1 godz. 34 min.
7,8 225 441
ocen
7,8 10 225441
68 146
chce zobaczyć
8,0 21
ocen krytyków
{"rate":7.952381,"count":21}
{"type":"film","id":989,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Trainspotting-1996-989/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Trainspotting
 • BronilemWOGNu ocenił(a) ten film na: 10

  Sam Mark jest ciekawy. Wy* **** swoich przyjaciół z którymi wychował się od małego. Był luzakiem, został luzakiem, tylko chciał koniecznie zostawić za sobą herę. No właśnie.

 • joeya_tribbiani ocenił(a) ten film na: 9

  BronilemWOGNu W Wielkiej Brytanii "Trainspotting" jest w ścisłej 10-tce najlepszych brytyjskich filmów wszech czasów i zawsze krytycy podkreslają, że ten film to coś wiecej niż narkotyki. Myślę, że niestety w Polsce jest postrzegany jako po prostu "fajny film o dragach". Co ciekawe w Stanach jest prawie w ogóle nieznany.

 • BronilemWOGNu Racja to jest film o tym co wybrać

 • oppserwatorr ocenił(a) ten film na: 10

  skyfighter Ten film ma odbiór zasadniczo na dwóch poziomach. Na pierwszym, tym częstszym, jako fajny film o ćpaniu, którym jarają się małolaci i intelektualni impotenci, którzy paląc bluncika oglądną sobie ten film ekipą śmiejąc się, gdy Mark wkłada sobie czopki w dupę. Zdecydowanie mniejsza grupka widzi w nim kino ambitne i niekomercyjne, które porusza ważne zagadnienia. To film tak naprawdę o przyjaźni, priorytetach, ciemnej stronie własnej osobowości, satanizmie ideologicznym, zdrowym i niezdrowym egoizmie, asertywności czy zacierającej się granicy pomiędzy dobrem i złem. Także o tym, że wszystko ma swoją cenę, lecz nie każdy wycenia się podobnie. To pytanie, czy jesteś zły okradając złodzieja ? Czy jesteś dobry, bo kradniesz po to, by zaspokoić głód narkotykowy i żyć ? Czy w imię przyjaźni warto dać koledze na działę ? Czy przyjacielem jest tylko ten, z którym los kazał Ci dzielić jedno podwórko ? Dla mnie ekranizacja Boyle'a to taki audiowizualny Dostojewski naszych czasach, przerzucony na srebrny ekran. ten film mógłby się dziać w środowisku kenijskich hodowców bydła - hera jest tam tylko dodatkiem, ukazującym czasem niemoc jednostki uwikłanej w coś, co ją przerasta, i co często ją gubi, gdy nawet próbuje z tym walczyć.

 • oppserwatorr Strasznie mądrze to napisałeś, aż musiałam się skupić, żeby to ogarnąć :) :P [żartuję]. Masz rację. Ci, którzy uważają, że ten film namawia do ćpania, chyba oglądali zupełnie inny film, albo kompletnie go nie zrozumieli.
  Dla mnie "Trainspotting" to doskonały dramat o grupie ludzi, którzy wybierają ćpanie jako sposób na życie, na problemy, ból, niemoc w zmaganiu się z trudnościami. Jedynie Mark próbuje stawić czoło nałogowi, reszta na to jest zbyt słaba.
  Film ten jest od teraz w mojej pierwszej dziesiątce filmów wszech czasów, ale nie dlatego, że ma tak wysoką ocenę na FilmWebie, tylko dlatego, że w sposób inteligentny i brutalny porusza problemy, o których Ty wcześniej wspomniałeś. Przestrzega, daje do myślenia i pokazuje, że można inaczej, ale trzeba tylko chcieć. :)

 • matanoia ocenił(a) ten film na: 9

  oppserwatorr zgadzam się w 100% z Twoja opinią :]

 • Pepsi_Boy ocenił(a) ten film na: 8

  oppserwatorr Brawo, sam bym lepiej tego nie napisał (aczkolwiek chciałem, ale zobaczyłem Twój post ;) )

 • leila_____ ocenił(a) ten film na: 9

  oppserwatorr również roztaczam peany zachwytu nad doskonałym ujęciem tego o czym jest ten film :) audiowizualny Dostojewski naszych czasów - nic dodać, nic ująć. chapeau bas!

 • deszczowypies ocenił(a) ten film na: 10

  oppserwatorr Świetnie powiedziane, tymczasem oficjalny filmwebowski opis filmu dalej brzmi : "Narkoman postanawia zerwać z nałogiem, przeprowadza się do innego miasta i poznaje dziewczynę. Jego przeszłość nie daje jednak o sobie zapomnieć."

 • oppserwatorr ocenił(a) ten film na: 10

  deszczowypies Niestety zajawki filmowe opisują ludzie, którzy nie powinni opisywać etykiet do papieru toaletowego. Smutne tym bardziej, że to portal "branżowy".

 • Krzypur ocenił(a) ten film na: 7

  oppserwatorr Czytałeś Dostojewskiego?


 • oppserwatorr ocenił(a) ten film na: 10

  Krzypur To poważne pytanie czy ironiczne, bo nie jest to tak oczywiste jak sądzisz:)?

 • Krzypur ocenił(a) ten film na: 7

  oppserwatorr Pytanie było poważne oraz ironiczne. Nie da się porównać ani Boyle'a z Dostojewskim, ani "Trainspottingu" z - na przykład - "Biesami". Tak jak nie da się porównać węgla kamiennego z diamentami.

 • oppserwatorr ocenił(a) ten film na: 10

  Krzypur W skrócie - Dostojewski to studium psychiki ludzkiej, nieświadomości, studium Zła i Dobra, itp., itd. Co pokazuje Boyle swoim filmem i co Go nurtuje? Dziękuję :)

 • Krzypur ocenił(a) ten film na: 7

  oppserwatorr Problem w tym, że chyba tylko Tobie się wydaje, że Boyle pokazuje to w swoim filmie. Masz prawo tak uważać, ale - uwierz mi - nie obronisz tej tezy.

 • oppserwatorr ocenił(a) ten film na: 10

  Krzypur To co pokazuje Boyle w swoim filmie?

 • Krzypur ocenił(a) ten film na: 7

  oppserwatorr Pustkę zachodniego świata, świata bez żadnego, nawet ułamkowego systemu wartości, gdzie jedynie prochy potrafią - na krótką metę - dać złudne poczucie sensu. Pokazuje - w sposób ciekawy i artystycznie wiarygodny - skutki wolności rozumianej przez bohaterów jako brak odpowiedzialności. Dostojewski stoi niemal dokładnie po drugiej stronie.

 • oppserwatorr ocenił(a) ten film na: 10

  Krzypur Nie mogę z Tobą się zgodzić. Na pewno nie jest to film pokazujący świat bez wartości, i na pewno nie jest to film o skutkach źle postrzeganej wolności. Jeśli spytasz, o czym jest, to napisałem to kilka postów wyżej.

 • oppserwatorr Lajkuje!

 • luk11c4 ocenił(a) ten film na: 8

  oppserwatorr Shieeet, najlepszy opis tego filmu jaki widziałem, propsy.

 • oppserwatorr Moim zdaniem ten film jest również o buncie przeciwko rzeczywistości, normom społecznym. Buncie, który przybiera formę ucieczki w nałóg narkotykowy.

 • chemas ocenił(a) ten film na: 9

  BronilemWOGNu Podobnie, jak Human Traffic jest postrzegany najczęściej jako film o imprezowaniu.

 • użytkownik usunięty ocenił(a) ten film na: 9

  BronilemWOGNu Masz rację piz.do ! :P