Pete Postlethwaite 

Peter William Postlethwaite

7,7
10 698 ocen gry aktorskiej
Pete Postlethwaite
Peter William "Pete" Postlethwaite jest znany jako angielski aktor sceniczny, telewizyjny oraz filmowy, który za swoje osiągnięcia w 2004 r. został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.

Przyszedł na świat w miejscowości Warrington dnia 7 lutego 1946 r. Był czwartym i najmłodszym dzieckiem Williama i Mary. Został wychowany w rzymsko-katolickiej rodzinie pracowniczej z dwiema siostrami (Anne i Patricią) oraz bratem (Michaelem). Jako młody chłopiec był ministrantem w lokalnym kościele. Podczas nauki w college'u, na przekór swoim rodzicom, zainteresował się teatrem. Zanim postanowił uczyć się aktorstwa na Bristol Old Vic Theatre School szkolił się jeszcze na nauczyciela w St. Mary's College w Strawberry Hill oraz uczył dramatu na Loreto College w Manchesterze.

Postlethwaite rozpoczął swoją aktorską karierę w Everyman Theatre w Liverpoolu. Był związany również z Manchester Royal Exchange oraz Royal Shakespeare Company. Początkowo Pete grał skromne role. Pierwszy jego aktorski sukces miał miejsce w roku 1988 dzięki filmowi pt. "Dalekie głosy, spokojne życie". Równie udany był jego występ w 1993 r. w filmie "W imię ojca", za który otrzymał nominację do Oskara. Być może najbardziej jest znany z roli tajemniczego prawnika w filmie "Podejrzani". Zagrał jeszcze w innych znanych filmach, takich jak: "Obcy 3", "Amistad" czy też w "Incepcji". Podczas kręcenia filmu "Zaginiony Świat: Park Jurajsk" reżyser Steven Spielberg nazwał go najlepszym aktorem na świecie. Po udziale w filmie "Wiek głupoty" zaczął interesować się problemem globalnego ocieplenia, został nawet aktywistą, w swoim ogrodzie zainstalował turbinę wiatrową.

Postlethwaite mieszkał w West Itchenor zanim przeniósł się do Shropshire ze swoją żoną Jacqueline Morrish, z którą wziął ślub dopiero w 2003 r. Doczekali się dwojga dzieci - syna Williama Johna i córki Lily Kathleen.. Pete był nałogowym palaczem od 10 roku życia.
W 1990 r. zdiagnozowano u niego raka jądra. Aktor zmarł 2 stycznia 2011 r. w szpitalu Royal Shrewsbury z powodu innego raka, trzustki.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 7 lutego 1946

data śmierci: 2 stycznia 2011

miejsce urodzenia: Warrington, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 175 cm

żona Jacqueline Morrish (od 1987 do jego śmierci), 2 dzieci: syn William (ur. 1989) i córka Lily (ur. 1996)
W 2004 roku został odznaczony Orderem Brytyjskiego Imperium.
Zmarł na raka w Shropshire (Anglia, Wielka Brytania).
Ma troje starszego rodzeństwa: dwie siostry (Anne i Patricia) oraz brata (Michael).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

rany, dopiero teraz sie dowiedzialam. To był swietny aktor!!!

wielka strata !
spoczywaj w spokoju [*]

i tak byś nie zrozumiał! :D Podobni?

Najbardziej lubię go za rolę Obediaha Hakeswilla. Doskonały czarny charakter. To mój ukochany psychopata w dziejach kina (:

Moze to smieszne, ale przez lata nie identyfikowałem tamtej postaci z tym aktorem, anglikiem jakby nie patrzeć. Świetnie wcielił się w postać tego indianina i to jeszcze takiego okrutnego... świetny aktor!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones