Robert Duvall I

Robert Selden Duvall

8,4
36 906 ocen gry aktorskiej
Robert Duvall I
Mimo iż od młodych lat przejawiał zdolności aktorskie, to jednak początkowo Robert Duvall nie planował kariery artystycznej, ale sportową. Zmieniło się to dopiero, kiedy rozpoczął naukę w szkole średniej. Jeden z profesorów zauważył u niego zdolności aktorskie i namówił go do kształcenia się w tej dziedzinie. Po zakończeniu edukacji Duvall został wzięty do wojska i na dwa lata wysłany do Korei. Po powrocie do Stanów zamieszkał w Nowym Jorku w apartamencie, który wynajmował wraz ze swoim starszym bratem a także z kilkoma początkującymi aktorami, min. z Dustinem Hoffmanem

Początki kariery artystycznej Duvalla nie były łatwe. Mimo kilku pochlebnych recenzji, między innymi za rolę w przedstawieniu "A View From The Bridge", które było wystawiane na Broadwayu, aktor musiał imać się innych zajęć by zarobić pieniądze na życie. Wśród wielu zawodów, które w owym czasie wykonywał znalazły się takie jak: kierowca ciężarówki, pomywacz i urzędnik pocztowy. W 1962 roku Duvall zadebiutował na dużym ekranie w głośnej ekranizacji powieści Harper Lee "Zabić drozda". Rola, którą tam zagrał zwróciła na niego uwagę krytyków i rozpoczęła trwającą do dzisiaj karierę artysty. 

W 1969 roku Duvall wystąpił u boku Johna Wayne'a w obrazie "Prawdziwe męstwo". Rola ta przyniosła mu popularność już nie tylko krytyków, ale i szerokiej publiczności. Trzy lata później aktor stworzył doskonałą kreację w głośnym filmie "Ojciec chrzestny" a dwa lata później w jego kontynuacji. W 1979 roku Duvall zagrał w "Czasie Apokalipsy" Francisa Forda Coppoli. Rola, którą tam stworzył przeszła do historii a jego najsłynniejsza kwestia "kocham zapach napalmu o poranku" na zawsze zapisała się w pamięci wielu widzów. 

W 1975 roku zadebiutował jako reżyser obrazem "We're Not the Jet Set". Do dnia dzisiejszego Duvall wystąpił w ponad stu filmach tworząc mnóstwo doskonałych kreacji.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 5 stycznia 1931

miejsce urodzenia: San Diego, Kalifornia, USA

wzrost: 176 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 21 innych nagród oraz 30 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
czterokrotnie żonaty: 1. Barbara Benjamin (31.12.1964 - 1975, rozwód); 2. Gail Youngs (22.08.1982 - 1986, rozwód); 3. Sharon Brophy (01.05.1991 - 1996, rozwód); 4. Luciana Pedraza (od 06.10.2004)
W 1998 roku podkładał głos w kampanii reklamowej promującej samochody Lexus.
W kwietniu 2002 roku, podczas przesłuchania do westernu "Bezprawie" spadł z konia i połamał sobie kilka żeber.
Studiował aktorstwo na Uniwersytecie The Neighborhood Playhouse School w Nowym Jorku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Na jakim ja świecie żyję skoro drewno Jaden Smith ma więcej tematów jak geniusz Duvall?

Jaka jego najlepsza rola?

Ale to niezaprzeczalnie jeden z najlepszych aktorów jakie kiedykolwiek niosło kino. Nie wyobrażam sobie lepiej zagranych ról Toma Hagena czy Billa Killgore'a.

Najstarszy aktor nominowany kiedykolwiek do Oscara... 84 lata i 10 dni w chwili ogłoszenia nominacji, czekamy na odpowiedź "rywali": Hal Holbrook, Max von Sydow i Christopher Plummer dalej żyją ;)

A tak na serio... cóż, brawo, piękne ukoronowanie kariery.

I gwoli ścisłości: najstarszy AKTOR, cztery aktorki były...

więcej

Robert Duvall moim zdaniem w obu częściach "Ojca Chrzestnego" zagrał swoją najwspanialszą rolę. Mimo grania postaci drugoplanowej, choć bardzo ważnej(w szczególności w książce) jest on jednym z najbardziej wyrazistych bohaterów. Najdokładniej widać to, w trzeciej części gangsterskiej trylogii. Odczuwamy, że kogoś nam...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones