PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=37062}

Zabójca

L'Assassino
6,4 276
ocen
6,4 10 1 276
Zabójca
powrót do forum filmu Zabójca

Handlujący antykami Nello Poletti (w tej roli Marcello Mastroianni) zostaje posądzony o morderstwo swojej kobiety, a w zasadzie jednej z kobiet. styl życia playboya nie stawia go w dobrym świetle w zaistniałej sytuacji, a wszelkie próby udowodnienia swojej niewinności pogrążają go jeszcze bardziej.
Nie mamy podstaw, by mięć pewność, iż Nello jest niewinny, jednak wszystko jest przedstawione w taki sposób, abyśmy nie mieli co do tego wątpliwości i bardziej przejmowali się losami zaszczutego bohatera, niż tożsamością prawdziwego mordercy.
Film klimatem i samą fabuła nasuwa skojarzenia z "Procesem" Kafki, choć wymowa tej historii jest wg mnie zupełnie inna.
Elio Petri współpracuje tu nie tylko z dobrymi aktorami z Mostroiannim na czele, ale także ze świetnym operatorem, jakim był Carlo Di Palma, znany ze współpracy z Michalengelo Antonionim oraz Woodym Allenem.
Film polecam fanom Kafkowskiego klimatu niepokoju i osaczenia, a także jak osobom chcącym zobaczyć, jak wyglądać mogły czarno białe kryminały w klimacie zupełnie innym niż francuskie czy amerykańskie noir z tamtych lat, a także ciekawskim, którzy kochają giallo, ale są nie wiedzą jak wyglądały włoskie kryminały, zanim "żółte" filmy na zawsze zmieniły ich oblicze.

ocenił(a) film na 5
kangur_msc_CM

Moim zdaniem ciekawy, ale głównie ze względów historyczno-poznawczych. Jako film sam w sobie: nieco manieryczny, ospały, przeładowany atmosferą egzystencjalizmu. Nie jestem miłośnikiem kina rozrywkowego, tym niemniej, nie wydaje mi się, żeby film był najlepszym medium do tego typu rozstrząsań tematu ludzkiej natury. Ale może mój pogląd wynika z tego, że ani Kafki ani Camusa też nie darzę szczególną sympatią.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones