 1963). W 1964 wystąpił w "The System", pierwszym z sześciu filmów Michaela Winnera, a rok później po raz pierwszy współpracował z Kenem Russelem przy "The Debussy Film". W 1968 w "Oliverze" wuja, Carola Reeda, zagrał jedną ze swoich słynniejszych ról, złowieszczego Billa Sykesa. w 1969 ponownie spotkał się z tym reżyserem na planie "Zakochanych kobiet", w którym to odegrał słynną scenę zapasów z Alanem Batesem. W tym samym roku zagrał też ponownie u Winnera w "Hannibalu Brooksie", a dwa lata później w słynnych "Diabłach", ponownie u Russela. Filmy te ugruntowały jego, silną już, pozycję jednego z najpopularniejszych aktorów brytyjskich. Równocześnie stał się słynny ponieważ nie opuścił wysp kiedy rząd podniósł podatki i konsekwentnie odmawiał udziału w amerykańskich superprodukcjach. Jednak nawet Reed (czy jak go przezwano Mr England) pod koniec lat siedemdziesiątych przeniósł się na Channel Islands aby płacić mniej.

Jego popularność umocnił w tym czasie występ w trzech ekranizacjach Dumasa jako niezapomniany Atos: "Trzech muszkieterach" z 1973, "Czterech muszkieterach" z 1974 i "Powrocie muszkieterów" z 1989. Wystąpił również w podobnym filmie historycznym "Książę i żebrak" (1977), a także znowu pojawił się w horrorze. Tym razem w "Potomstwie" (1979) Cronenberga. w latach 80-tych nastąpiło jednak zachwianie jego kariery, należy tu jednak wymienić "Omar Mukhtar", gdzie wystąpił razem z Anthonym Quinnem oraz rolę w "Castaway" (1986). Wkrótce ponownie jednak pojawił się w dobrych filmach, wspomnianym "Powrocie muszkieterów", "Przygodach barona Munchausena" (1988), "Wyspie skarbów" (1990), "Umrzeć ze śmiechu" (1995) i w swojej ostatniej roli, Proximusa w "Gladiatorze" podczas kręcenia którego zmarł.


Anegdota mówi, że rozważano go jako zastępcę Connerego jako Bonda, choć nic z tego nie wyszło. Po jego śmierci przyznano, że była to jedna z najbardziej niewykorzystanych szans brytyjskiego kina, która mogłaby zaoszczędzić widzom Lazenby'ego, a może nawet Moore'a.

Także jego życie osobiste było burzliwe. Miał trzy żony i dwójkę dzieci, jednak najbardziej był krytykowany za swój ostry alkoholizm i uwłaczające zachowania w stanie upojenia. O jego pijackich ekscesach krążyły niezliczone anegdoty, mówiono że ostatnią żonę poślubił po pijaku, urządzał popijawy z rugbistami czy spijał McQuenna.

Można powiedzieć nawet, że umarł przez alkohol. Podczas kręcenia "Gladiatora na Malcie spił się, wygrał siłowanie na rękę z pięcioma marynarzami w pubie i zaraz potem zmarł nagle na atak. Pochowano go w Buttevant w Irlandii. Podczas pogrzebu grano "Consider Yourself" z "Olivera!".
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 13 lutego 1938

data śmierci: 2 maja 1999

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 180 cm

dwukrotnie żonaty: 1. Kate Byrne (02.01.1960 - 16.04.1969, rozwód), syn Mark Thurloe (ur. 21.01.1961); 2. Josephine Burge (od 07.09.1985 do jego śmierci)
Potrzebował aż 36 szwów, aby zszyto mu rany cięte na jego twarzy po tym jak bił się w barze w 1963 roku.
Był wielokrotnie operowany i mało nie zginął podczas kręcenia filmu "Trzej Muszkieterowie", kiedy to został dżgnięty w szyję w jednej ze scen pojedynkowych.
Zaoferowano mu rolę Doyle'a Lonnegana w filmie "Żądło", jednak nie zgodził się na przesłuchanie i odrzucił propozycję. Ostatecznie zaangażowany został Robert Shaw. Dziesięć lat później Reed wcielił się w Lonnegana w sequelu ("Żądło II").
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych