Daniel Day-Lewis 

Daniel Michael Blake Day-Lewis

8,9
28 767 ocen gry aktorskiej
Daniel Day-Lewis
Daniel Day-Lewis przyszedł na świat 29 kwietnia 1957 roku w Londynie (Anglia, Wielka Brytania). Jego rodzicami są Nicholas Blake i Jill Balcon. Po ukończeniu Bristol Old Vic School występował w sztukach Szekspira i Marlowa. Na dużym ekranie zadebiutował w 1971 roku w dramacie "Ta przeklęta niedziela". Kolejny raz w filmie pełnometrażowym pojawił się dopiero 10 lat później w "Artemis 81" u boku Stinga. Potem zagrał w "Gandhim" i "Buncie na Bounty". W 1986 zyskał międzynarodowy rozgłos dzięki udziałowi w "Mojej pięknej pralni" Stephena Frearsa oraz "Pokoju z widokiem" Jamesa Ivory'ego. Interesującą kreację stworzył w adaptacji powieści Milana Kundery, "Nieznośna lekkość bytu", zaś za rolę Christy'ego Browna w "Mojej lewej stopie" otrzymał pierwszego Oscara. Udało mu się uniknąć przypisania do jednego typu ról - grywał różnorodne postaci, występując zarówno w filmach kostiumowych ("Wiek niewinności" Martina Scorsese), historycznych ("Ostatni Mohikanin" Michaela Manna) czy społecznych ("W imię ojca" Jima Sheridana). W 1998 roku nominowany był do Złotego Globu za udział w dramacie "Bokser". Potem zrobił sobie kilkuletnią przerwę. Wrócił do grania w filmie "Gangi Nowego Jorku", a wkrótce otrzymał drugiego Oscara za rolę w dramacie "Aż poleje się krew". Dwa lata później stworzył kreację Guido Continiego w musicalu "Nine - Dziewięć" u boku takich gwiazd jak Marion CotillardPenélope Cruz czy Nicole Kidman. Potem za wcielenie się w Abrahama Lincolna w biograficznym "Lincolnie" otrzymał trzecią Nagrodę Akademii. W 2017 roku Day-Lewis zagrał krawca Reynoldsa Woodcocka w nagradzanej "Nici widmoPaula Thomasa Andersona. Prywatnie od 1996 żoną aktora jest Rebecca Miller, z którą ma 2 synów. Wcześniej był związany z Isabelle Adjani, ich syn Gabriel-Kane urodził się już po ich rozstaniu.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 29 kwietnia 1957

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 187 cm

Oscar
Zdobył 3 nagrody Oscar, 45 innych nagród oraz 28 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Rebecca Miller (od 13.11.1996), 2 synów: Ronan Cal (ur. 14.06.1998) i Cashel Blake (ur. 2002)
Odrzucił rolę Aragorna w trylogii Petera Jacksona rozpoczętej filmem "Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia". Otrzymał ją Viggo Mortensen.
Żeby zagrać w filmie "W imię ojca", odrzucił rolę Andrewa Becketta w "Filadelfii", w której chciał obsadzić go reżyser tego filmu, Jonathan Demme, i którą ostatecznie otrzymał Tom Hanks (uhonorowany potem Oscarem).
Syn poety, Cecila Day'a-Lewisa, występującego pod pseudonimem Nicholas Blake oraz aktorki Jill Balcon.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Gra co 2, 3 lata a ma na koncie 3 oskary i pełno innych nagród, więcej od topowych aktorów którzy grają w roku ok 5 filmów :O

Według mnie Daniel Day-Lewis to geniusz w czystej postaci. Nie jest tak sławny jak Pacino czy de Niro ale myślę, że każdy miłośnik kina powinien zobaczyć przynajmniej jeden film z jego udziałem. Ten facet jest w stanie zagrać każdą rolę- powinien być w pierwszej trójce w rankingu.

Przyciąga uwagę jak mało kto. A jakbym miał wybierać jego ulubioną rolę to dla mnie jego najlepsze wcielenie to bez dwóch zdań Ostatni Mohikanin!

... tych wakacji? Chcielibyśmy w końcu zobaczyć kolejną świetną rolę. Ile w końcu można tak trzymać nas, widzów tak "o suchym pysku"?

Dlaczego nie ma on miejsca w rankingu ? Że niby jest gorszy od Channinga Tatuma czy Daniela Radcliffe'a ? Według mnie powinien być w dziesiątce .

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones