Robert Duvall 

Robert Selden Duvall

8,4
33 565 ocen gry aktorskiej
Robert Duvall
Mimo iż od młodych lat przejawiał zdolności aktorskie, to jednak początkowo Robert Duvall nie planował kariery artystycznej, ale sportową. Zmieniło się to dopiero, kiedy rozpoczął naukę w szkole średniej. Jeden z profesorów zauważył u niego zdolności aktorskie i namówił go do kształcenia się w tej dziedzinie. Po zakończeniu edukacji Duvall został wzięty do wojska i na dwa lata wysłany do Korei. Po powrocie do Stanów zamieszkał w Nowym Jorku w apartamencie, który wynajmował wraz ze swoim starszym bratem a także z kilkoma początkującymi aktorami, min. z Dustinem Hoffmanem

Początki kariery artystycznej Duvalla nie były łatwe. Mimo kilku pochlebnych recenzji, między innymi za rolę w przedstawieniu "A View From The Bridge", które było wystawiane na Broadwayu, aktor musiał imać się innych zajęć by zarobić pieniądze na życie. Wśród wielu zawodów, które w owym czasie wykonywał znalazły się takie jak: kierowca ciężarówki, pomywacz i urzędnik pocztowy. W 1962 roku Duvall zadebiutował na dużym ekranie w głośnej ekranizacji powieści Harper Lee "Zabić drozda". Rola, którą tam zagrał zwróciła na niego uwagę krytyków i rozpoczęła trwającą do dzisiaj karierę artysty. 

W 1969 roku Duvall wystąpił u boku Johna Wayne'a w obrazie "Prawdziwe męstwo". Rola ta przyniosła mu popularność już nie tylko krytyków, ale i szerokiej publiczności. Trzy lata później aktor stworzył doskonałą kreację w głośnym filmie "Ojciec chrzestny" a dwa lata później w jego kontynuacji. W 1979 roku Duvall zagrał w "Czasie Apokalipsy" Francisa Forda Coppoli. Rola, którą tam stworzył przeszła do historii a jego najsłynniejsza kwestia "kocham zapach napalmu o poranku" na zawsze zapisała się w pamięci wielu widzów. 

W 1975 roku zadebiutował jako reżyser obrazem "We're Not the Jet Set". Do dnia dzisiejszego Duvall wystąpił w ponad stu filmach tworząc mnóstwo doskonałych kreacji.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 5 stycznia 1931

miejsce urodzenia: San Diego, Kalifornia, USA

wzrost: 178 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 21 innych nagród i 30 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
czterokrotnie żonaty: 1. Barbara Benjamin (31.12.1964 - 1975, rozwód); 2. Gail Youngs (22.08.1982 - 1986, rozwód); 3. Sharon Brophy (01.05.1991 - 1996, rozwód); 4. Luciana Pedraza (od 06.10.2004)
W 1998 roku podkładał głos w kampanii reklamowej promującej samochody Lexus.
W kwietniu 2002 roku, podczas przesłuchania do westernu "Bezprawie" spadł z konia i połamał sobie kilka żeber.
Studiował aktorstwo na Uniwersytecie The Neighborhood Playhouse School w Nowym Jorku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych