Joseph Cotten I

Joseph Cheshire Cotten

7,8
2 112 ocen gry aktorskiej
Joseph Cotten I
Joseph Cheshire Cotten, najstarszy z trzech synów Josepha Cottena Seniora i Sally Bartlett, urodził się w Petersburgu w stanie Wirginia w dniu 15 maja 1905 roku. Już od najmłodszych lat zdradzał talent aktorski, zabawiając swoją rodzinę opowiadaniem historii, recytacjami i odgrywaniem scenek. Na studia udał się do Waszyngtonu, gdzie w tamtejszej Hickman School of Expression uczył się aktorstwa.
W 1924 wyjechał "na podbój" Nowego Jorku, jednak nie udało mu się znaleźć pracy w teatrze, więc po roku przeniósł się do Miami. Chwytał się różnych zajęć - był ratownikiem, ekspedientem, przedsiębiorcą, ale też krytykiem teatralnym dla "Miami Herald". Dzięki znajomościom tam zawartym udało mu się dostać pracę w jednym z teatrów w Nowym Jorku, a później w Teatrze Copley w Bostonie. Na Broadwayu zadebiutował dopiero w 1930 roku.
W 1931 roku ożenił się z pianistką Lenore La Mont. Ich związek będzie trwał aż do jej śmierci na białaczkę w 1960 roku.
W połowie lat 30-tych zaczął brać udział w audycjach radiowych. Na jednym z przesłuchań poznał Orsona Wellesa, z którym połączy go przyjaźń do końca życia, i który będzie miał później decydujący wpływ na rozwój kariery Cottena. Gdy w 1941 roku wystąpił w "Obywatelu Kane" jego przygoda z aktorstwem rozpoczęła się na dobre. Później będzie współpracować z Wellesem przy filmach "Podróż do krainy strachu" i "Wspaniałość Ambersonów"; wystąpią też razem w obrazie Carola Reeda "Trzeci człowiek".
W 1943 podpisał umowę z producentem Davidem O. Selznickiem, co pozwoliło mu zagrać główne role u boku m.in. Ingrid Bergman ("Gasnący płomień", "Pod znakiem Koziorożca"), Claudette Colbert ("Od kiedy cię nie ma"), Bette Davis ("Za lasem") czy Jennifer Jones ("Listy miłosne", "Pojedynek w słońcu", "Portret Jennie"). Lata 50-te nie były już tak "obfite", chociaż nadal występował u boku sław takich jak Barbara Stanwyck, Joan Fontaine czy Marilyn Monroe.
Bardzo dobrze odnalazł się w nowym medium, jakim była telewizja. W latach 50-tych i 60-tych był gospodarzem i narratorem programów "Hollywood and the Stars" i "The 20th Century Fox Hour", wystąpił w wielu odcinkach serii "Alfred Hitchcock Przedstawia", a także miał swój własny program "The Joseph Cotten Show". Natomiast jeśli chodzi o pracę w filmie to zaczęła się ona skłaniać do grania w zagranicznych filmach science-fiction i niskobudżetowych horrorach.
W 1960 roku ożenił się po raz drugi. Jego wybranką była brytyjska aktorka Patricia Medina. Stworzyli bardzo udany i szczęśliwy związek, który przetrwał 34 lata i zakończyła go dopiero śmierć aktora.
W latach 70-tych kontynuował pracę w telewizji i filmie, która została przerwana dopiero w 1981 roku, kiedy to dostał udaru mózgu, którego konsekwencją były zaburzenia w mówieniu. To był koniec jego aktorskiej kariery.
Ostatnie lata swojego życia spędził z żoną w Los Angeles i Palm Springs. Po długiej walce z rakiem krtani zmarł 6 lutego 1994 na skutek zapalenia płuc. Został pochowany na cmentarzu Blandford w swoim rodzinnym mieście.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 15 maja 1905

data śmierci: 6 lutego 1994

miejsce urodzenia: Petersburg, Wirginia, USA

wzrost: 188 cm

nagrody: nagrodę

dwukrotnie żonaty: 1. Lenore Kipp LaMont (1931 - 07.01.1960, jej śmierć); 2. Patricia Medina (od 20.10.1960 do jego śmierci)
Zmarł w Los Angeles (Kalifornia, USA) na zapalenie płuc. Został pochowany na Blandford Cemetery w Petersburgu (Wirginia, USA).
W 1981 roku doznał udaru mózgu, którego konsekwencją były ciężkie zaburzenia mowy. Kilkuletnia terapia przywróciła go do formy, jednak do aktorstwa już nie powrócił.
Napisał autobiografię zatytułowaną "Vanity Will Get You Somewhere", która została opublikowana w 1987 roku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Grał różne typy postaci - zarowno pozytywne, jak i negatywne czy zarówno wrażliwe, jak i pozbawione uczuć. Najbardziej podobał mi się chyba w "Cieniu wątpliwości".

Uwaga Spoiler! Ten temat może zawierać treści zdradzające fabułę.

Nieprzecietny

użytkownik usunięty

Naprawde dobry aktor i chyba niedoceniony. Raczej na pewno. Grywal swietne role w swietnych filmach u rownie swietnych rezyserow. Podobaly mi sie jego role w "Pojedynku w sloncu" i "Gasnacym plomieniu", a niebawem obejrze "Trzeciego czlowieka".

Dał się zapamietać rolą w filmie ,,Portret Jennie,, czy Niagara.
nawet w Ostatnim zachodzie słońca świetnie zagrał rolę
mr Breckenridge...męża fajtłapy Dorothy Mallone.

przynajmniej w moim odbiorze do aktora Keith'a Anders'a

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones