Film

Tora! Tora! Tora!

1970
2 godz. 24 min.
7,5 11 384
oceny
7,5 10 1 11384
3 939
chce zobaczyć
Japończycy przygotowują atak na bazę marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych w Pearl Harbor. Amerykanie przechwytują zaszyfrowane komunikaty świadczące o planach napaści, jednak nie dają im wiary, co prowadzi do tragedii. Więcej Mniej
Tora! Tora! Tora! zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył nagrodę Oscar oraz 5  nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Dramat wojenny rozgrywający się tuż przed przystąpieniem Stanów Zjednoczonych do II Wojny Światowej. Dowództwo floty cesarskiej chcąc ratować Japonię przed kryzysem gospodarczym planuje atak w samo serce floty amerykańskiej. Nadchodzi dzień 7 grudnia 1941 roku, w którym rozpoczyna się prawdziwy dramat w historii USA.

boxoffice
$ 29 548 291 w USA
budżet
$ 25 000 000
na podstawie
Gordon W. Prange (książka) /
studio
Toei Company (niewymienione w czołówce) / Twentieth Century Fox Film Corporation
inne tytuły
Tora! Tora! Tora!: The Attack on Pearl Harbor Australia
Więcej...
Akira Kurosawa zgodził się reżyserować japońską część filmu, tylko dlatego, że myślał, iż David Lean będzie reżyserem amerykańskiej części. To było kłamstwo, takie plany nigdy nie istniały. Kiedy Kurosawa dowiedział się o tym, wycofał się z przedsięwzięcia.
Gdy bombowce lecą w stronę Pearl Harbor, mijają biały krzyż na Scofield Barracks (został on zbudowany ku pamięci ofiar tego ataku).
Podczas ataku na Pearl Harbor widać wiele statków marynarki amerykańskiej, których w rzeczywistości tam po prostu nie było, gdyż oddano je do użytku w latach 50 i 60 XX wieku.
 Film "Tora! Tora! Tora! - Atak na Pearl Harbor" z roku 1970 to wspólna produkcja amerykańsko-japońska. Rozmach inscenizacyjny i specyficzny sposób realizacji - sceny japońskie reżyserowali Toshio Masuda i Kinji Fukasaku -czynią go wyjątkowym. Paradokumentalna narracja spowodowała konieczność rezygnacji z zaangażowania znanych aktorów. Jedynie... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych