PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34066}

Utopia

Below Utopia
5,9 91
ocen
5,9 10 1 91
Utopia
powrót do forum filmu Utopia

Reżyser lub scenarzysta (lub obaj) tego drugiego filmu ściemnia/ją co do genezy jego fabuły. Przecież po obejrzeniu obu filmów nie można mieć wątpliwości, że "Utopia" jest pierwowzorem filmu "Następny jesteś ty". Nie wierzę w zbiegi okoliczności mogące prowadzić do aż takiego podobieństwa fabuły. Tymczasem reżyser i scenarzysta filmu "Następny jesteś ty" tak oto opisują genezę swojego pomysłu na ten film:

"Pomysł na film NASTĘPNY JESTEŚ TY zaczął kiełkować w umyśle Adama Wingarda w 2010 podczas montażu jego poprzedniego filmu, kiedy reżyser zaszył się w położonym na odludziu domu w Alabamie. „W takich miejscach człowiek staje się w pełni świadomy odizolowania od społeczeństwa i zaczyna tworzyć paranoiczne scenariusze, wedle których ktoś mógłby bez jego zgody i wiedzy wtargnąć do mieszkania. W takich sytuacjach raczej nie możemy polegać na policji, i w obliczu zagrożenia jesteśmy zdani wyłącznie na siebie” – opowiada Wingard.
Wingard znalazł ujście swych paranoicznych myśli w klasyce gatunku – filmie z nurtu home invasion, gdzie głównym motywem jest osaczenie bohatera (bohaterki) przez mordercę w jego (jej) własnym domu. „Zacząłem zdawać sobie sprawę z faktu, iż ostatnimi filmami, które naprawdę przypadły mi do gustu były właśnie filmy z gatunku home invasion" - mówi reżyser. “Gdy ostatnio po raz kolejny obejrzałem Krzyk, przypomniałem sobie jak doskonale skonstruowana, niepokojąca i zarazem intrygująca była pierwsza scena tego filmu”. Łącząc zainteresowania filmowe z przeświadczeniem, iż „jedyną rzeczą, która naprawdę go przeraża jest fakt, że ktoś może napaść na niego w jego własnym mieszkaniu”, reżyser postanowił stworzyć własny horror utrzymany w rzeczonym klimacie.
Gdy pomysł całkowicie się wyklarował, Adam spotkał się ze swoim współpracownikiem - scenarzystą Simonem Barrettem. “Uwielbiam, gdy film jest tak straszny, że aż podskakuję w fotelu. Niezwykła jest ta złość na twórców, że zmusili mnie do zachowania się w taki właśnie sposób” wyjaśnia Wingard. “Chciałem stworzyć coś podobnego samodzielnie w filmie NASTĘPNY JESTEŚ TY. Barret wyraził zainteresowanie produkcją gwarantującą tak silne doznania, jednak chciał, aby opowiedziana historia była w takim stopniu zaskakująca co straszna. „Widać było, że ma on już dosyć bohaterów, którzy przywiązywani są do krzeseł a następnie torturowani. Inne filmy z tego gatunku już pokazały nam jak okropny i przerażający może być scenariusz takiej produkcji, natomiast Simon chciał opowiedzieć widzom nieco inną, bardziej zaskakującą a jednocześnie inteligentną historię”.
Półtora miesiąca po wstępnych rozmowach dotyczących pomysłu na film, Barrett odwiedził Wingard’a ponownie – tym razem z pierwszą wersją scenariusza NASTĘPNY JESTEŚ TY. Nadal był to horror, którego akcja dzieje się głównie w domu, jednak dodatkowo wprowadzono wielowątkową i zaskakującą fabułę, na której tak bardzo zależało Barretowi..."
Reszta tekstu pod tym linkiem:
http://horror-buffy1977.blogspot.com/2013/07/zapowiedz-nastepny-jestes-ty.html

Jestem pewien, że fabułę zerżnęli (nieco zmieniając) z "Utopii". Mogli by się przyznać, zamiast ściemniać. Pewnie liczyli na to, że "Utopia" jest tak mało znanym filmem, że nikt się nie połapie. No i chyba mieli rację, bo prawdopodobnie poza mną, nikt na świecie się nie połapał :) Jednak jeśli ktoś obejrzał w przeszłości "Utopię", to po obejrzeniu "Następny jesteś ty" od razu przypomni sobie ten pierwszy, bo podobieństwo jest uderzające.

ocenił(a) film na 2
miotacz plomieni

Ktory lepszy?

ocenił(a) film na 2
miotacz plomieni

Ale tandeta,rabunek raptem za 50 koła a oni zabijaja tyle ludzi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones