PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=775897}
6,6 11 588
ocen
6,6 10 1 11588
8,0 35
ocen krytyków
Wieża. Jasny dzień
powrót do forum filmu Wieża. Jasny dzień

Wieża. Świat materialny, czyli Mula.
Mula reprezentuje "bezmyślność" współczesnego człowieka, który słowem "tradycja" zastępuje duchowe aspiracje, jest zakorzeniony w konfliktach społecznych i kulturowych.
Dzieci, psy, natura, to dla niej raczej źródło kłopotów, łatwo wpada w gniew.
Cierpi , odczuwa strach, który zakrada się w postaci mrocznych wizji w jej życiu. Jej instytucja to Kościół, który jest zaprzeczeniem duchowości, a kontynuatorem filozofii materializmu (stąd wieża kościelna pokazana pod koniec, a obok niej śpiący ludzie).

Jasny Dzień. Kaja. Jej świat to natura. Emanująca spokojem, harmonią, przywraca zdrowie, kieruje swoją rodzinę ku prawdziwemu," bolesnemu" przebudzeniu. Cechuje ją dziecięca radość i poczucie wolności. Dzieci dobrze się przy niej czują, są beztroskie. Kaja zjawia się w życiu córki dokładanie wtedy kiedy dziecko jest w momencie wyboru w jakim świecie chce żyć.
Mówi swojej córce nad jeziorem o "śnie" pszczół , a swoim bliskim serwuje miksturę dzięki , której otrząsną się z letargu w jakim żyją .
Film jest opaty "o przyszłe wydarzenia" wg mnie dlatego ,że Pani Szelc to niepoprawna romantyczka, marząca o tym by ludzie przeżyli duchowe przebudzenie.
Tyle . Piszcie jak Wy to interpretujecie. Z chęcią podyskutuje. :)

ocenił(a) film na 7
SzalonyHeniek

Ja ten film zrozumiałem w wyjątkowo prosty sposób.
Widocznie przerósł mnie nieco intelektualnie.
Według mnie Kaja jest wiedźmą, która ma wpływ na innych ludzi. Niekoniecznie zawsze pozytywny, Dla mnie o tym jest ten film w dużej mierze.
Pod jej wpływem chwilowo matka ozdrawia.
Ksiądz, który z początku filmu był wesoły i pogodny staje się agresywny i zagubiony. Podczas odprawiania mszy zdaje się być zagubiony i niepewny siebie.
Uchodźca, którego spotyka nagle ginie.
Jej przybrana córka zaczyna odczuwać niechęć do Kościoła i celebrowania swojego święta.
Pod koniec filmu przejmuje mentalną kontrolę nad całą miejscowością.

ocenił(a) film na 6
Lisowczyk

Ten uchodźca w końcu zginął? Bo ja pamiętam ,że on w końcu wpadł gdzieś i przeżył.

ocenił(a) film na 7
SzalonyHeniek

Może to moje przeoczenie ;)
Ciekawy jest fakt, że on do niej zagadał zupełnie jakby się jej obawiał.

ocenił(a) film na 6
Lisowczyk

Ja miałem wrażenie ,że on się w ogóle obawia wszystkich , a ona dała mu do zrozumienia niejako ,że nie zrobi mu krzywdy.

ocenił(a) film na 5
Lisowczyk

taaak ej, on powiedział do niej po arabsku "przepuść mnie, proszę" czy coś takiego

ocenił(a) film na 5
Lisowczyk

bardzo fajna interpretacja, szanuję za taką rozkminę

ocenił(a) film na 7
mk34

A dziękuję.
Miło mi :)

Lisowczyk

To nie jest przybrana córka Kai , lecz prawdziwa. Uchodźca nie ginie - ona sie od niego oddala, uspokaja go tym.

Też widzę zestawienie Muli i Kai jako przeciwieństw, ale nie rozumiem, dlaczego ta bliska naturze istota odbiera innym życie - to niezgodne z naturą. Oni idą chyba po śmierci? Dlaczego cała wioska i dzieci też???? Gdzie tu duchowość?
Jeśli Kaja " przejmuje władzę", jest wiedźmą to dlaczego najpierw truje? Wiedźma powinna mieć siłę, dar bez uciekania się do trywialnych trucizn ( bratowa leży martwa z otwartymi oczami, siostrę układa na podłodze łazienki...). Dzieci wyprowadza - do natury? dlaczego potem idą w pochodzie?

ocenił(a) film na 7
Lisowczyk

jej, wreszcie ktoś kto tak jak ja zrozumiał ten film bez całkowicie zbędnego bełkotu o symbolach i filozofii, doszukiwania się rzeczy których tam nie ma.
piona za wiedźmę.

ocenił(a) film na 7
weteran_z_memphis

Zostałem doceniony przez samego Wojciecha Manna.
Życie jest jednak piękne :D
Piona.

ocenił(a) film na 6
weteran_z_memphis

Sam tytuł jest symboliczny . Symboli tam jest od cholery.

Lisowczyk

Brawo ! Super i to chyba jedyne wyjaśnienie które z pseudo artystycznego gniota tworzy całkiem ciekawy obraz , czyli film dla widza a nie majak naćpanego adepta filmówki.

SzalonyHeniek

I muszą umrzeć, aby się przebudzić duchowo? Nie zgadzam się. To ma być romantyzm?
Też widzę zestawienie Muli i Kai jako przeciwieństw, ale nie rozumiem, dlaczego ta bliska naturze istota odbiera innym życie - to niezgodne z naturą. Oni idą chyba po śmierci? Dlaczego cała wioska i dzieci też???? Gdzie tu duchowość?
Jeśli Kaja " przejmuje władzę", to dlaczego najpierw truje? ( bratowa leży martwa z otwartymi oczami, siostrę układa na podłodze łazienki...).

ocenił(a) film na 6
paszczak57

To nie jest dla mnie odbieranie życia, jeśli kojarzysz opowieści ludzi po zażyciu Ayahuaski , to faktycznie na początku jest ciężki oddech , wręcz ból , często wymioty i inne silne zaburzenia , następnie jest letarg potem dopiero wizyta w świecie "duchowym" , niematerialnym.
Dlatego tak to odczytuje , nie jako zabójstwo, (dzieci też uznały ,że rodzice śpią) ,ale bardziej powrót do natury (jakkolwiek banalnie i dziwnie to nie brzmi :)) .

ocenił(a) film na 5
SzalonyHeniek

Ja bym dodał jeszcze taką opcję do tej interpretacji, że Kaja reprezentuje jakby takie pogańskie wartości, które być może nawiązują do starosłowiańskich wierzeń. Natomiast Mula bardziej utożsamia się z obecnie panującą kulturą i wiarą chrześcijańską.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones