PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32008}

Za linią wroga

Behind Enemy Lines
6,9 27 584
oceny
6,9 10 1 27584
5,0 5
ocen krytyków
Za linią wroga
powrót do forum filmu Za linią wroga

Podobne filmy

użytkownik usunięty

Znacie może podobne o tej tematyce: konflikt w Jugosławii? Bardzo interesuję się historią tego konfliktu. Z góry dziękuję z góry za odpowiedź :).

ocenił(a) film na 6

Jesli chodzi o podobne, to "Bat 21" o zestrzelonym pilocie, tyle ze w Wietnamie. A jezeli chodzi o wojne w Jugoslavii to polecam film "Wybawca". Dodam jeszcze ze w "Za linią wroga" wykorzystano wlasnie fragmenty z filmu "Wybawca". W 45 minucie jaz podczas poscigu za pilotem, natrafiaja na zbiorowy grob. Pokazane sceny rzezi to wlasnie urywki z Saviora.

ocenił(a) film na 3

Jeśli interesujesz się naprawdę historią tej wojny, to nie oglądaj podobnych filmów.
Jeżeli już chcesz się uczyć historii z filmów, co jest dość ryzykownym pomysłem, to obejrzyj "Ziemię niczyją".

użytkownik usunięty
aklekot

A czemu to ryzykowny pomysł? Uważasz, że każdy film jest stronniczy?

ocenił(a) film na 7

Nie, ale w każdym filmie są elementy fabularne dla ubarwienia historii i wymyśleni bohaterowie (częstokroć główni) - nawet w tych teoretycznie opartych na faktach. Dlatego to ryzykowany pomysł, bo fikcja przeplata się tam z rzeczywistością i potem możesz się nie połapać, co wydarzyło się naprawdę, a co było tylko wymysłem reżysera (takich sytuacji jest sporo jak np. "Upadek" czy "Hotel Ruanda"). I podejrzewam, że o to chodziło autorowi komentarza. Poza tym historię raczej uczymy się z książek, a utrwalamy sobie filmami.

ocenił(a) film na 3

Tak, każdy film jest stronniczy, bo stanowi zapis wizji artystycznej twórców. Każdy film ma jakieś "przesłanie", w najgorszym przypadku takim "przesłaniem" jest nadzieja na zainkasowanie czeku. Nie chodzi o celowe manipulacje, ale "przefiltrowanie" faktów przez doświadczenia i wrażliwość autorów. Same fakty to też nie wszystko, bo mają swoje powiązania, przyczyny, następstwa. Trzeba być geniuszem, żeby to wszystko uchwycić fenomenalnym skrótem i zamknąć w dwóch godzinach filmowej narracji, przy czym zawsze będzie to jakaś metafora.
Oczywiście naukowe prace historyczne też mają nieusuwalny element subiektywności (dlatego nie wystarczy przeczytanie jednej), ale muszą przynajmniej spełniać pewne kryteria metodyki.

użytkownik usunięty
aklekot

Nie czytałem może dlatego, że nie obiła mi się o uszy żadna literatura o tym temacie. O II WŚ dużo czytałem, bo wiele jest książek. A o wojnie w Jugosławii nic nie słyszałem z literatury. A wy czytaliście coś?

ocenił(a) film na 8

Nie zapominajmy o polskich "Demonach wojny wg Goi"! Opinie o nim są różne, ale na przykład mnie się bardzo podobał i dałem mu aż 9/10, moim zdaniem to najlepszy polski film wojenny po 1989 roku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones