In the Name of the Father

2 godz. 13 min.
8,0 48 977
ocen
8,0 10 48977
30 217
chce zobaczyć
7,9 13
ocen krytyków
{"rate":7.923077,"count":13}
{"type":"film","id":1231,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/In+the+Name+of+the+Father-1993-1231/tv","text":"W TV"}]}

"W imię ojca" to przejmująca opowieść o Gerrym Conlonie (Day-Lewis) - drobnym złodziejaszku w targanym zamachami bombowymi Belfaście, którego bardziej interesują puby i dobra zabawa, niż walka o niepodległość. Gerry jest całkowitym przeciwieństwem swego skrytego i cichego ojca Giuseppe (Pete Postlethwaite). Gdy Gerry popada w konflikt z IRA ojciec wysyła go do Anglii. Niestety błazeństwa Gerryego sprawiają, że nagle znajduje się w niewłaściwym miejscu, w niewłaściwym czasie. Mimo że jest niewinny, zostaje skazany na dożywocie. Także Giuseppe trafia do więzienia. Za kratami Gerry odkrywa, że pozorne słabości jego ojca maskują niezwykłą wewnętrzną siłę ducha i mądrość. Współpracując ze zdeterminowaną prawniczką (Thompson) Gerry stara się udowodnić swą niewinność, oczyścić imię ojca i wyjawić prawdę o jednej z najbardziej wstydliwych pomyłek sądowych w historii.

severus_snape
opis użytkownika

"W imię ojca" to oparty na faktach dramat obyczajowy z rewelacyjną kreacją wyróżnionego Oscarem Daniela Day-Lewisa ("Moja lewa stopa"). Znakomity aktor wcielił się w nim w rolę człowieka, który padł ofiarą pomyłki sądowej i przez 15 lat walczył o sprawiedliwość.
W filmie, który krytyk tygodnika Time nazwał "polityczną wersją Ściganego", Day-Lewisowi partneruje nagrodzona Oscarem Emma Thompson ("Powrót do Howards End").
"W imię ojca" opowiada o przeżyciach Gerry'ego Conlona, który dorastał we wstrząsanym zamachami terrorystycznymi Belfaście początku lat 70-tych. Conlon był drobnym złodziejaszkiem, który ku niezadowoleniu swego ojca Giuseppe (Pete Postlethwaite) większość czasu spędzał w okolicznych barach. Gdy Gerry popadł w konflikt z IRA, ojciec wysłał go do Anglii, gdzie chłopak został niesłusznie oskarżony o udział w zamachu bombowym, w którym zginęło wielu niewinnych ludzi. Sąd skazał go na dożywocie, a wraz z nim aresztowano i uwięziono także jego ojca. W więzieniu Gerry zdał sobie sprawę, że Giuseppe pod maską słabości ukrywał wewnętrzną siłę i głęboką mądrość życiową.
Minęło wiele lat, zanim dzięki wysiłkom energicznej pani mecenas (Thompson) Gerry zdołał udowodnić swą niewinność, oczyścić imię ojca i ujawnić światu prawdę o jednej z największych pomyłek w historii brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości.

opis dystrybutora dvd

Wielka Brytania, początek lat 70. W jednym z londyńskich pubów terroryści z IRA podkładają bombę. Ginie wielu ludzi. Policja rozpoczyna śledztwo, chcąc jak najszybciej schwytać przestępców. Wśród podejrzanych jest młody Irlandczyk Gerry Conlon. Bez żadnych konkretnych dowodów Gerry wraz z przyjaciółmi zostaje aresztowany. Wkrótce policja aresztuje również ojca Gerry'ego. Odbywa się pokazowy proces, podczas którego Irlandczycy zostają skazani na dożywotnie więzienie. Młoda prawniczka Gareth Peirce rozpoczyna walkę o życie Gerry'ego i jego ojca.

po_prostu_P_
opis użytkownika

Film oparty jest na prawdziwej historii Gerry'ego Conlona. Wychowywał się w Belfaście w trudnych latach zamachów bombowych. Był drobnym złodziejem, przez co popadł w konflikt z IRA. Nie widząc nadziei dla syna, jego ojciec Giuseppe postanawia wysłać go do ciotki w Anglii, by tam ułożył sobie życie. Jednak Gerry wybiera życie wśród hipisów, a u ciotki bywa jedynie sporadycznie donosząc jej o swoich fikcyjnych planach. Pech jednak chciał, że beztroskie życie Gerry'ego oraz jego przyjaciela Paddy'ego komplikuje się wraz z opuszczeniem hipisowskiej komuny. Włócząc się po Londynie słyszą wybuch, jednak bagatelizują sprawę i obrabowują prostytutkę, która przypadkowo upuszcza klucze od mieszkania. Wydając wszystkie skradzione pieniądze obaj wracają do Belfastu, gdzie wpadają w ręce policji. Zostają oskarżeni o zamach bombowy, a wraz z nimi ich dwoje znajomych z hipisowskiej komuny oraz członkowie rodziny Gerry'ego. W więzieniu rozpoczyna się walka z zakłamaniem i brutalnością brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości...

Narcissius
opis użytkownika

Oparta na faktach wstrząsająca historia Irlandczyka Gerry'ego Conlona i jego rodziny. W latach 70-tych XX wieku IRA dokonała terrorystycznego ataku na pub w Londynie; 5 osób zmarło w wyniku wybuchu bomby a ponad 70 zostało rannych. Na podstawie wymuszonych przemocą na policji zeznań, nikłych poszlak, przekłamań w śledztwie i w celu usatysfakcjonowania żądnej odwetu opinii publicznej, sąd uznaje winnymi Gerry'ego wraz z rodziną i jego przyjaciela. Szokująca prawda wychodzi na jaw dopiero po 14-tu latach od momentu zasądzenia wyroku.

Man_Behind_The_Sun
opis użytkownika

"W imię ojca" to poruszająca historia Gerry'ego Conlana i jego rodziny. Gerry (Daniel Day Lewis), który był jedynie drobnym złodziejem z Belfastu został schwytany przez angielskich policjantów, którzy torturowali go fizycznie i psychicznie. Później został niesłusznie skazany na 30 lat więzienia za popełnienie zamachu dokonanego przez członków IRA. Skazani zostali także bliscy Gerry'ego, w tym jego ojciec Giuseppe (Pete Postlethwaite). Po latach stara się wraz z pomocą prawniczki Gareth Peirce (Emma Thompson) udowodnić swoją niewinność i ujawnić prawdę o tym wydarzeniu

Kain
opis użytkownika

Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w latach 70. Gerry Conlon (Daniel Day-Lewis) to drobny złodziejaszek i chuligan z miotanego konfliktami Belfastu. Jego życie polega głównie na upijaniu się i zadzieraniu z miejscową policją, co nie spotyka się z aprobatą ojca, Giuseppe (Pete Postlethwaite). Kiedy Gerry wchodzi w konflikt z IRA, jego ojciec wysyła go do Anglii, gdzie nieświadomy niczego chłopak staje się ofiarą spisku. Niesłusznie oskarżony o udział w zamachu bombowym, zostaje poddany ciężkim torturom, aż w końcu wyczerpany i wycieńczony przyznaje się do winy. Razem z ojcem, którego posądzono o współudział, ląduje w więzieniu, w którym ma spędzić resztę życia. Ojciec i syn, obaj niewinni i obaj za kratami, wraz z oddaną i zdeterminowaną prawniczką (Emma Thompson) rozpoczynają walkę o udowodnienie swojej niewinności i wyjawienie światu prawdy o jednym z najbardziej wstydliwych wydarzeń w dziejach współczesnej historii.

Christopher_Moltisanti
opis użytkownika

"W imię ojca" to opowieść o Gerrym Conlonie (Daniel Day-Lewis), drobnym złodziejaszku z miotanego konfliktami Belfastu, rozgrywająca się w latach 70. Ku coraz większej rozpaczy ojca chłopaka, spokojnego Giuseppe (Pete Postlethwaite), życie Gerrego polega głównie na upijaniu się i dobrej zabawie. Kiedy Gerry zadziera z IRA, ojciec wysyła go do Anglii, gdzie jego wybryki trafiają w fatalne miejsce i jeszcze gorszy czas…
Niesłusznie posądzony o udział w zamachach bombowych IRA i zmuszony do przyznania się do winy, Gerry zostaje skazany na dożywocie. W więzieniu ląduje również jego ojciec. Dopiero ta tragedia pozwala Gerremu dostrzec, że pod maską słabości kryje się w jego ojcu ogromna wewnętrzna siła i mądrość. Ojciec i syn, obaj niewinni i obaj za kratami, wraz z oddaną prawniczką (Thompson) walczą o udowodnienie swojej niewinności. Gerry chce za wszelką cenę oczyścić imię ojca i wyjawić światu prawdę o jednym z najbardziej wstydliwych wydarzeń w dziejach współczesnej historii.

opis dystrybutora dvd