PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=651383}

Wróg

Enemy
6,2 37 954
oceny
6,2 10 1 37954
5,6 31
ocen krytyków
Wróg
powrót do forum filmu Wróg


\\\\\\\\\\\\\ na wstępie zaznaczam, nie zmuszam Cię do czytania moich wypocin, nie podoba Ci się mój język, styl wypowiedzi, albo zerówkowe podejście do tematu, to wyp*erdalaj, czytasz na własną odpowiedzialność :) //////////////////

... czy jakiegoś innego geniusza. To że się go nie rozumie to nie oznacza że jest słaby i tak 2/10, tylko oznacza to że trzeba się wziąć za rozwiązywanie łamigłówek logicznych, a nie dalej ważywić się przy fejsbuczku, albo przy faktach.

Ja też miałem jedno wielkie WTF? w głowie po ostatniej scenie, ale ta właśnie scena nakłania do ostrego główkowania o co tak na prawdę chodzi z tymi pająkami, które Anthony/Adam widział wcześniej tylko we śnie, i na które patrzyło się jak na zwykłe koszmary nocne, a tu nagle j*b! wielki pająk na żywo w sypialni. Kiedy piszę ostrego główkowania, to nie mam na myśli chwila refleksji po filmie "hmmm... o co tu chodziło.... a może? nie, nie ten film jest po prostu głupi i ma poszarpane sceny, dam mu za kare 5-6/10". Ja nad nim stękałem jakieś 3 dni, może nie bez przerwy, tylko kiedy akurat byłem wolny od innych zajęć, np jadąc w kabanie, ale po kilku grubszych takich rozkminach część rzeczy nabiera sensu, wyłania się mglisty obraz tego, o czym ten film tak na prawdę jest. Chociaż oczywiście przy takich grubych rozkminach, kiedy nie ma się przed sobą suwaczka postępu filmu na playerze, a pamięć trochę zawodzi, nagle przychodzi ten moment (właśnie w tedy kiedy myślisz że wpadłeś na trop rozwiązania zagadki Wroga), kiedy wszystko to do czego doszedłeś skreślasz i cały misterny plan ch*j strzela, bo znajdujesz jakiś szczegół, jakiś dialog cokolwiek co powoduje że wszystko z powrotem się nie klei... Z racji tego, że nie chce mi się drugi raz tego samego filmu oglądać w tak krótkim odstępie czasu, a przecież jakoś film trzeba ocenić, to się zajrzało do materiałów pomocniczych w internetach i okazuje się, że część pomysłów narodzonych podczas grubych rozkmin, faktycznie się zgadza i gdyby tylko prześledzić scena po scenie film, to na wszystko znajdzie się wytłumaczenia i uzasadnienie, nawet przy szczegółach (co przy zabawie w "puzelkowanie scen" i przeplatanie historii jest w moim odczuciu ciężkim kawałkiem chleba dla reżysera). Sam ten fakt dowodzi jak genialny jest ten film. Jest całkowicie pomieszany, poprzeplatany. Z pozoru pokazuje historie dwóch ludzi, sobowtórów i oglądając go w takiej kolejności jaką serwuje nam reżyser, nawet wszystko się zgadza, jakoś leci, przeciętny thriller, z trochę za bardzo przesadzonymi reakcjami i emocjami bohaterów i zbyt patetyczną muzyką... Wszystko to zaczyna nabierać niesamowitego sensu kiedy pojmiesz o co tutaj chodzi.

Niektórzy piszą, że ten film jest słaby, bo film powinno dać się zrozumieć po zwyczajnym obejrzeniu, bez powtórnego oglądania i fanatycznego analizowania każdej sceny, albo bez zaglądania w pomoce w internetach. No cóż może osoba która ma iq 200 nie musi tego robić, może ogarnia wszystko za jednym podejściem i nie ma żadnych pytań, po prostu mówi sobie "tak to o to tu chodziło, bez żadnych złudzeń". Ale czy to robi ten film słabym? Nie sądzę... I właśnie dlatego, że jest to pierwszy film od naprawdę dawna który mnie skłonił do tak grubych rozkmin, i za to że siedział mi w głowie przez 3 dni, na bank idzie serducho, a co do obiektywnej oceny, to w moim odczuciu, na ile pozwala mój obecny bagaż filmów, ogólnie elementy takie jak montaż, reżyseria, scenariusz (tutaj 10/10), aktorzy, muzyka, zdjęcia (tu też 10/10) stoi na wysokim poziomie i dlatego 9/10.

ocenił(a) film na 9
bee2r

Kurcze, ładne podsumowanie. Też uważam, że ten film zmusza do kombinowania/szukania właściwej interpretacji (a to już duży plus), do tego został świetnie zagrany i wyreżyserowany , a ponadto jest okraszony zapadającymi w umysł zdjęciami i niepokojącą ścieżką dźwiękową, tak dziwną i oderwaną od całości, że aż pasującą do tego dziwnego filmu. Fajnie odczuć, że niepokojące/kontrowersyjne kino na D.Lynch-u się nie skończyło ...

ocenił(a) film na 9
OmniModo

W sumie faktycznie jest tu coś z Mulholland Drive

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones