PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=108588}

Ukryte

Caché
7,0 15 702
oceny
7,0 10 1 15702
8,0 26
ocen krytyków
Ukryte
powrót do forum filmu Ukryte

Ukryte jest gorzką refleksją na temat pojednania i naprawienia win..Akcja rozgrywa się w czasach współczesnych, jednak Haneke nawiązuje do wydarzeń Masakry Paryskiej z 1961 r.http://pl.wikipedia.org/wiki/Masakra_Paryska
Niestety, nawet po upływie 50 lat zgoda nie jest możliwa. Georges reprezentuje zamożne, wykształcone francuskie społeczeństwo, które niewygodne fakty z historii najchętniej "wymazałoby" z przeszłości. Echa historii zakłócają jednak spokojny żywot, sytego francuskiego mieszczaństwa.
Majid to natomiast symbol tragicznej sytuacji emigranta.
Pojednanie według Haneke możliwe jest w nowej generacji - ostatnia scena,gdy syn Georgesa, rozmawia z synem Majidego.

Pozostaje jeszcze kwestia kaset. Najbardziej prawdopodobna jest wersja, że nagrywał je syn Majidego. Przeczy temu jednak ostatnia scena filmu.
Wydaje mi się, że stosunek Haneke do sprawy kto nagrywał, najlepiej oddaje scena podczas kolacji: przyjaciel Georgesa opowiada dla żartu tajemniczą historię o kobiecie i psie.
Kasety nie są w tym filmie najważniejsze, są tylko pretekstem do pokazaniu problemu porodzenia sobie z trudną przeszłością.


ocenił(a) film na 7
wesoly_romek

bardzo dobra interpretacja, spójna w dodatku z ogólną twórczością Hanekego bo "Biała wstążka" pokazała, że lubi grzebać w przyczynach różnych zdarzeń historycznych.

ocenił(a) film na 8
wesoly_romek

A ja nie wiem czy ostatnia scena jest chronologicznie ostatnią. Przed nią jest scena z przeszłości(zabranie Majida przez pracowników sierocińca?) więc może ostatnia scena jest zapoznaniem się dwóch sprawców nagrań, genezą nagrań. Przedostatnia scena nie jest raczej nagrywana, tylko widzimy ją jakby z perspektywy Georgesa w młodości. Osatnia scena to może jakiś rodzic oczekujący na dziecko przy swoim samochodzie? A możliwe, że to samochód, który jedzie w nagraniu bloku Arabów?
Jednak w tym filmie to kto nagrywał nie jest istotne, ma to napędzać bohaterów w ich działaniu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones