PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=261366}
6,8 25 920
ocen
6,8 10 1 25920
6,0 11
ocen krytyków
Wino truskawkowe
powrót do forum filmu Wino truskawkowe

pytanie o fabułę

ocenił(a) film na 5

Możliwe SPOILERY. Może jestem tępy, ale co wiadomo na temat 2 śmierci w tym filmie? W przypadku pierwszej czy znamy motyw, a w przypadku drugiej domyślam się, że widok męża za kratkami ma wyjaśniać sprawcę, ale dlaczego, jak?
Może mi coś umknęło, ale bardzo to psuje i tak mało interesującą fabułę...

ocenił(a) film na 7
marmi_2

Motyw jest dość oczywisty, ale jak to udowodnili, to jest dopiero pytanie?:)

ocenił(a) film na 8
Mims

no wlasnie chyba to jest najlepsze, ze to moglo zostac udowodnione tylko w tym miejscu, nigdzie indziej ;)

ocenił(a) film na 10
mgraab

Mims i mgraab - czy rozmawiacie o udowodnieniu winy Kościejnemu za zabicie Semena Wasylczuka? Jeśli tak, to świetnie się rozumiecie :) Dla niezorientowanych - zabójca (Kościejny), wychodząc z knajpy po zabiciu Semena, podał zakrwawiony nóż wchodzącemu do baru milicjantowi (Andrzejowi).
A propos śmierci - jakie dwie?! Ten film jest przesiąknięty śmiercią: najpierw córeczka Andrzeja pojawiająca się jako zjawa przez cały film, potem zabójstwo Wasylczuka, śmierć Kościejnego, morderstwo Lubicy, w międzyczasie kilkakrotnie wspomniana żona Lewandowskiego (fotografie: ślubna i nagrobkowa), że nie wspomnę o macewach w potoku czy choćby o świniobiciu... Pewnie jeszcze coś by się znalazło.
Przepiękny film! Fabuła? Sąsiedzkie losy przeplatają się, jak w życiu, jak w Opowieściach galicyjskich zresztą.

ocenił(a) film na 5
potasznia

Może powinienem napisać 2 morderstwa. Przyjmijmy, że jestem tępy i nie rozumiem oczywistych rzeczy. Nadal proszę o podanie motywów tych morderstw. Może trochę przysypiałem przy oglądaniu a nie chce mi się drugi raz oglądać...

ocenił(a) film na 10
marmi_2

Zdrada. Dokładnie taka sama w obu przypadkach. Ich kobiety (Lubica i żona Kościejnego) są jak motyle trzymane w pudełku i oni (Edek i Kościejny) to wiedzą. I nie mogą tego znieść. Gdy sobie przypominam film (widziałam już tak dawno…), widzę jak genialnie te zdrady zostały pokazane. Żona Kościejnego nie spotyka się w ani jednej scenie z Semenem. To widać w oczach, w tonie głosu, w jednym wypowiedzianym zdaniu. Lubica jest jeszcze bardziej tragiczna, bo spotyka Andrzeja przed swoim małżeństwem, ale i ona, i Andrzej nie mają dość odwagi. Potem, gdy małżeństwo z Edkiem okazuje się nieporozumieniem, Lubica obwinia Andrzeja: „dlaczego to zmarnowałeś!” I Edek, i Kościelny wiedzą, że ich kobiety nie są już ich, czują swą bezwartościowość, widząc miłość swoich wspaniałych żon…

potasznia

świetnie to opisałaś. nic dodać nic ująć.

potasznia

Może nie tyle zdrada co sama zmiana w ich związkach, Kościelna mówiła że mąż się zmienił, że jest inny, Lubica poprostu zostawiła Edka. Ale Koscielna została przy nim, mimo zdrady, więc to Semenowi nalezało odebrac życie, z kolei podjerzenia Edka co do romansu nie miały podstaw, więc zabił żonę, by nie dać jej satysfkacji odejścia i leopszego życia,.

ocenił(a) film na 10
locamaria

Gdy czytam tak napisany tekst, nie potrafię wyłowić sensu :( Widzę tylko wierzchnią warstwę, czyli błędy:
Kościelna???
poprostu?
podjerzenia?
satysfkacji?
leopszego?
Sądzę, że ta sprawa nie tylko mnie dotyczy :) Proszę o więcej szacunku dla czytelników i adresatów listów.

potasznia

dobrze rozumiem, że Twoje problemy z czytanie ze zrozumieniem a la (przepraszam że bez akcentu nie chce mi się kopiować) analfabetyzm wtórny czy informacyjny wynikają z nagromadzenia literówek (sztuk 2) bądź błędów ortograficznych w liczbie równej 1?
Jeżeli już jesteśmy przy temacie to co złego jest w słowie satysfakcja albo podejrzenie?
Dołączam się do prośby o większy szacunek - do uzytkowników. No poprzez nie trucie dupy o takie rzeczy jak brak kreski nad literką, która nie zmienia wartości merytoycznej tekstu a zabiera cenne sekundy z mojego krótkiego życia. Muchas gracias

locamaria

powinno być 'NP', a nie 'NO' - pardon, zapewne nie będzie to możliwe do wywnioskowania z kontekstu.

ocenił(a) film na 10
locamaria

W słowie satysfakcja - nic. Chodzi o satysfkację i analogicznie - podjerzenie, leopszego, poprostu, Kościelną. Zanim rozszyfruję te słowa, już nie mam czasu na czytanie ze zrozumieniem.. Błędy mi przeszkadzają, ale może jestem w tym faktycznie jedyna? Nie muszę przecież wszystkiego czytać.

potasznia

5 x musiałam przeczytać żeby zauważyć te literówki -.- Jak Ty biedna dziewczyno przeżylaś okres edukacji (no chyba, że jeszcze trwasz w tej farsie) skoro masz takie problemy z czytaniem?!

ocenił(a) film na 10
locamaria

Mam ponad 60 lat :) Pobierałam edukację starego typu, widzę błędy :)

potasznia

Do momentu śmierci Lubicy, zastanawiałam się po co jest postać Stuhra w tym fllmie w chwili śmierci doszłam do jakiegoś wniosku, nadal się zastanawiam nad tym,po co był duch córki Andrzeja? ta ostatnia scena to jest pożegnanie, ona odchodziła ? i te motyle i świniobice, dlaczego akurat motyl i świnia? Jeszcze ne wiem, na pewno obejrzę kolejny raz. Niesamowity

beni

Pojawienie sie córki na koncu symblizuje to, ze Andrzej wreszcie znalazł spokoj po jej smierci. Dzieki temu co przezył w tej wiosce - zmienił sie, przepracował traumę i odnalazł swoje miejsce na ziemi.

potasznia

Witam.
Ja również przykładam wagę do szczegółów. Jest jeszcze wiele smaczków w tym obrazie które można wyłapać i zinterpretować po swojemu. Piękny film.
Jest tylko jedna rzecz której nie rozumiem. Oglądałem ten film już kilka razy.
Lubię do niego czasem wrócić w nostalgicznym nastroju.
Mam nadzieję, że może Pani mi odpowie na moje pytanie.
Co Kościejny mówi do Andrzeja na cmentarzu po słowach "[...] Jestem już stary, zmęczony..."? Wydaje mi się to znaczące i pomimo odtwarzania chyba z trzydzieści razy w pętli nadal nie mogę zrozumieć tego jednego zdania.
Z góry dziękuję i pozdrawiam

ocenił(a) film na 10
Mate_etaM

Widziałam ten film wiele razy, ale wszystkie były dawno temu i wszystkie... w kinie, raz nawet na Słowacji po słowacku w słowackim miasteczku :) O ile pamiętam, też nie rozumiałam tych słów i jak przez mgłę pamiętam, że pytałam o nie reżysera na jakimś spotkaniu. Odpowiedział mi, że nie pamięta..., że to już jest nie do odtworzenia. Niestety.

potasznia

Słychać wyraźnie, że akurat te słowa Kościejnego zostały z jakiegoś powodu puszczone od tyłu, za bardzo nie ma jak tego sprawdzić tzn puścić ponownie od tyłu.

ocenił(a) film na 9
marmi_2

Kawałek welona. Ten film jest opowiadany głównie obrazami. Trzeba umieć patrzeć. Jeden z lepszych z ostatnich lat i kolejny miły przykład poważający niesłuszną famę "Polskie kino jest do dupy".

ocenił(a) film na 8
goslawa25

Dziś obejrzałem. Bardzo dobry film. Powiedziałbym, że nie polskie kino jest do dupy ("Wino truskawkowe", "Róża", "Różyczka", "Lęk wysokości" - bardzo dobre filmy, choć dwa środkowe to tylko opinia z tego co słyszałem), ale raczej coś niedobrego dzieje się z komedią. Powstawały już całkiem przyjemne komedie czy też bardzo dobre jak "Chłopaki nie płaczą", "Poranek kojota", "Czas surferów", ale niektóre są potwornie głupie i/lub komercyjne. Dobierają złych aktorów, fabuła jest płytka... Przykłady? "JOB, czyli ostatnia szara komórka" (strasznie nierówny, miejscami niezły, ale w większości słabiutki), "Ciacho" czy ostatni 'hit' - "Kac Wawa 3D".

użytkownik usunięty
marmi_2

.. a my tutaj wszystko musimy na swój rozum brać

ocenił(a) film na 10

I to jest najlepsze podsumowanie tej dyskusji...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones