Film

1956 1 godz. 14 min.
6,6 561
ocen
6,6 10 561
343
chce zobaczyć
{"id":"11781","linkUrl":"/film/Wraki-1956-11781","alt":"Wraki","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/17/81/11781/7546217.2.jpg"}
Na Antoniego Barnata, gdańskiego nurka, spada podejrzenie o spowodowanie wypadku podczas pracy. Więcej Mniej
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Antoni Barnat (Zbigniew Józefowicz) pracuje w gdyńskim porcie jako nurek. Mężczyzna zostaje posądzony o spowodowanie wypadku przy wydobywaniu wraku statku. Na skutek zdarzenia ciężko poszkodowany jest jego bliski kolega Rafał Grabień (Zbigniew Cybulski). Przyjaciele na co dzień konkurują o względy tej samej kobiety.

na podstawie
studio
Zespół Filmowy "Studio" (produkcja)
data produkcji
1956
tytuł oryg.
Wraki
inne tytuły
Zdjęcia plenerowe kręcone były w Gdyni (Polska).
Do realizacji filmu zbudowano na hali makietę zatopionego statku. Podłogę wyłożono grubą warstwą gąbki i posypano popiołem. Aktorzy, kroczący w butach nurkowych po gąbce, unosili popiół, który do złudzenia przypominał muł morski, wolno przemieszczający się w głębinach. Ujęcia wyglądały jakby były robione pod wodą.
W celu uzyskania wrażenia zdjęć podwodnych, realizatorzy filmu umieścili przed obiektywem kamery nierówno wylaną tafle szkła, obracano nią, co dawało złudzenie ujęć robionych pod wodą. Jeszcze pełniejsze efekty zdjęć pod wodą, uzyskano poprzez wkopiowanie na taśmę filmową bąbelków powietrza. 
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • dlaczego?

  Jerzy_Zemla ocenił(a) film na 10

  Nie rozumiem dlaczego ten film ma takie niskie notowania. Petelscy. Samo to nazwisko coś znaczy. Jak na te odległe czasy, kiedy ten film powstał to jednak było "coś" Kochani , obudżcie się. Jesteście zaślepieni nienawiścią do Polski i tego co w niej się działo parędziesiąt lat temu. Daję wam słowo, ten film to ... więcej

 • Bardzo dobry!

  Zen2019 ocenił(a) film na 9

  Świetny film o oryginalnej fabule i widowiskowy jak na lata, w których powstał.

  • ani dobry

   cesare_10 ocenił(a) film na 4

   ani całkowicie zły. Do obejrzenia bardziej jako ciekawostka, bo: w kolorze film z tego okresu to rzadkość, młody Romek Polański, młody Romek Kłosowski, a Janusz Kłosiński, to juz sie chyba stary urodził, bo wygląda tu na koło 60-tki.

  • Ciekawy

   tepee ocenił(a) film na 6

   Jako dokument tamtych czasów, ukazujący pracę nurków głębinowych - chyba jedyny polski film tego typu. Dobre aktorstwo, niezła sekwencja niemieckiej ewakuacji Gdyni. Młodziutki Cybulski kontra doświadczony przez życie Józefowicz w walce o serce uroczej Urszuli Modrzyńskiej. Trochę nijakie zakończenie - ... więcej

   • To jedyny cel obejrzenia tego filmu. Cała reszta bez komentarza. Plenery morskie, dźwięk syreny statku w czołówce filmu - wspaniałe.