PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=815911}

Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego

Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski
8,0 11 100
ocen
8,0 10 1 11100
7,9 16
ocen krytyków
Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego
powrót do forum filmu Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego

Doskonały przykład na to że nawet niesamowitą historię o niesamowitym artyście są w stanie splugawić swoją propagandą.

Ten wątek z marszu niepodległości 2016 był totalnie wyjęty z dupy, do tego tak żałosną manipulacją, niezwiązaną z tematem, ale jednak nie dało się tego pominąć xD

I to rozróżnienie że istnieje dwóch Szukalskich (tam była chyba nawet sugestia że miał rozdwojenie osobowości xD). Szukalski - polak był złym nacjonalistą i wszystko co złe jest uosabiane z tą wersją, natomiast zaraz po przekroczeniu granicy, Szukalski zamieniał się w dobrotliwego kosmopolitę Szukalskiego - amerykanina.

Szukalski - polak być zły.
Szukalski - amerykanin być dobry.

I jeszcze ten stary DiCaprio budujący atmosferę grozy "nikt nie miał pojęcia kim był w przeszłości, to wszystko zmieniło". Bo przecież bycie nacjonalistą i Polskim patriotą to największe zło tego świata, równoznaczne z prowadzeniem żydów do gazu... no chyba że jesteś nacjonalistą amerykańskim i masz przed domem wywieszoną flagę stanów zjednoczonych, to wtedy jesteś kochającym naród, dobrodusznym patriotą, a nasi chłopcy w Wietnamie robili dobrą robotę dla obronności kraju, paląc całe wioski cywili napalmem xD


Ten film to idealny przykład na to jak można skazić propagadną historię o artyście i jego sztuce, tylko dlatego że kawałek jego biografii nie odpowiada aktualnej mądrości etapu.

EMERSION

To samo bym napisała

ocenił(a) film na 9
EMERSION

Całkowicie się zgadzam, ale też pięknie Amerykanom pojechał o ich inteligencji, a raczej jej braku, a także o Los Angeles.

ocenił(a) film na 9
EMERSION

Nie, ja nie zrozumiałam tego, że Polak-zły. Po prostu był w tamtym czasie nacjonalistą, wykluczającym z obywatelstwa Polski-kraju inne narodowości de facto ją zamieszkujące. Dla mnie to raczej opowieść o człowieku i zmianach jakie przechodził. A wrzuta ze współczesnych marszów też trochę mi zazgrzytała, ale była ciekawa, bo nie wiedziałam, że współczesny ruch nacjonalistyczny wykorzystuje symbole wizualne stworzone przez Szukalskiego. Podsumowując: świetny dokument!

ocenił(a) film na 9
7ciaszek

Popieram zdanie użytkownika 7ciaszek. Propagandę widzą ci którym się ona nie zgadza z własną propagandą ;)

ocenił(a) film na 9
Gothabella

Świetna uwaga!

ocenił(a) film na 9
Gothabella

Świetna uwaga!

ocenił(a) film na 9
Wilan28

Ha, dzięx, czasem mi się wyrwie coś błyskotliwego :D Ale nie, na serio to często mam wielkie zdziwko przekonując się, w czym ludzie potrafią dopatrzeć się złych intencji albo jakiegoś niecnego drugiego dna, na co ja samoistnie zupełnie bym nie wpadła. Dziwny jest teeeen świaaat. ♪♪

Gothabella

Tez jestem w szoku. No facet był nacjonalistą i skręcał na prawo w bardzo trudnym czasie, wiec tak cos było w nim nie halo, ale jak widać narodowców to boli :P. Dzizas :P

ocenił(a) film na 6
EMERSION

Zgadzam się, zwłaszcza co do budowania atmosfery grozy przez ojca DiCaprio. Zaczął jakby nie wiem, Szukalski zrzucał napalm na wioski w Wietnamie(a nie czekaj, to nie byli Polacy ;)), a Szukalski był po prostu patriotą - a że miał silną osobowość to silnie to wyrażał. Jak mówią o tym, że innych artystów uważał za śmieci to mówią to z umieszkiem na ustach, jakie to zabawne, ale jak mówią o tym, że uważał polską sztukę za lepszą to z przerażeniem jakby mordował małe kotki

ocenił(a) film na 2
EMERSION

Zgadzam się, że ten dokumejnt to propagandowa papka w dużej części. Zupełnie przypadko go obejrzałem, ale zupełnie nie spodziewałem się, że ujrzę sie na nim ukazany jako "nacjonalista" czy "nazista" z zamazaną twarzą. Moje szczęście, że nikt nie jest mnie w stanie rozpoznać. Materiał na którym widnieję jest zupełnie niezwiązany z marszami narodowymi, ani tymbardziej ksenofobiczny czy raistowski, a został umieszczone we filmie, co uważam za bezczelną manipulację. Jak widać wystarczy pojawić się gdzieś z polskimi barwami by zamazali Ci twarz i zakwalifikowali jako pospolitego bandziora oraz chorego wyznawcę "Szukalskiego" o którego istnieniu się dowiedziałem z jakiegoś netflixowego dokumentu. Życie nie przestaje mnie zaskakiwać, zyjemy w matrixie. A sam Szukalski nie wzbudził we mnie żadnej sympatii, zwykły dziwak i swego rodzaju sawant z bardzo dużym skrzywieniem psychicznym. Ziemia spłodziła takich od groma w swojej historii, zupełnie nie rozumiem fenomenu tego bufona.

EMERSION

Też mi to chodziło po głowie, w Ameryce nazywa się patriota, a w Polsce nacjonalista. Więc pan DiCaprio niech walnie głową w mur

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones